FTSE 100 poleciał w dół 0,82%. Komentarze urzędników BoE.

FTSE100
J2T Trade

Główny brytyjski indeks giełdowy od strat rozpoczął nowy tydzień handlowy. W poniedziałek FTSE 100 poleciał w dół ogólnie o 0,82%. Inwestorzy skoncentrowani byli na stanie gospodarki, który został oceniony przez członków Banku Anglii. Komentarze urzędników BoE dotyczyły również przyszłej ścieżki stóp procentowych. Co dokładnie mówili przedstawiciele BoE? We wtorek, 7 lutego zapraszamy na analizę londyńskiego indeksu.

Nowy tydzień FTSE 100 od strat

Wczoraj, w poniedziałek 6 lutego rozpoczęły się starania inwestorów w pierwszym, pełnym tygodniu tego miesiąca. Podczas pierwszej sesji górę wzięły obawy i indeks FTSE 100 od strat rozpoczął nowy tydzień. Notowania londyńskiego indeksu poleciały w dół o 0,82%. Tym samym indeks wymazał dość znaczną część zysków z poprzedniej, czyli piątkowej sesji (03.02).

Spółki notowane w Londynie traciły

Składowe indeksu FTSE 100 wybrały wczoraj ścieżkę strat. Spółki notowane na giełdzie w Londynie pokazały pewnie traciły. Na ich czele stanęło Prudential, którego wycena zmieniła się niekorzystnie o 4,76%. Przed spadkami uchroniło się jedenaście spółek, a wśród nich najlepiej wypadła Centrica. Kurs akcji tego przedsiębiorstwa spadł o 1,79%.

Bank będzie kontynuował ilościowe zacieśnianie – mówi Pill

Główny ekonomista Banku Anglii, Huw Pill skomentował wczoraj działania instytucji oraz sytuację gospodarczą kraju. Bankier stwierdził, że bank centralny Wielkiej Brytanii prawdopodobnie będzie kontynuował proces zacieśniania ilościowego. Taka polityka jego zdaniem ma być prowadzona nawet jeśli stopy obniżą się. Pill odnosząc się do perspektyw makroekonomicznych, zauważył że inflacja w kraju może umocnić się bardziej niż w strefie euro.

FP Markets

BoE skłonne do kolejnych podwyżek – mówi Mann

Inny urzędnik BoE – Catherine Mann powiedziała wczoraj, iż bank centralny wydaje się skłonny do ponownego podniesienia stóp. Mann podczas konferencyjnego wystąpienia powiedziała: „inflacja jest uparcie wysoka w Wielkiej Brytanii”. Urzędnik zwróciła się również w kierunku rynku pracy. Powiedziała, że widoczny brak równowagi pomiędzy popytem i podażą na pracę, może wywołać szybszy wzrost płac. Zdaniem Mann taka sytuacja napędzałaby inflację.

Punkt widzenia – indeks FTSE 100 cofnął do średniej, teraz się zbierze?

We wczorajszej analizie indeksu FTSE 100 rozpatrywaliśmy również wariant spadkowy. O zejściu napisaliśmy: „Warto jednak rozważyć inną sytuację. Gdyby poniedziałkowe otwarcie przyniosło pozytywny wydźwięk, należałoby obserwować ten ruch. W pierwszym ruchu notowania mają szansę podbić, ale byłoby to mylące. Zgaszenie potencjalnych wzrostów i powrót poniżej TFR świadczyłby na korzyść cofnięcia. Na zasadzie budowy niższego szczytu rynek cofnąłby w rejony 7 830-7 850 i tam pozostał”.

Poniedziałkowe otwarcie giełd nie przyniosło wzrostu, lecz gwałtowny spadek. Notowania momentalnie cofnęły do średniej SMA 55 i wpadły do strefy cenowej 7 830-7 850. Rynek oscylował przez kilka godzin w tym zakresie. Przed zamknięciem giełd pojawił się pik spadkowy i notowania dotknęły rejonów 7 810. Tam popyt wybrał cenę i powrócił do zakresu średniej.

Na wykres indeksu FTSE 100 patrzymy we wtorek, 7 lutego. O godzinie 8 rano notowania oscylują nieco ponad poziomem 7 850 i na zakresie średniej. Aktualny układ wskazuje na ruch wzrostowy. Jak zachować się może rynek?

Scenariusz główny – wzrostowy

Oscylowanie na średniej pozwala sugerować, że rynek ten zakres będzie chciał wykorzystać. Taką sytuację wykorzystać może na korzyść wzrostów. Utrzymanie obszaru średniej i każdorazowy jej re-test od góry świadczyć będą na korzyść podejścia. Potencjalnym celem na dziś zdają się rejony 7 900.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 07.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak liczyć się z tym, iż notowania błyskawicznie nadbić mogą zakres średniej i ruszyłyby w dół. Ze strefy 7 830-7 850 rynek mógłby zebrać się do spadku do 7 800.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 07.02.2023

Konkluzja

Kolejna sesja przed inwestorami. Co przyniesie wtorkowy dzień handlowy? Dziś głównym, czyli bardziej prawdopodobnym zdaje się ruch wzrostowy. Czy rzeczywiście rynek na taki wariant się zdecyduje?

TSR : 7 975

TFR : 7 888

TDP : 7 796

TFS : 7 705

TSS : 7 610

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.