FTSE 100 z drobnym zyskiem. Stanowcze słowa premiera Sunaka.

London Stock Exchange
J2T Trade

Główne europejskie indeksy przeważnie traciły we wtorek, 20 grudnia. Jedynie brytyjski indeks FTSE 100 wykazał drobny zysk. FTSE 100 zakończyło dzień wyżej o 0,13%. Wczoraj brytyjski premier Rishi Sunak wystąpił w Izbie Gmin. Sunak odniósł się do obecnych akcji strajkowych w kraju. Słowa premiera były stanowcze i odebrane zostały mieszanie. Co dokładnie powiedział Rishi Sunak? Analiza indeksu FTSE 100 na środę, 21 grudnia.

Nieco lepiej we wtorek

Popularny indeks z londyńskiego parkietu giełdowego wyróżnił się na tle głównych indeksów z Europy. FTSE 100 starało się wczoraj kontynuować odrabianie, które rozpoczęło się dzień wcześniej. Rzeczywiście FTSE 100 wypadło nieco lepiej we wtorek. Zamknięcie giełd pokazało, że notowania barometru brytyjskiej gospodarki wzrosły o 0,13%. Dla indeksu FTSE 100 była to ogólna zmiana notowań zaledwie o 10 punktów.

Wzrost przy większości spadkowej

Tablica notowań z wtorku na pierwszy rzut oka może mylić. Indeks wykazał bowiem wzrost przy większości po stronie spadkowej. Na jej czele stanęła spółka Intermediate Capital, której akcje spadły o 3,29%. Natomiast stronie zyskownej przewodziła Antofagasta. Wycena tego przedsiębiorstwa wzrosła o 3,23%. O wzrostowym wyniku indeksu przesądziły najważniejsze spółki. Szczególnie zyskało Glencore, którego notowania skoczyły w górę o 2,09%.

Zaproponowana podwyżka niemożliwa

Brytyjski premier Rishi Sunak przemówił wczoraj przed Izbą Gmin i wypowiedział się w sprawie akcji strajkowej w kraju. Podtrzymał on rządowy proces niezależnego przeglądu płac dla pracowników sektora publicznego. Parlament zaproponował strajkującym podwyżkę o 1400 funtów. Jednak szef związku zaprotestował takiemu rozwiązaniu. Strajkujący domagają się podwyżki płac o 19%. Sunak stanowczo powiedział, że zaproponowana podwyżka jest niemożliwa do przyjęcia. Premier argumentował to faktem, że nie można sobie na nią pozwolić przy obecnym problemie inflacyjnym. Rishi Sunak stwierdził jednak, że rząd musi „wziąć się w garść i zmniejszyć inflację tak szybko, jak to możliwe”.

FP Markets

Punkt widzenia – FTSE 100 powróciło powyżej 7 400

We wczorajszej analizie uwzględniliśmy również możliwość wystąpienia ruchu wzrostowego. O takim wariancie pisaliśmy:„Należy jednak pamiętać o tym, że wobec poziomu TFS (7 335) może zachować się całkowicie inaczej. Przebicie się przez ten rejon cenowy wiązać się może z próbą stabilizacji powyżej niego. W takim wypadku stanowić to będzie podstawę do wzrostu. Szybkim impulsem rynek mógłby podbić do obszaru średniej, czyli okolic 7 380”.

Rzeczywiście indeks FTSE 100 po otwarciu giełd w Europie przebił się przez poziom 7 335. Rynek nawet się nie zastanawiał i wykonał zakładany szybki impuls do zakresu średniej kroczącej. Z jej obszaru wygenerowany został kolejny ruch wzrostowy. Target został zaliczony. Warto dodać, że przed ostatnim dzwonkiem w Europie notowania podbiły do 7 400.

Dziś, w środę 21 grudnia patrzymy na indeks w europejskich godzinach przedsprzedaży. Po godzinie 8 rynek oscyluje powyżej 7 400. Jak wyglądają perspektywy indeksu na dziś?

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek w najbliższych godzinach zdecydować się może potencjalnie na mocniejszy ruch wzrostowy. Taki mógłby rozpocząć się od drobnego cofnięcia do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Wówczas byki zebrałby się w tych okolicach i wyniosły notowania powyżej poziomu 7 425 (TDP). Stabilizacja rynku na tym zakresie mogłaby pokazać, jak chętni na dalsze wzrosty są inwestorzy. Drugim targetem mógłby być poziom 7 450.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 21.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak okolice poziomu TDP (7 425) stanowią dla rynku jak na razie opór. Tym samym FTSE 100 podbić może jedynie do tego zakresu i się od niego odbić. Na zasadzie powrotu do średniej i jej przełamania rynek powrócić mógłby do okolic 7 335.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 21.12.2022

Konkluzja

Czy w środę indeks FTSE 100 pokaże zdecydowany ruch? Projekcje na dziś podane zostały wyżej. Poziomy wyznaczane na co dzień nie uległy zmianie.

TSR : 7 607

TFR : 7 520

TDP : 7 425

TFS : 7 335

TSS : 7 242

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.