FTSE 100 gorsze na koniec. Jak wygląda sytuacja na indeksie?

J2T Trade

Piątkową sesją z 17 lutego rynki akcji zakończyły kolejny tydzień zmagań w 2023 roku. Popularny brytyjski indeks FTSE 100 dobrze spisywał się w całym tygodniu. Jednak FTSE 100 na koniec okazało się gorsze. W poniedziałek, 20 lutego patrzymy na londyński parkiet giełdowy. Jak wygląda sytuacja na głównym brytyjskim indeksie?

Kolejny zyskowny tydzień w roku indeksu FTSE 100

Główny indeks z Wielkiej Brytanii w minionym tygodniu handlowym (13.02-17.02) prezentował przede wszystkim pozytywne nastroje. Aż cztery sesje zakończyły się powyżej kreski, a indeks stracił jedynie w piątek. Na koniec tygodnia notowania FTSE 100 obniżyły się bowiem o 0,10%. We wskazanych wyżej dniach indeks wzrósł ogólnie 1,55%. Warto zauważyć, że był to kolejny zyskowny tydzień londyńskiego indeksu w tym roku. Dokładniej mówiąc, w 2023 roku był to czwarty tydzień na plus.

Strona strat silniejsza

Spółki tworzące indeks FTSE 100 chętniej opowiadały się w piątek za generowaniem strat. W konsekwencji ta strona okazała się silniejsza i zadecydowała o wyniku indeksu. Tempa spadkom nadało przedsiębiorstwo NatWest Group, którego akcje obniżyły się o 6,87%. Należy wskazać również, że do spadku indeksu przyczyniła się jedna z czołowych spółek – Lloyds Banking. Jej notowania poleciały w dół o 3,84%. Po stronie wzrostów wyróżniła się firma Segro. Jej wycena wzrosła o 3,59%.

Analityk z Hargreaves Lansdown komentuje sytuację indeksu FTSE 100

W minionym tygodniu pojawiło się wiele komentarzy, ze strony instytucji finansowych, dotyczących indeksu FTSE 100. Analitycy wypowiadają się w związku z ostatnimi nowymi rekordami tego indeksu. Sytuację skomentowała m.in. analityk z brytyjskiej firmy finansowej – Hargreaves Lansdown, która wchodzi w skład indeksu FTSE 100. „Inwestorzy ponownie pokochali aktywa brytyjskie, po trudnym okresie, kiedy to FTSE 100 był królem wśród globalnych indeksów. Zaufanie odbiło się od dna, ponieważ inwestorzy obserwują ponowne otwarcie Chin, co pomaga akcjom towarowym” – powiedziała starsza analityk.

FP Markets

Punkt widzenia – FTSE 100 utrzymuje się ponad 8 000

Patrzymy już na wykres brytyjskiego indeksu giełdowego. Na początku należy wskazać, że FTSE 100 w lutym wylało bardzo dobre fundamenty pod wzrost. Utrzymująca się w tym miesiącu struktura wzrostowa jest wyraźna i taka właśnie sytuacja może napędzać rynek do dalszych zysków. Podczas ostatniej sesji (w piątek 17.02) indeks zbudował dołek w rejonach 7 980, który był kolejnym wyższym. Jest to jeden z elementów, który uświadamia nas o możliwym dalszym podejściu. Ponadto oscylowanie notowań powyżej średniej SMA 55 oraz wyznaczonego poziomu TFR również wskazuje na ruch wzrostowy. Czy rzeczywiście układ techniczny wystarczy dziś do wykonania skoku w górę?

W poniedziałek, 20 lutego patrzymy na wykres o godzinie 7 rano (czas w Polsce). Zgodnie z powyższym na najbliższe godziny, przyglądamy się przede wszystkim rozwiązaniu wzrostowemu. Niemniej tradycyjnie podajemy dwa scenariusze na dziś, które rozpisane zostały poniżej.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek kontynuację wzrostu rozpocząć może jednak od cofnięcia. Takie polegałoby na drobnym zejściu w rejony średniej SMA 55. Wówczas siły powalczyłyby o ten zakres, a jego utrzymanie  stanowi kluczowe założenie na dziś. Ze średniej rynek powróciłby powyżej TFR i z tego miejsca wygenerował kolejny wzrost. Celem na dziś wydaje się 8 070.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 20.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy zwrócić uwagę na to, iż powrót do średniej oznaczać może jej przełamanie. Zatem negacja kluczowego założenia dla wzrostów będzie świadczyć na rzecz ruchu spadkowego. Oscylowanie notowań poniżej średniej będzie pierwszym znakiem dla zejścia. Re-test średniej od dołu determinowałby cofnięcie do 7 960.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 20.02.2023

Konkluzja

Niebawem rozpocznie się pierwsza sesja handlowa w ostatnim tygodniu lutego. Inwestorzy przygotowują się już do poniedziałkowych zmagań. Co przyniesie pierwsza sesja?

TSR : 8 105

TFR : 8 018

TDP : 7 926

TFS : 7 835

TSS : 7 740

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.