FTSE 100 wyjątkowo słabe. Notowania poleciały o 2,58%.

FTSE100
J2T Trade

Główne rynki w Europie pogrążyły się w gigantycznych stratach podczas poniedziałkowej sesji. Wyjątkowo słabe okazało się londyńskie FTSE 100. Notowania poleciały bowiem w dół o 2,58%. Wczorajszy dzień (13.03) był najgorszym dla tego indeksu na giełdzie od lipca 2022 roku. Silnym bodźcem spadków były dalsze reakcje na piątkowy krach SVB. Inwestorzy rozgrzewają się już do dzisiejszej sesji. Wielka Brytania czeka we wtorek na dane z gospodarki. Na co wskażą raporty z rynku pracy?

FTSE 100 wyjątkowo słabe

Podczas wczorajszej analizy pisaliśmy o tym, że w piątek (10.03) FTSE 100 wypadło najgorzej od kilku miesięcy. Jednak poniedziałkową sesją (13.03) indeks pokazał, że może być jeszcze gorzej. FTSE 100 było wczoraj wyjątkowo słabe. Notowania tego indeksu poleciały w dół o 2,58%. Tak jak wspomnieliśmy, była to najgorsza sesja od lipca minionego roku. Z niezwykle dużą obniżką rozpoczął nowy tydzień brytyjski rynek akcji.

Akcje w dalszej przecenie

Tablica notowań z poniedziałkowej sesji wyraźnie podkreśla zaangażowanie spółek w generowanie strat. Akcje znacznej większości firm trwały w dalszej przecenie. Tym razem liderem wśród strat było przedsiębiorstwo Carnival (LON:CCL). Straciło ono na wycenie 7,68%. Dodać należy, że silnie przeceniały się również akcje najważniejszych banków. Wycena Standard Chartered (LON:STAN) uległa niekorzystnej zmianie o 7,68%. Przed stratami uchroniło się jedynie osiem spółek. Wśród nich ponownie najlepiej spisało się Fresnillo, które zyskało 3,49%.

Vodafone zwolni tysiąc pracowników we Włoszech

Brytyjski gigant telekomunikacyjny, spółka Vodafone podała wczoraj istotny dla akcjonariuszy komunikat. Władze powiadomiły, że zlikwidują 1000 miejsc pracy we Włoszech. Co ciekawe, są to spore rozmiary, gdyż wynoszą 20% wszystkich pracowników Vodafone w tym kraju. Spółka wyjaśniła, iż taki ruch jest odpowiedzią na spadek przychodów. Wpływy do firmy spadły w wyniku „nadzwyczajnej presji” ze strony konkurencji.

FP Markets

Dane z rynku pracy

Dziś inwestorzy w Wielkiej Brytanii czekają na dane dotyczące rynku pracy. O godzinie 8 rano (czas w Polsce) opublikowane  zostaną najważniejsze raporty. Rynki swoją uwagę mogą skupić na odczycie średnich wynagrodzeń czy liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Ponadto uwaga zostanie skierowana również na wartość stopy bezrobocia za styczeń.

Punkt widzenia – gdzie zatrzyma się FTSE 100, czy będą to rejony 7 525?

Indeks FTSE 100 urwał wczoraj, ale nie miało to miejsca tuż po otwarciu sesji. Gwałtowny spadek pojawił się dopiero po godzinie 10 rano. Wówczas rynek pewnym ruchem wyłamał dołek z piątku i zszedł poniżej 7 600. Notowania wczoraj najniżej znalazły się w rejonach 7 530.

Na wykres londyńskiego indeksu spoglądamy we wtorek, 14 marca. Rynek dziś na dwie godziny przed otwarciem giełd znajduje się w rejonach wczorajszych dołków. Z tego względu warto będzie rozważyć, jak się wobec nich zachowa. Indeks ma szansę zatrzymać się dziś w rejonach 7 525. Przypada tam bowiem wyznaczony na wtorkową sesję poziom TFS. Jest to istotny poziom i jeśli indeks go wybroni będzie miał sposobność na ruch w górę.

Wykres indeks FTSE 100 H1
Indeks FTSE 100 H1 14.03.2023

Negacją powyższej projekcji będzie skuteczne zejście poniżej poziomu TFS. Wówczas oscylowanie tuż pod nim napędzać będzie rynek do spadku pod 7 500.

Konkluzja

Czy dziś narracja na rynku się zmieni? Czy indeksy uspokoją spadki w najbliższych godzinach? Projekcja na dziś została podana wyżej. Warto obserwować rynek już w pre-markecie.

TSR : 7 794

TFR : 7 707

TDP : 7 615

TFS : 7 525

TSS : 7 430

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.