FTSE 100 wzrósł1,69%. Wyparcie praw UE z Wielkiej Brytanii?

Indeks FTSE 100
J2T Trade

Piątkową sesję handlową indeks FTSE 100 zamknął, wzrastając 1,69%. Brytyjski indeks jednak negatywnie zakończył ubiegły tydzień. Faworyt w wyścigu o fotel premiera Wielkiej Brytanii, zapowiedział wiele reform. Na jego liście znajduje się m.in. reformacja wszystkich pozostały praw Unii Europejskiej. Rynki akcyjne rozpoczynają nowy tydzień lipca.

Stratny tydzień

Podczas piątkowej sesji indeks FTSE 100 wzrósł o 1,69%. Dla tego indeksu oznacza to podwyżkę notowań o ponad 119  punktów. Głównemu brytyjskiemu indeksowi nie udało się jednak odrobić strat z poprzednich dni. Ubiegły tydzień FTSE 100 zakończyło z niewielkim spadkiem notowań. Wynik z całego tygodnia wyniósł -0,52%. Co ciekawe był to trzeci tydzień zakończony tak niskim poziomem zmienności.

Zdecydowana siła

Jedna ze spółek wchodzących w skład indeksu FTSE 100 zdecydowanie się wyróżniła. Pod względem zmienności piątkową sesję zdominowała spółka Rosneft DRC. Akcje spółki wzrosły w piątek o 24,63%. Rosneft to rosyjskie przedsiębiorstwo z sektora energetycznego. Aktualnie wycena przedsiębiorstwa jest najniższa w historii.

Spółek zyskujących było znacznie więcej. Jedynie 9 komponentów straciło w piątek. Spadkom przewodziła spółka BT Group. Notowania BT Group poleciały o 7,65%. Warto zaznaczyć, że był to drugi najwyższy poziom zmienności.

FP Markets

Plany faworyta

Na temat faworyta w wyścigu o fotel premiera w Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak’a wspominałem w poprzednich analizach indeksu. Tym razem jednak chciałbym zwrócić uwagę na jedne z planów faworyta. Reforma wszystkich pozostałych przepisów UE, które funkcjonują jeszcze w Wielkiej Brytanii, ma odbyć się w błyskawicznym tempie. Sunak zapowiedział: „przy czym pierwszy zestaw zaleceń, czy każde prawo powinno zostać zezłomowane lub zreformowane, zostałby opublikowany w ciągu moich pierwszych 100 dni na stanowisku”.

Jednak na co szczególnie warto zwrócić uwagę, to słowa dotyczące przyszłości kraju. Polityk zadeklarował, że podejmie się uczynienia Wielkiej Brytanii najbogatszym krajem w Europie w ciągu najbliższych 15 lat. Czy będzie to również szansa na dominację brytyjskiego rynku akcyjnego?

Punkt widzenia – target zaliczony

W piątek indeks Nasdaq 100/S&P 500, Dow Jones 30 podjął się realizacji scenariusza głównego. W analizie podane było założenie: „Kluczowe założenie dla wzrostów utożsamiać będę z utrzymaniem poziomu ceny nowego TFS – 7 046. Poziom ten może być nadbijany, jednak zakładam jego finalne utrzymanie. Oscylowanie powyżej wspomnianego poziomu determinować będzie siłę kupujących. Utworzony ruch wzrostowy może sięgnąć poziomu 7 140”.

Projekcja się spełniła, gdyż rynek nadbił delikatnie poziom TFS, utrzymując się powyżej niego. Kluczowe założenie tym samym było zachowane, zatem generowany mógł być impuls wzrostowy. Na ten nie trzeba było długo czekać. Target został osiągnięty w nieco ponad godzinę. Obecnie rynek oscyluje nieco poniżej poziomu TFR. Dziś oba scenariusze polegać będą właśnie na tym poziomie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Tak jak wspomniałem wyżej, kluczowe założenie wiązać się będzie z poziomem TFR. Zakładam, że rynek w pierwszym ruchu wyjdzie powyżej tego poziomu. Następnie cena utrzymywane będzie powyżej tego zakresu, a rynek szukać będzie dalszego pretekstu do wzrostów. Targetem na dziś będzie 7 270.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 18.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Spadek natomiast wiązać się będzie z utworzeniem oporu na poziomie TFR. Pierwszy ruch będzie dokładnie taki sam jak w wariancie wzrostowym. Jednak cena nie utrzyma się powyżej TFR, gdyż rynek po przebiciu szybkim ruchem powróci poniżej tego poziomu. Celem będzie poziom 7 150

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 18.07.2022

Konkluzja

Rynki akcyjne rozpoczynają dziś nowy tydzień handlowy. Ciekawe, czy dziś indeksy pokażą pierwsze plany na ten tydzień. Zakładam, że dziś rynek podejmie się wzrostu. Jednak z uwagi na charakter poniedziałkowych sesji, zachowywać będę ostrożności. Przede wszystkim obserwować będę rynek. Poniżej podaję poziomy na dziś.

TSR : 7 318

TFR : 7 227

TDP : 7 136

TFS : 7 046

TSS : 6 953

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.