FTSE 100 z zyskiem w 2022. Podsumowanie minionego roku.

2023, rok,
J2T Trade

Ostatnia sesja minionego już 2022 roku upłynęła pod dyktandem negatywnych nastrojów. Brytyjski indeks FTSE 100 zakończył dzień niżej o 0,81%. Nie przeszkodziło to jednak w osiągnięciu dodatniego wyniku za cały rok. FTSE 100 wykazało zysk w 2022 roku. Na główny brytyjski indeks patrzymy, w poniedziałek 2 stycznia. Dziś jednak giełda w Londynie będzie zamknięta i dopiero jutro rozpocznie się pierwszy dzień handlu w 2023. Jest to zatem okazja, aby wykonać podsumowanie minionego roku.

Burzliwy okres

Rok 2022 z całą pewnością zaliczyć można do tych ciekawszych, gdyż upłynął on pod znakiem walki o kierunek. W przypadku indeksu FTSE 100 oba obozy (byki i niedźwiedzie) miały swoje słabsze i mocniejsze momenty.

Główny brytyjski indeks w 2022 roku pięć miesięcy kończył ze stratą. Najgorzej FTSE 100 zaprezentowało się w czerwcu, kiedy odnotowano obniżkę rzędu 5,76%. Był to najsłabszy miesiąc od marca 2020 roku. Najlepszym miesiącem natomiast okazał się listopad. W tym czasie notowania indeksu skoczyły aż o 6,74%, osiągając najlepszy wynik od równo dwóch lat.

Cały 2022 rok zakończył się wzrostem. Wynik indeksu wyniósł 0,91% na plusie. Tym samym był to drugi z rzędu rok z odnotowanym wzrostem notowań. Warto zauważyć, że pod względem procentowej zmiany wyceny indeksu, był to najgorszy okres od 1976 roku.

FP Markets

Rekordowa inflacja w Wielkiej Brytanii

Zakończony niedawno rok upłynął pod obserwacją zachowania gospodarek światowych. Gospodarka Wielkiej Brytanii rozpoczęła 2022 roku zmagając się z zakłóceniami po stronie łańcuchów dostaw. Ponadto w kraju odczuwalne były jeszcze skutki pandemii Covid-19.

Zmartwieniem stał się problem inflacyjny, który błyskawicznie przybierał na sile. W styczniu 2022 roku wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wynosił  5,5%. W lipcu inflacja przekroczyła poziom 10%. Najwyższy poziom odnotowano w październiku. W Wielkiej Brytanii rekordowa inflacja wyniosła 11,1% i był to najwyższy odczyt od 41 lat.

Konsolidacja FTSE 100

Warto również spojrzeć na sytuację indeksu FTSE 100 z perspektywy wykresu. Podsumowując miniony rok posłużymy się wykresem dziennym (D1). Na dołączonym poniżej wykresie (w celu powiększenia należy kliknąć w obraz) zaznaczyliśmy ekstrema minionego roku. Najwyższy poziom osiągnięty przez indeks przypada na okolice 7 690. Najniżej z kolei notowania oscylowały w okolicach 6 710. Tym samym amplituda wynosi blisko 1000 punktów.

Przede wszystkim należy zauważyć, że większość roku indeks FTSE 100 spędził w pewnej konsolidacji. Był to bowiem ponad siedmiuset punktowy zakres cenowy przypadający na: 6 880-7 620. Indeks kilkukrotnie nadbijał strefę konsolidacji, jednak każdorazowo do niej wracał.

Brytyjski indeks FTSE 100 podsumowanie 2022 roku

Projekcja na 2023 rok – rynek pozostanie w konsolidacji?

Biorąc pod uwagę obecne zmartwienia inwestorów, a także ich ogólne nastawienie, rozpoczynający się rok okazać się może tym stabilizującym. Istnieje szansa na to, że rynek zdecyduje się na pozostanie w zakresie konsolidacji.

Jednak najpierw możemy być świadkami ruchu wzrostowego. Obecny układ indeksu sugeruje, że pierwsze chwile należeć będą do byków. Siła popytowa ma potencjał wyrwać rynek z konsolidacji i ruszyć w stronę 7 800. Okolice tego poziomu w przeszłości pokazywały, że rządzi tam podaż. Ponownie mogłaby ona dać o sobie znać, a rynek gwałtownym ruchem powróciłby do zakresu tegorocznej konsolidacji (6 880-7 620). Następnie rynek pozostałby w tym zakresie, w nim oscylując. Opisany powyżej ruch został narysowany na wykresie.

Brytyjski indeks FTSE 100 projekcja na 2023 rok

Podsumowanie

Jutro powraca handel w Londynie, zatem powrócą codzienne analizy indeksu FTSE 100. Zaprezentowana projekcja na 2023 rok poddana zostanie weryfikacji i powrócimy do niej, w którejś z przyszłych analiz.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.