FTSE 100 wzrosło o 0,40%. Analiza indeksu na wtorek.

J2T Trade

Popularny indeks z londyńskiego parkietu wykazał zysk na początku tygodnia. W poniedziałek, 19 grudnia FTSE 100 wzrosło o 0,40%. Na indeks patrzymy kolejnego dnia. Do wtorkowego otwarcia giełd w Europie zostały jeszcze ponad dwie godziny. Jednak brytyjskie FTSE 100 wymazało już wczorajsze zyski. Co więcej, notowania oscylują przy pełnym poziomie 7 300. Jak wyglądać może dzisiejsza sesja? Analiza indeksu na wtorek, 20 grudnia.

Z zyskiem w nowy tydzień

Za inwestorami już pierwsza sesja handlowa w przedostatnim tygodniu 2022 roku. Indeks FTSE 100 z zyskiem wszedł w nowy tydzień. Zamknięcie giełd w Londynie pokazało, że główny brytyjski indeks wzrósł o 0,40%. Tym samym FTSE 100 wykonało drobne odbicie po ostatnich stratach.

Spółki lepiej w poniedziałek

Składowe indeksu FTSE 100 stanęły po stronie wzrostów. Spółki wypadły w większości lepiej w poniedziałek. Najlepiej spisało się przedsiębiorstwo Melrose Industries, którego akcje wzrosły o 3,18%. Warto dodać, że indeks w górę ciągnięty był przez najważniejsze spółki. Koncern BP zyskał na wycenie 2,46%. Natomiast po stronie stratnych składowych odnotowano najwyższą, procentową zmianę. Firma Carnival obniżyła swoje notowania o 4,24%.

Punkt widzenia – indeks podbił do średniej

Barometr brytyjskiej gospodarki, czyli popularny indeks FTSE 100 postawił w poniedziałek na wzrost. Ruch podczas wczorajszej sesji budowany był w sposób schematyczny – schodkowy. Notowania najwyżej sięgnęły okolic rejonów ceny 7 400. Tym samym indeks podbił do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Jednak tuż przed zamknięciem poniedziałkowej sesji indeks cofnął.

FP Markets

Na szczególną uwagę zasługuje również ruch  indeksu z dzisiejszych godzin porannych. Notowania FTSE 100 gwałtownie spadły i po godzinie 6 rano znalazły się w bliskiej okolicy poziomu 7 300. Co przyniesie wtorkowa sesja handlowa?

Scenariusz główny – spadkowy

Rynek zdaje się chętny kontynuacji dzisiejszego porannego zejścia. Warto będzie uważnie śledzić nastawienie rynku wobec poziomu 7 335. FTSE 100 postawić może bowiem najpierw na podbicie do tego zakresu. Tam obóz niedźwiedzi odnalazłby siłę do wygenerowania kolejnego cofnięcia. Wówczas na zasadzie re-testu dołków z piątku (16.12), w godzinach sesyjnych zostałoby wygenerowane cofnięcie do 7 250.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 20.12.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Należy jednak pamiętać o tym, że wobec poziomu TFS (7 335) może zachować się całkowicie inaczej. Przebicie się przez ten rejon cenowy wiązać się może z próbą stabilizacji powyżej niego. W takim wypadku stanowić to będzie podstawę do wzrostu. Szybkim impulsem rynek mógłby podbić do obszaru średniej, czyli okolic 7 380.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 20.12.2022

Konkluzja

We wtorkowych porannych godzinach na rynku przeważają negatywne nastroje. Z wczorajszych zysków już nic nie zostało, a indeks utworzył nowe grudniowe minimum. Warto obserwować indeks tuż przed rozpoczęciem sesji, gdzie pokazać on może swoje nastawienie. Jak wypadnie FTSE 100 we wtorek, 20 grudnia. Poziomy aktualne na dziś rozpisane zostały poniżej.

TSR : 7 607

TFR : 7 520

TDP : 7 425

TFS : 7 335

TSS : 7 242

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.