FTSE 100 notowało straty. Notowania indeksu niżej o 0,61%.

FTSE100
J2T Trade

Główne europejskie indeksy wykazały negatywne nastroje podczas wtorkowej sesji. Również brytyjskie FTSE 100 notowało straty. Wczorajsze zamknięcie giełd w Londynie pokazało, że notowania indeksu znalazły się niżej o 0,61%. Jak wygląda analiza FTSE 100 na środową sesję?

Początek grudnia w spadkowym tonie

Kolejnego dnia, w środę 7 grudnia przyglądamy się londyńskiemu indeksowi giełdowemu FTSE 100. Wczorajsza sesja handlowa pokazała, że nadal dominują pesymistyczne nastroje. Notowania indeksu FTSE 100 we wtorek wyładowały niżej ogólnie o 0,61%. Tym samym początek grudnia utrzymywany jest w spadkowym tonie.

Przewaga po stronie spadków

Składowe FTSE 100 opowiedziały się wczoraj po stronie spadków. Największą stratę odnotowało przedsiębiorstwo Carnival, którego akcje spadły o 6,30%. Po mniej licznej wzrostowej stronie najlepiej wypadła spółka Rolls-Royce Holdings. Notowania tej firmy zyskały we wtorek łącznie 2,90%.

Punkt widzenia – realizacja ruchu spadkowego

FP Markets

We wczorajszej analizie indeksu FTSE 100 zakładaliśmy, że rynek podejmie się cofnięcia. O możliwym wyglądzie ruchu spadkowym pisaliśmy: „Indeks wczoraj co prawda wykonał wzrost, jednak nie wydawał się on zdecydowany. Rynek wydaje się skory do zejścia. Takie mogłoby polegać na zejściu poniżej zakresu średniej. Następnie po odbiciu się od jej obszaru od dołu rynek rozpocząłby zejście. Podczas dzisiejszej sesji notowania FTSE 100 powrócić mogą do 7 520”.

Rzeczywiście cofnięcie notowań odbyło się na powyższych zasadach. Cena cofnęła poniżej zakresu średniej SMA 55 i po jego re-teście rynek wypełnił cel dla spadku. W dołączonym do projekcji wykresie z prognozowanym ruchem zaznaczyliśmy, że po osiągnięciu 7 520 indeks odbił od tych rejonów.

Na wykres indeksu FTSE 100 patrzymy w środę tuż przed rozpoczęciem sesji europejskiej. Notowania barometru brytyjskiej gospodarki oscylują poniżej 7 560. Co pokaże indeks w ciągu najbliższych kilku godzin?

Scenariusz główny – spadkowy

Warto zauważyć, że FTSE 100 oscyluje również poniżej średniej. Taki układ sprawia, że ponownie bliżej patrzymy na możliwość spadkową. Tym razem zejście mogłoby się oprzeć o podbiciu do zakresu średniej. Następnie podaż przeważyłaby na w tym rejonie. Na zasadzie ruchu w stylu impuls-korekta-impuls rynek ponownie wygenerowały zejście do 7 520.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 07.12.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Należy również rozważyć inny wariant. Rynek spróbować może bowiem przełamać zakres średniej. W takim przypadku oczekiwać będzie warto zejścia notowań do 7 535. W tych okolicach potencjalnie ma szansę poderwać się siła popytowa. Powrót powyżej średniej, a następnej stabilizacja na tym zakresie determinowałaby wzrost. Cena wówczas powrócić mogłaby do 7 600.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100
07.12.2022

Konkluzja

Londyński indeks giełdowy może również dziś pokazać cofnięcie do 7 520. Dzisiejsza sesja może być tą spokojniejszą. Na jaki ruch zdecyduje się FTSE 100? Poziomy zaznaczone na wykresie rozpisane zostały poniżej.

TSR : 7 700

TFR : 7 612

TDP : 7 520

TFS : 7 430

TSS : 7 335

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.