Indeks FTSE 100 z nowym ATH. Pozytywnie na początku lutego.

Indeks FTSE 100
J2T Trade

W piątek, 3 lutego rynki zakończyły handel w kolejnym tygodniu tego roku. Tego dnia dobrze spisało się brytyjskie FTSE 100. Indeks z Londynu wypada jak na razie pozytywnie na początku lutego. Jednak na kartach historii piątkowa sesja zapisze się z innego powodu. Indeks FTSE 100 tego dnia osiągnął nowe ATH (all-time high). Notowania przekroczyły szczyt z 2018 roku i znalazły się najwyżej w historii. Co przyniesie nowy tydzień i jak rynek go otworzy? Czas na poniedziałkową (06.02) analizę indeksu.

FTSE 100 w lutym osiąga ATH

Londyński parkiet giełdowy w miniony piątek (03.02) świecił się na zielono. Pozytywne nastroje na głównym brytyjskim indeksie ponownie były widoczne. Zamknięcie sesji ujawniło, że FTSE 100 zyskało w piątek ogólnie 1,04%. Był to najlepszy dzień tego indeksu od pierwszej sesji 2023 roku (tej z 03.01). Tak jak jednak wspomnieliśmy, miniony dzień handlowy zapamiętany zostanie z innego powodu. Podczas ostatniej sesji notowania pokonały szczyt z maja 2018 roku na poziomie 7903,5 i ustanowiły nowy rekord wszech czasów, tzw. ATH.

Warto również wspomnieć o wyniku tygodniowym londyńskiego FTSE 100. W dniach (30.01-03.02) przeważyły wzrosty. Ujęcie tygodniowe pokazuje, iż notowania zyskały w podanych dniach ogólnie 1,76%.

Bez euforii wśród spółek indeksu

Składowe indeksu FTSE 100 w większości opowiedziały się za wzrostami, lecz niewidoczna była pełna dominacja. Na czele zysków stanęła spółka B&M European Value Retail. Notowania tego przedsiębiorstwa wzrosły o 3,44%. Jednak nie była to najwyższa procentowa zmiana ceny podczas piątkowej sesji. Gigant jakim jest Vodafone stracił 3,90% i stanął na czele strat.

FP Markets

Aktywność gospodarcza wyższa od oczekiwań

W Wielkiej Brytanii opublikowano w piątek raporty dotyczące aktywności gospodarczej. Wskaźnik PMI w sektorze usług wyniósł w styczniu 48,7 i wykazał spadek w ujęciu miesięcznym. Również gorszy odczyt w skali miesiąca ujawnił wskaźnik zbiorczy – Composite PMI. Niemniej jednak mierniki badające aktywność gospodarczą okazały się wyższe od oczekiwań.

Przypomnieć należy, że w środku ubiegłego tygodnia (01.02) podano raport PMI dla przemysłu, który pokazał analogiczne zależności.

Punkt widzenia – indeks przekroczył 7 900, ma ochotę na więcej?

Notowania brytyjskiego indeksu w piątek do wzrostów zebrały się tuż po dzwonku otwierającym sesję. Rynek zmierzał wyżej, a szczególnie zyskiwał w godzinach popołudniowych. Po godzinie 16 (czas w Polsce) notowania FTSE 100 przebiły historyczne szczyty (rejony 7 900) i utworzyły nowe ATH. Londyński indeks utrzymał się powyżej pełnego zakresu, lecz dzisiaj (06.02) oscyluje poniżej. W poniedziałek patrzymy na wykres przed godziną 8 rano. Notowania znajdują się poniżej poziomu TFR (7 888) i przed sesją pokazują cofnięcie. Jak wyglądać może ruch indeksu w najbliższych godzinach?

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś rynek postawić może na walkę o kierunek, która zakończyłaby się wzrostem. Polegałoby to na zejściu notowań w rejony 7 850 i rynek spotkałby się ze średnią kroczącą SMA 55. Wówczas swoje nastawienie mógłby udowodnić obóz byków. Przewaga kupujących wyniosłaby notowania powyżej 7 900. Istotnym byłoby, aby rynek utrzymał się następnie w tych rejonach.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 06.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Warto jednak rozważyć inną sytuację. Gdyby poniedziałkowe otwarcie przyniosło pozytywny wydźwięk, należałoby obserwować ten ruch. W pierwszym ruchu notowania mają szansę podbić, ale byłoby to mylące. Zgaszenie potencjalnych wzrostów i powrót poniżej TFR świadczyłby na korzyść cofnięcia. Na zasadzie budowy niższego szczytu rynek cofnąłby w rejony 7 830-7 850 i tam pozostał.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 06.02.2023

Konkluzja

Rozpoczyna się nowy tydzień handlu na rynkach finansowych. Inwestorzy na rynku akcyjnym rozgrzewają się do kolejnych zmagań. Jak otworzy się indeks FTSE 100 w pierwszym, pełnym tygodniu lutego?

TSR : 7 975

TFR : 7 888

TDP : 7 796

TFS : 7 705

TSS : 7 610

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.