FTSE 100 trwało w stratach. Najgorszy tydzień w 2023 roku.

London
J2T Trade

Piątkową sesję z 24 lutego główne indeksy w Europie zamknęły na niższych poziomach. Tym samym, brytyjskie FTSE 100 kolejny dzień trwało w stratach. Ostatnia sesja tygodnia zakończyła się obniżką o 0,37%. Indeks zaakcentował spadkowe nastawienie całego tygodnia, który okazał się najgorszy jak dotąd w 2023 roku. Rynki zmierzają dziś do handlu na przedostatniej sesji lutego. Jak zaprezentuje się popularny londyński indeks w poniedziałek, 27 lutego?

FTSE 100 z najsłabszym tygodniem w tym roku

Podczas ostatniej (piątkowej) sesji na giełdzie w Londynie przeważyły negatywne nastroje. Główny brytyjski indeks giełdowy zakończył zmagania po raz kolejny poniżej kreski. FTSE 100 przedłużyło straty z poprzednich dni i była to czwarta z rzędu gorsza sesja. Zamknięcie giełd w piątek ujawniło, że FTSE 100 straciło 0,37%.

Wraz z zamknięciem piątkowej sesji, zakończył się kolejny tydzień handlowy. Był to najgorszy tydzień w 2023 roku, gdyż notowania spadły ogólnie o 1,57%.

Wyprzedaż akcji trwała

Cierpiał indeks, także cierpiały również spółki go tworzące. Rzeczywiście, patrząc już na tablicę notowań z piątkowej sesji, zauważyć można, że trwała wówczas dalsza wyprzedaż akcji. Liderem wśród strat była spółka IAG, której wycena uległa niekorzystnej zmianie o 6,46%. Po stronie mniej licznej, czyli zysków, najlepiej wypadło Rolls-Royce Holdings. Notowania spółki wzrosły o 2,21%.

FP Markets

Tenreyro z BoE widzi ryzyko wysoki podwyżek stóp

Członkini Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC) Banku Anglii, Silvana Tenreyro wypowiedziała się publicznie w piątek, 24 lutego. Decydent brała udział w panelu dyskusyjnym na konferencji w Nowym Jorku. Tenreyro zauważyła wówczas, że wpływ szoku cen energii oraz opóźnienia czasowe działań BoE, niosą ze sobą ryzyko wyniesienia kosztów zbyt wysoko. Warto zauważyć, że urzędnik trzyma się swojego. Wcześniej bowiem nie opowiedziała się za podwyżką stóp w lutym.

Punkt widzenia – FTSE 100 wybrało zejście, indeks w poniedziałek tuż nad 7 900

W piątkowym artykule o indeksie FTSE 100 rozpisaliśmy dwa scenariusze. Rynek zdecydował się na realizację spadkowego, którego treść brzmiała: „Negacja warunku dla wzrostu oznaczać będzie spadek. Brak utrzymania średniej/poziomu TDP, czyli zejście i skuteczne utrzymywanie się powyżej tej strefy będzie determinować cofnięcie. W takim wypadku za cel obrać można zakres wczorajszych dołków”.

Rzeczywiście notowania już przed sesją zeszły w rejony poziomu TDP (7 926). Rynek po otwarciu giełd jednak nieco odbił (w rejony 7 940) i tam zebrał się do spadku. Poziom TDP i średnia nie zostały utrzymane i rynek wykonując re-test tych zakresów od dołu zszedł w rejony 7 870. Tam wyhamowane zostały spadki i notowania odbiły.

Na indeks FTSE 100 patrzymy w poniedziałek, 27 lutego rano przed godziną 8 (czas w Polsce). Notowania oscylują poniżej średniej oraz poziomu TDP. Ponadto indeks znajduje się tuż nad 7 900. Co wydarzyć się może dzisiaj?

Scenariusz główny – wzrostowy

Szansa na wzrost istnieje, jednak aby mógł się on dziać spełniony musi zostać jeden warunek. Notowania muszą powrócić powyżej poziomu TDP i ustabilizować się na tym zakresie. Z tego miejsca, po każdorazowym jego re-teście od góry, rynek ma potencjał do wzrostu w rejony 7 960-7 970.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 27.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak indeks wykonać może jedynie podbicie do TDP, aby z tych zakresów zebrać się do kolejnego spadku. Na zasadzie budowy wyraźnego, niższego szczytu rynek mógłby zejść do 7 860.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 27.02.2023

Konkluzja

Inwestorzy przedostatni raz powalczą o kierunek w lutym. Rynek tak naprawdę walczy o utrzymanie pozytywnego, miesięcznego wyniku. Czy to się uda? Jaki ruch wybierze dziś FTSE 100?

TSR : 8 105

TFR : 8 018

TDP : 7 926

TFS : 7 835

TSS : 7 740

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.