FTSE zawęża ruch. Indeks FTSE 100 z 0,08% zmianą.

J2T Trade

Piątkową sesję indeks FTSE 100 zamknął z wynikiem wzrostowym wynoszącym 0,08%. Była to kolejna sesja z niewielką zmianą ceny. Indeks ostatnio porusza się w zawężonym ruchu. Czy wraz z nowym tygodniem to się zmieni?

Niewielki zysk

Podczas piątkowej sesji handlowej brytyjski indeks FTSE 100 wzrósł o 0,08%. Podwyższyło to końcowo notowania indeksu giełdowego o jedyne 6 punktów. Była to kolejna sesja w lipcu zakończona dla FTSE tak niskim wynikiem.

Zyski spółek

W piątek na indeksie dominowała spółka Mondi. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu FTSE 100. Spółka zmniejszyła swoją wycenę o 5,41%. Warto zauważyć jednak, że większość komponentów zaliczanych do indeksu FTSE 100 zakończyło sesję zyskując. Po stronie zyskownych spółek prym wiodło Ocado. Wycena przedsiębiorstwa wzrosła o 5,10%.

Niepokojące dane

W piątkowej analizie wspomniałem o publikacji wstępnych danych dotyczących wskaźnika PMI. Zarówno dla sektora usług, jak i przemysłu wstępne dane okazały się gorsze od poprzednich. Cieszyć inwestorów mógł jedynie fakt, że odczyty były lepsze od przewidywanych. Co więcej composite PMI osiągnął 17-miesięczne minimum spadając do poziomu 52,8.

FP Markets

Punkt widzenia – poniżej SMA 55

W piątek indeks FTSE 100 podjął się częściowej realizacji scenariusza pobocznego. Założenie dla spadków brzmiało: „Nieutrzymanie poziomu TDP wiązać się będzie z chęcią zejścia. Ponownie ten zakres stanowić będzie opór dla rynku. Każdorazowy re-test poziomu od dołu świadczyć będzie o sile podażowej. Ważne, żeby to ona zdominowała rynek. Cel na piątek w tym przypadku to 7 220”.

Rynek próbował utrzymać poziom TDP. Udawało się to dość długo, jednak przed końcem sesji cena kierowała się w stronę TDP. Następnie po dokładnym re-teście tego poziomu od dołu rynek zszedł w okolice poziomu 7 230. Obecnie rynek oscyluje poniżej średniej kroczącej SMA 55.

Scenariusz główny – spadkowy

Ostatnio rynek porusza się właśnie w obszarze średniej kroczącej SMA 55 i poziomu TDP. Obecne odbijanie się od dołu od średniej może dać początek zejściu. To odbyć się może na następujących warunkach. Pierwszym ruchem może być dziś podbicie do wspomnianej strefy, gdzie zebrana zostanie istotna siła podażowa. Przebicie piątkowych dołków napędzi spadek, a rynek wykona ruch w myśl zasady impuls-korekta-impuls. Target to 7 190.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 25.07.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Wzrost upatruję w przekonaniu, iż otwarcie sesji spowoduje euforie, a cena powróci powyżej 7 280. Wówczas na zasadzie re-testu od góry poziomu TDP bądź zakresu średniej kroczącej SMA 55 rynek wygeneruje impuls wzrostowy. Rozpędu kupującym doda przebicie piątkowego maksimum i rynek zmierzać będzie w kierunku 7 370.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 25.07.2022

Konkluzja

Przedstawione zostały możliwości ruchu na dziś. Brytyjski indeks rozpoczyna ostatni tydzień handlowy lipca. Na dziś kluczowe upatruję w zachowaniu rynku względem średniej kroczącej. Poniżej podaję poziomy na dziś.

TSR : 7 464

TFR : 7 374

TDP : 7 282

TFS : 7 192

TSS : 7 099

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.