FTSE 100 zyskało 1,03%. Na pierwszy plan wskaźniki PMI.

Flaga Wielkiej Brytanii
J2T Trade

W pozytywnych nastrojach zakończyła się wtorkowa sesja handlowa. Brytyjski indeks FTSE 100 okazał się najlepszy spośród głównych indeksów w Europie. Wczoraj londyńskie FTSE 100 zyskało 1,03%. Dziś inwestorzy parkietu giełdowego w Wielkiej Brytanii oczekują na dane gospodarcze. Na pierwszy plan wchodzi wstępny raport dotyczący wskaźników PMI. Również dziś, w środę 23 listopada wypowiedzą się przedstawiciele Banku Anglii (BoE). Jak wygląda analiza FTSE 100 na środową sesję?

Indeks wreszcie z pewniejszym ruchem

Główny brytyjski indeks FTSE 100 we wtorek pokazał konkretny ruch. Indeks wreszcie zdecydował się na pewniejszy ruch, który okazał się wzrostem. Zamknięcie giełd w Londynie pokazało, że FTSE 100 zyskało 1,03%. Bezpośrednio przekłada się to na ogólny wzrost notowań o 76 punktów.

BP przewodzi zyskom

Spółki indeksu FTSE 100 również przerwały pewne niezdecydowanie. We wtorek większość składowych opowiedziała się za wzrostami. Zyskom przewodziła jedna z najważniejszych dla indeksu spółek – BP. Notowania koncernu wzrosły o 6,52%. Natomiast po mniej licznej stronie stratnych składowych wyróżniło się Hargreaves Lansdown. Akcje tego przedsiębiorstwa spadły o 3,42%.

Co pokażą wskaźniki PMI?

Zarówno brytyjski funt, jak i indeks FTSE 100 reagują na dane związane ze wskaźnikami PMI dla Wielkiej Brytanii. Dziś o godzinie 10:30 (czas w Polsce) pojawią się wstępne raporty wskaźników PMI dla sektora przemysłu i usług. W przypadku przemysłu analitycy szacują poprawienie odczytu względem poprzedniego miesiąca. Z kolei odczyt wskaźnika PMI dla usług ma okazać się gorszym. Czy przewidywania okażą się słuszne?

FP Markets

Punkt widzenia – FTSE wykonuje podejście

We wtorkowej analizie indeksu FTSE 100 przychylniej patrzyliśmy na wzrost. Wczoraj zakładaliśmy: „Teraz rynek stoi przed szansą udowodnienia, czy zdoła utrzymać poziom 7 400. W tych okolicach obecnie przebiega również zakres średniej. Rynek te rejony wykorzystać może, aby zebrać się do kolejnego ruchu. Dziś istnieje szansa na przebicie się przez opór (okolice 7 445) i strzelenie 7 460”.

Rynek podjął się realizacji właśnie takiego scenariusza. Najpierw rynek cofnął w okolice 7 400 (do pełnego dotknięcia poziomu zabrakło jedynie kilku punktów). Z tego miejsca rynek miał się zebrać do wzrostu, co faktycznie miało miejsce. Następnie cena przebiła się przez opór (7 445) i po dokładnym jego re-teście skierowała się wyżej. Indeks zaliczył target, a tym samym wykonał w pełni zakładane podejście.

Na moment pisania dzisiejszego artykułu (godzina 7 rano) indeks oscyluje przy 7 480. Spójrzmy na to, jak wyglądają scenariusze na najbliższe godziny.

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz rynek ma sposobność do tego, aby kontynuować ruch wzrostowy. Taki mógłby wyglądać w następujący sposób. Najpierw rynek mógłby cofnąć w okolice ceny 7 463 (poziom oznaczony krótką, przerywaną zieloną linią). Jeżeli już na tych poziomach kupujący pokazaliby obecność, będzie można przypuszczać kontynuację wzrostu. Wówczas wyjście powyżej wczorajszych szczytów nada impetu. Prawdopodobnym celem będzie 7 520.

Jednak należy liczyć się z tym, że pierwszy ruch pokazać może głębsze zejście niż do 7 463. W takim wypadku warto będzie obserwować zachowanie rynku przy 7 445. Z tego zakresu rynek również ma szansę poderwać się do wzrostu.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 23.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jeżeli jednak rynek od otwarcia środowej sesji postawi na szybki spadek, warto będzie rozważyć głębsze cofnięcie. W takim wypadku przebicie się przez poziom 7 445, a następnie przez średnią będzie stanowić podstawę dla zejścia. Na zasadzie re-testu od dołu średniej rynek mógłby cofnąć do 7 380.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 23.11.2022

Konkluzja

Indeks giełdowy FTSE 100 ma szansę kontynuować ruch wzrostowy. Rynek za cel obrać może dziś przebicie 7 500. Dobrze jednak byłoby, zobaczyć przed takim ruchem cofnięcie. Nie należy negować spadku. Przede wszystkim ważne jest to, jak otworzy się sesja. Poziomy pozostają bez zmian, gdyż spełniają swoją rolę.

TSR : 7 537

TFR : 7 445

TDP : 7 355

TFS : 7 265

TSS : 7 172

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.