Giełda w Londynie rozpoczyna 2023. Analiza indeksu FTSE 100.

londyn
J2T Trade

Dziś, we wtorek 3 stycznia powraca handel na giełdzie w Londynie. Inwestorzy z Wielkiej Brytanii rozpoczną niebawem pierwszą sesję w 2023 roku. Jak zaprezentuje się główny brytyjski indeks giełdowy? Zapraszamy na analizę indeksu FTSE 100.

Poprzednio pozytywne nastroje

Miniony już 2022 rok w wykonaniu indeksu FTSE 100 podsumowaliśmy we wczorajszym artykule. Przypomnijmy, że ostatnia sesja zakończyła się spadkiem notowań indeksu. W piątek, 30 grudnia indeks wykazał zejście o 0,81%. W całym grudniu notowania FTSE 100 obniżyły się ogólnie o 1,60%.

Jednak rynek rozpoczyna dziś nowy tydzień, nowy miesiąc oraz nowy rok. W pierwszą sesję indeks wejść może z dobrym nastawieniem. Poprzednio, to znaczy na początku 2022 roku, inwestorzy wykazali pozytywne nastroje. Czy tym razem może być podobnie?

Piątkowa tablica notowań

Tradycyjnie spójrzmy na tablicę notowań indeksu FTSE 100 z poprzedniej sesji. Ostatnio, czyli w piątek (30.12) większość spółek tworzących główny brytyjski indeks odnotowało straty. Najgorzej wypadło przedsiębiorstwo Barratt Developments, którego akcje spadły o 3,05%. Po stronie zyskownych spółek wyróżniła się natomiast firma Coca Cola HBC, której notowania wzrosły o 2,25%.

FP Markets

Pierwsze dane w nowym roku

Podczas dzisiejszej opublikowany zostanie istotny raport dotyczący brytyjskiej gospodarki. Inwestorzy oczekiwać będą na odczyt wskaźnika PMI dla sektora przemysłu za grudzień. Analitycy szacują, że odczyt okaże się niższy od poprzedniego. Pierwsze dane z gospodarki w nowym roku opublikowane zostaną o godzinie 10:30 (czas w Polsce).

Punkt widzenia – poranne straty indeksu

Przechodzimy już do spojrzenia na sytuację indeksu FTSE 100 z perspektywy wykresu. Dziś w godzinach europejskiej przedsprzedaży indeks wykazuje straty. Notowania oscylują obecnie (o godzinie 8 rano) w okolicach 7 470. Rynek znajduje się przy tym poniżej neutralnego poziomu TDP oraz poniżej zakresu średniej kroczącej SMA 55. Taka sytuacja sprawia, że bliżej przyjrzymy się dziś możliwości spadkowej.

Scenariusz główny – spadkowy

Rynek na ruch spadkowy zdecydować się może po wcześniejszym podbiciu do zakresu średniej celem jej przetestowania. Na zasadzie odbicia się od niej rynek zbudowałby jeden z schematów zejścia np. niższego szczytu. Potencjalnie rynek ma szansę powrócić do strefy 7 410-7 430.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 03.01.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Warto również zwrócić uwagę na inną możliwość. Lokalnie istotną strefą wydaje się przedział cenowy: 7 450-7 470. Na tym zakresie obóz byków kilkukrotnie przeważał wyciągając ruch. Jeżeli podana strefa zostałaby utrzymana należy liczyć się z możliwym ruchem wzrostowym. Przełamanie średniej nadałoby tempa zyskom, które mogłyby sięgnąć nawet 7 520.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 03.01.2023

Konkluzja

Niebawem rozpocznie się pierwsza sesja handlowa dla indeksu FTSE 100 w tym roku. Jakie nastroje pokażą inwestorzy podczas pierwszej sesji? Scenariusze na dziś zostały rozpisane powyżej. Na wykresach oznaczone zostały subiektywnie wyznaczane poziomy, których rozpiska znajduje się poniżej.

TSR : 7 700

TFR : 7 612

TDP : 7 520

TFS : 7 430

TSS : 7 335

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.