FTSE z niewielką zmianą. Kolejne dane makroekonomiczne

London Telephone
J2T Trade

Czwartkową sesję indeks FTSE 100 zakończył z niewielką zmianą. Wynik z całej sesji to wzrost rzędu 0,09%. To już kolejna w lipcu sesja handlowa zakończona na niskim poziomie zmienności. Dziś opublikowano w Wielkiej Brytanii cześć istotnych danych. Na resztę inwestorzy poczekają do rozpoczęcia sesji.

Niewielkie zmiany

Wczorajsza sesja handlowa była już piątą w tym miesiącu, kiedy FTSE 100 osiąga bardzo niski poziom zmienności. Co prawda wykonywane są w wówczas konkretne ruchy, jednak rynek następnie wykonuje ruch przeciwny blisko 1:1. Tak stało się również wczoraj i finalnie brytyjski indeks zyskał jedynie 0,09%. Różnica zatem między ceną otwarcia, a zamknięcia sesji wyniosła 6 punktów.

Carnival mocno traci

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Carnival. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu FTSE 100. Akcje Carnival spadły o 9,44%. Więcej spółek jednak zyskiwało w czwartek. Zielonej stronie komponentów przewodziła spółka 3I Group. Wycena przedsiębiorstwa uległa korzystnej zmianie o 4,18%.

Gorsza sprzedaż w UK

Po godzinie 8 narodowe biuro statystyczne w Wielkiej Brytanii ujawniło raport dotyczący sprzedaży detalicznej. Dane dotyczyły czerwca i jak się okazało, wielkość sprzedaży spadła o 0,1% względem poprzedniego miesiąca. Spoglądając jednak na ujęcie roczne warto zauważyć, że liczba spadła o 5,8%. Jak donosi biuro statystyczne, największy negatywny wkład miały paliwa samochodowe, których sprzedaż mocno spadła przy aktualnych rekordowo wysokich cenach.

FP Markets

Pozostałe dane

Dziś, czyli w piątek podane zostaną dane w postaci wskaźnika PMI. Jednocześnie podany zostanie odczyt dotyczący sektora przemysłu oraz usług. Będą to co prawda dane wstępne, jednak pokażą analitykom czego będzie można spodziewać się pod koniec miesiąca.

Punkt widzenia – wariant spadkowy

Brytyjski indeks FTSE 100 podjął się realizacji scenariusza spadkowego. We wczorajszej analizie wariant spadkowy opisałem: „Jeżeli jednak rynek nie zamierza utrzymać TDP, niech pokaże schemat na zejście na tym zakresie. Innymi słowy, poziom TDP może zostać wybity, co będzie negacją scenariusza wzrostowego. Wybicie polegać może na potwierdzeniu tego zakresu jako opór. Wówczas utrzymywanie się ceny poniżej tego poziomu oraz re-testy od dołu determinować będą spadek. Celem dla zejścia będzie poziom 7 200”.

Rzeczywiście indeks pokazał, że poziom TDP jest dla niego oporem. Chwile po rozpoczęciu sesji indeks w punkt przetestował od dołu wskazywany poziom. Taki obrót zdarzeń determinować miał spadek. Tak też się stało i FTSE zeszło do ceny 7 205. Projekcje uważam za wypełnioną. Obecnie rynek znajduje się w podobnym układanie jak wczoraj. Scenariusze będą zatem podobne do wczorajszych.

Scenariusz główny – wzrostowy

W możliwości wzrostowej zakładam, że rynek w pierwszym ruchu powróci powyżej poziomu TDP. Utrzymanie tego poziomu jest kluczowe. Powyżej niego zebrana może zostać siła popytowa. Target to poziom 7 380.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 22.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Nieutrzymanie poziomu TDP wiązać się będzie z chęcią zejścia. Ponownie ten zakres stanowić będzie opór dla rynku. Każdorazowy re-test poziomu od dołu świadczyć będzie o sile podażowej. Ważne, żeby to ona zdominowała rynek. Cel na piątek w tym przypadku to 7 220.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 22.07.2022

Konkluzja

Indeks wykonał wczoraj ruch spadkowy, który został szybko odrobiony. Rynek oscyluje obecnie dokładnie w tym samym zakresie co przed wczorajszą sesją. Poniżej podaję poziomy na dziś.

TSR : 7 464

TFR : 7 374

TDP : 7 282

TFS : 7 192

TSS : 7 099

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.