FTSE 100 zyskowne w poniedziałek. Czas na dane gospodarcze.

London Stock Exchange
J2T Trade

Pierwsza sesja nowego tygodnia upłynęła na europejskich rynkach w mieszanych nastrojach. Wczoraj inwestorzy doświadczyli mniejszej zmienności ze względu na wolne w USA. FTSE 100 jednak okazało się zyskowne w poniedziałek, 20 lutego. Indeks szykuje się już do rozpoczęcia kolejnej sesji. Podczas niej rynkowi uczestnicy zmierzą się z danymi gospodarczymi. Spójrzmy, co przynieść może wtorek, 21 lutego.

FTSE 100 lepsze na początku tygodnia

Główny brytyjski indeks giełdowy walczył wczoraj o kierunek. Zamknięcie giełd w Europie ujawniło, że indeks wykazał wzrost. Tym samym FTSE 100 okazało się 0,12% lepsze na początku tygodnia. Warto podkreślić, że takim ruchem rynek wymazał straty z poprzedniej sesji (piątek 17.02). Poniedziałkowa sesja była ponadto 10 zakończoną na plus w lutym.

Zdecydowali najważniejsi

Spółki z brytyjskiego indeksu FTSE 100 potwierdzają wczorajszą walkę o kierunek. Żadna ze stron nie osiągnęła przewagi liczebnej. Jednak o wzroście zadecydowali najważniejsi gracze tj. spółka Vodafone oraz Lloyds Banking. Odpowiednio zyskali oni 0,37$ i 1,24%. Na czele strony wzrostowej stanęło natomiast Anglo American, którego akcje wzrosły o 3,99%. Po stronie spadków wyróżniło się przedsiębiorstwo DS Smith. Notowania tej spółki obniżyły się o 4,92%.

Tesco podniesie płace o 7%

Brytyjski gigant detaliczny – spółka Tesco ogłosiła, że od kwietnia br. podniesie płace dla pracowników swoich sklepów. Podwyżka wynieść ma 7% i spowoduje przesunięcie podstawowej stawki do 11,02 funta za godzinę. Spółka nie ujawniła informacji, jednak ile osób otrzyma podwyżkę płac. Warto zauważyć, że Tesco zatrudnia około 320 tysięcy pracowników w całej Wielkiej Brytanii.

FP Markets

Czas na dane gospodarcze

Dziś inwestorzy wzrok skierują na dane gospodarcze. W trakcie trwania sesji opublikowane zostaną raporty dotyczące aktywności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Będą to jednak dopiero szacunki, lecz wskażą możliwą drogę finalnych odczytów.

Punkt widzenia – indeks FTSE 100 zszedł do średniej i na niej pozostał

We wczorajszej analizie indeksu FTSE 100 rozważaliśmy dwa warianty ruchu. W obu zauważyliśmy, że pierwszym ruchem rynku będzie zejście do zakresu średniej SMA 55. Rzeczywiście indeks FTSE 100 zszedł do jej obszaru, jednak nic więcej nie zrobił. Ciężko było złapać pozycję, gdyż rynek wykonywał drobne ruchy dokładnie w obszarze średniej. Co ciekawe, indeks dziś (we wtorek 21.02) od rana nie zmienił za wiele. Dalej oscyluje na zakresie średniej i w godzinach przedsprzedażowych w Europie nie wykonuje konkretnych ruchów. Rynek zdaje się chcieć dziś odpuścić. Przyjrzyjmy się scenariuszom na wtorkową sesję.

Scenariusz główny – spadkowy

Rynek po otwarciu giełd wykonać może zejście w kierunku dołków z piątku (17.02), które znajdują się w rejonach 7 980. Następnie stamtąd mógłby nieco odbić, celem przetestowania zakresu średniej od dołu. Wówczas wywołany mógłby zostać silny ruch spadkowy. Prawdopodobnym celem w takim układzie stałyby się rejony 7 950.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 21.02.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Może wydarzyć się jednak tak, że rynek będzie chciał nadbić dziś dołki z wczorajszej sesji. Zatem zejście nie powinno sięgać niżej niż 7 980. W tych rejonach rynek miałby szansę się zebrać do wzrostu. Powrót do średniej wiązałby się z jej przełamaniem. Takim sposobem notowania mogłyby skoczyć do 8 050.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 21.02.2023

Konkluzja

Dziś przede wszystkim kluczowa wydaje się obserwacja. Rynek pierwszym ruchem może urwać z zakresu średniej i za cel obrać dołki z piątku. To właśnie temu scenariuszowi przyglądamy się bliżej. Na co jednak postawi FTSE 100? Poziomy nie uległy zmianie i rozpisane znajdują się poniżej.

TSR : 8 105

TFR : 8 018

TDP : 7 926

TFS : 7 835

TSS : 7 740

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.