Ostatnia sesja minionego już 2022 roku upłynęła pod dyktandem negatywnych nastrojów. Brytyjski indeks FTSE 100 zakończył dzień niżej o 0,81%. Nie przeszkodziło to jednak w osiągnięciu dodatniego wyniku za cały rok. FTSE 100 wykazało zysk w 2022 roku. Na główny brytyjski indeks patrzymy, w poniedziałek 2 stycznia. Dziś jednak giełda w Londynie będzie zamknięta i dopiero jutro rozpocznie się pierwszy dzień handlu w 2023. Jest to zatem okazja, aby wykonać podsumowanie minionego roku.
Burzliwy okres
Rok 2022 z całą pewnością zaliczyć można do tych ciekawszych, gdyż upłynął on pod znakiem walki o kierunek. W przypadku indeksu FTSE 100 oba obozy (byki i niedźwiedzie) miały swoje słabsze i mocniejsze momenty.
Główny brytyjski indeks w 2022 roku pięć miesięcy kończył ze stratą. Najgorzej FTSE 100 zaprezentowało się w czerwcu, kiedy odnotowano obniżkę rzędu 5,76%. Był to najsłabszy miesiąc od marca 2020 roku. Najlepszym miesiącem natomiast okazał się listopad. W tym czasie notowania indeksu skoczyły aż o 6,74%, osiągając najlepszy wynik od równo dwóch lat.
Cały 2022 rok zakończył się wzrostem. Wynik indeksu wyniósł 0,91% na plusie. Tym samym był to drugi z rzędu rok z odnotowanym wzrostem notowań. Warto zauważyć, że pod względem procentowej zmiany wyceny indeksu, był to najgorszy okres od 1976 roku.
Rekordowa inflacja w Wielkiej Brytanii
Zakończony niedawno rok upłynął pod obserwacją zachowania gospodarek światowych. Gospodarka Wielkiej Brytanii rozpoczęła 2022 roku zmagając się z zakłóceniami po stronie łańcuchów dostaw. Ponadto w kraju odczuwalne były jeszcze skutki pandemii Covid-19.
Zmartwieniem stał się problem inflacyjny, który błyskawicznie przybierał na sile. W styczniu 2022 roku wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wynosił 5,5%. W lipcu inflacja przekroczyła poziom 10%. Najwyższy poziom odnotowano w październiku. W Wielkiej Brytanii rekordowa inflacja wyniosła 11,1% i był to najwyższy odczyt od 41 lat.
Konsolidacja FTSE 100
Warto również spojrzeć na sytuację indeksu FTSE 100 z perspektywy wykresu. Podsumowując miniony rok posłużymy się wykresem dziennym (D1). Na dołączonym poniżej wykresie (w celu powiększenia należy kliknąć w obraz) zaznaczyliśmy ekstrema minionego roku. Najwyższy poziom osiągnięty przez indeks przypada na okolice 7 690. Najniżej z kolei notowania oscylowały w okolicach 6 710. Tym samym amplituda wynosi blisko 1000 punktów.
Przede wszystkim należy zauważyć, że większość roku indeks FTSE 100 spędził w pewnej konsolidacji. Był to bowiem ponad siedmiuset punktowy zakres cenowy przypadający na: 6 880-7 620. Indeks kilkukrotnie nadbijał strefę konsolidacji, jednak każdorazowo do niej wracał.

Projekcja na 2023 rok – rynek pozostanie w konsolidacji?
Biorąc pod uwagę obecne zmartwienia inwestorów, a także ich ogólne nastawienie, rozpoczynający się rok okazać się może tym stabilizującym. Istnieje szansa na to, że rynek zdecyduje się na pozostanie w zakresie konsolidacji.
Jednak najpierw możemy być świadkami ruchu wzrostowego. Obecny układ indeksu sugeruje, że pierwsze chwile należeć będą do byków. Siła popytowa ma potencjał wyrwać rynek z konsolidacji i ruszyć w stronę 7 800. Okolice tego poziomu w przeszłości pokazywały, że rządzi tam podaż. Ponownie mogłaby ona dać o sobie znać, a rynek gwałtownym ruchem powróciłby do zakresu tegorocznej konsolidacji (6 880-7 620). Następnie rynek pozostałby w tym zakresie, w nim oscylując. Opisany powyżej ruch został narysowany na wykresie.

Podsumowanie
Jutro powraca handel w Londynie, zatem powrócą codzienne analizy indeksu FTSE 100. Zaprezentowana projekcja na 2023 rok poddana zostanie weryfikacji i powrócimy do niej, w którejś z przyszłych analiz.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!