Negatywne nastroje na początku tygodnia. FTSE 100 niżej.

FTSE100
J2T Trade

Główny brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 zakończył poniedziałkowe zmagania ze stratą. Na początku nowego tygodnia przeważyły negatywne nastroje. Niepewność gospodarcza nadal ciąży na rynkowych uczestnikach. Londyńskie FTSE 100 wylądowało finalnie niżej. Wczoraj brytyjski premier Rishi Sunak wyjaśnił kwestię relacji z Unią Europejską. Jak wygląda analiza indeksu FTSE 100 na kolejny dzień, czyli wtorek 22 listopada?

Znów bez większej zmiany

Barometr brytyjskiej gospodarki, czyli indeks FTSE 100 od spadku rozpoczął nowy tydzień. Wczorajsze zamknięcie sesji pokazało, że notowania FTSE 100 obniżyły się o 0,12%. Dla tego indeksu był to kolejny dzień z rzędu bez większej, procentowej zmiany kursu. Co ciekawe, była to siódma sesja z kolei, z mniej niż 1% zmianą ceny.

Stratna strona przeważyła

Spółki tworzące indeks FTSE 100 opowiedziały się w poniedziałek przeważnie za spadkami. Ponadto po stratnej stronie odnotowano najwyższą zmianę. Tempa spadkom nadała spółka Ocado, której akcje spadły o 4,87%. Zyskom natomiast przewodziło Rentokil. Kurs notowań przedsiębiorstwa wzrósł o 2,43%.

Wielka Brytania nie dąży do umów handlowych z UE

Brytyjski premier Rishi Sunak potwierdził w poniedziałek, że kraj nie planuje dążyć do zawarcia jakiejkolwiek umowy handlowej z Unią Europejską. Jednak Sunak dokładnie zaznacza, że chodzi o umowy z koniecznością dostosowania się do przepisów unijnych.

FP Markets

Sunak we wczorajszym przemówieniu odniósł się do kwestii Brexitu. „Głosowałem za Brexitem. Wierzę w Brexit i wiem, że Brexit może przynieść i już przynosi ogromne korzyści i możliwości dla kraju” – podzielił się premier.

Punkt widzenia – realizacja wzrostu

Przechodząc już do części analizy technicznej, warto zacząć od weryfikacji wczorajszych założeń. W poniedziałkowych projekcjach opisany został również ruch wzrostowy. O takim ruchu pisaliśmy: „Jeżeli jednak pierwszym ruchem będzie spadek, warto będzie poddać obserwacji ponownie okolice 7 355. Utrzymanie tego zakresu świadczyć będzie o czuwaniu siły popytowej. Pewne, zdecydowane przełamanie poziomu 7 400 otworzyłoby drogę do 7 440”.

Rzeczywiście rynek po otwarciu sesji europejskiej postawił na zejście do 7 355. Szybko rynek jednak od tego poziomu odbił i powrócił powyżej zakresu średniej, z której generował ruch w górę. Po godzinie 12 jedynie przebity został poziom 7 400. Przełamanie  pojawiło się już po zamknięciu giełd w Europie. Do zakładanego targetu rynkowi zabrakło niespełna 4 punktów.

Dziś przed godziną 8 rano patrzymy na wykres indeksu FTSE 100. Notowania utrzymują się powyżej 7 400 i rynek ma sposobność do wygenerowania podejścia.

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz rynek stoi przed szansą udowodnienia, czy zdoła utrzymać poziom 7 400. W tych okolicach obecnie przebiega również zakres średniej. Rynek te rejony wykorzystać może, aby zebrać się do kolejnego ruchu. Dziś istnieje szansa na przebicie się przez opór (okolice 7 445) i strzelenie 7 460.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 22.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak należy liczyć się z tym, że ponownie rynek odbić się może od okolic wspomnianego oporu. W takiej sytuacji warto będzie obserwować, jak zachowa się rynek wobec średniej. Przekroczenie jej zakresu i re-test od dołu nada impetu zejściu. Potencjalnym celem będzie 7 330.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 22.11.2022

Konkluzja

Brytyjski indeks może dziś przebić się przez istotny opór wyznaczony w podejściu intraday. Tym samy rynek stoi przed szansą powrotu do wrześniowych poziomów. Na jaki ruch zdecyduje się dziś FTSE 100?

TSR : 7 537

TFR : 7 445

TDP : 7 355

TFS : 7 265

TSS : 7 172

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.