FTSE 100 zyskuje w środę. BoE interweniuje na rynku.

BoE
J2T Trade

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 zamknął środową sesję na zielonym terytorium. Londyńskie FTSE 100 zyskało finalnie 0,30%. Bank Anglii (BoE) interweniował, wczoraj 28 września na rynku obligacji. Instytucja banku centralnego podjęła decyzję o tymczasowym zakupie długoterminowych obligacji rządowych Wielkiej Brytanii. Pozytywny sentyment wywołany decyzją BoE zniknął już dziś rano. Rynki akcji rozpoczęły czwartkową sesję niżej. Dziś wyjątkowo analiza indeksu FTSE 100 pojawia się po otwarciu europejskiej sesji. Jednak analiza jest aktualna na kolejne godziny dzisiejszej, czwartkowej sesji handlowej.

Skromy środowy zysk

Indeks giełdowy FTSE 100 notowany na londyńskiej giełdzie (LSE) zyskał w środę, 28 września. Minioną sesję handlową FTSE 100 zakończyło jednak ze skromnym zyskiem. Notowania brytyjskiego indeksu wzrosły w ogólnym rozrachunku sesyjnym o 0,30%. Najlepiej ze składowych indeksów wypadła spółka Land Securities Group. Akcje tego przedsiębiorstwa skoczyły o 6,94%.

Działania Banku Anglii

BoE poinformował w środę, że kupił obligacje rządowe Wielkiej Brytanii o wartości 1,03 mld funtów w ramach aukcji odwrotnej. Bank centralny określił, że będzie zakupywać obligacje rządowe o terminie zapadalności większym niż 20 lat. Program skupu obligacji, finansowany z rezerw banku centralnego, będzie trwał do 14 października. Celem takiej decyzji jest „przywrócenie uporządkowanych warunków rynkowych„. Takie działania pomogły funtowi, a także pośrednio wpłynęły na rynek akcyjny.

Punkt widzenia – realizacja obu scenariuszy

FTSE 100 podjęło się wczoraj realizacji tak naprawdę dwóch scenariuszy zakładanych w środowej analizie. Przechodząc do weryfikacji warto zaznaczyć, że najpierw rynek wykonał schemat główny, który opisywał spadek. O możliwej przecenie pisaliśmy w słowach: „W związku z utrzymującym się na rynku kontekstem spadkowym, również dziś głównym ruchem będzie ten oparty na przecenie. Teraz warto będzie skupić się na tym, jak zachowają się siły rynkowe na zakresie poziomu TFS, czyli okolic 6 950. Każdorazowy re-test od dołu tego obszaru cenowego determinować będzie najprawdopodobniej spadek do 6 850„.

FP Markets

Faktycznie po re-teście poziomu TFS wykonał błyskawiczne zejście do targetu (6 850). Do godziny 12 rynek przebywał w okolicach poziomu TTS (6 860), skąd poderwał się i powrócił powyżej 6 950. Wówczas na tym zakresie pojawiła się stabilizacja, a w takim wypadku przypuszczać można było ruch wzrostowy. Rzeczywiście po godzinie 15 cena poderwała się i ruszyła w kierunku 7 030 (target dla projekcji wzrostowej).

Patrząc już na dzisiejsze zachowanie rynku w godzinach sesji europejskiej widać, że ponownie FTSE 100 zeszło do poziomu ceny 6 850. Jednak ponownie cena odbiła się od TTS. Aktualnie, przed godziną 12 indeks oscyluje na 6 930.

Scenariusz główny – spadkowy

W najbliższych godzinach rynek może pokazać swoje nastawienie wobec zakresu średniej. Na tym obszarze siłę pokazać może rynkowa podaż. Gdyby tak się stało szybki powrót poniżej TFS stanowić będzie podstawę do ruchu spadkowego. Wówczas ponownie re-test od dołu tego poziomu dałby perspektywę zejścia do 6 860.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 29.09.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Powrót powyżej poziomu TFS pokazać może, czy rynek zamierza ten zakres utrzymać. Stabilizacja w tym rejonie cenowym pobudziłaby kupujących. Przełamanie zakresu średniej kroczącej SMA 55 nada impetu wzrostom. Prawdopodobnym celem będzie 7 040.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 29.09.2022

Konkluzja

Otwarcie sesji europejskiej za inwestorami. Do rozegrania jest jeszcze moment wejścia USA na rynki oraz zamknięcie sesji. Powyżej opisane scenariusze dotyczą właśnie następnych kilku godzin. Taka analiza pojawia się wyjątkowo dziś. Poziomy na resztę dzisiejszej sesji można zostawić z wczoraj.

TSR : 7 225

TFR : 7 135

TDP : 7 043

TFS : 6 953

TSS : 6 860

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Avatar
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.