Aktywność w usługach bez zmian. FTSE 100 zyskało 0,15%.

Inwestor analizujący wykresy
J2T Trade

Główny brytyjski indeks giełdowy zamknął poniedziałkową sesję na delikatnym plusie. Koniec dnia pokazał, że FTSE 100 zyskało 0,15%. Wczoraj opublikowano raport dotyczący aktywności gospodarczej. Wskaźnik PMI dla usług pozostał w Wielkiej Brytanii bez zmian. We wtorek, 6 grudnia patrzymy na indeks z londyńskiego parkietu. Jak wypadnie dziś FTSE 100?

Pozytywne otwarcie tygodnia

Z głównych indeksów na Starym Kontynencie jedynie londyńskie FTSE 100 zyskało wczoraj. Indeks tym samym pozytywnie otworzył nowy tydzień. W ogólnym rozrachunku notowania FTSE 100 wzrosły w poniedziałek o 0,15%. Wczorajszym zyskiem rynek odrobił straty z końcówki ubiegłego tygodnia.

Brak przewagi wśród spółek

Poniedziałkowe zamknięcie giełd w Londynie pokazało, że spółki indeksu FTSE 100 nie opowiedziały się po żadnej ze stron. Nastroje podzieliły się również wśród najważniejszych składowych. Największą, procentową zmianę ceny wykazała firma Prudential, której akcje skoczyły o 5,34%.

Prezes Vodafone ustąpi ze stanowiska

W komunikacie spółki Vodafone podano, że obecny prezes Nick Read ustąpi ze stanowiska. Prezes Vodafone opuści strefy telekomunikacyjnego giganta wraz z końcem grudnia. Ustępujący prezes powiedział: „zgodziłem się z zarządem, że teraz jest właściwy moment, aby przekazać go nowemu liderowi, który może budować na mocnych stronach Vodafone”. Nick Read w spółce pozostanie jednak do 31 marca 2023 pełniąc rolę doradcy zarządu.

FP Markets

Wskaźnik PMI bez zmian, nadal poniżej neutralnego poziomu

Wczoraj opublikowany został raport dotyczący indeksu aktywności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Odczyt wskaźnika PMI dla usług wyniósł za listopad 48,8. Tym samym wartość pozostała bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca. W dalszym ciągu odczyt znajduje się poniżej neutralnego poziomu 50.

Również odczyt zbiorczego wskaźnika PMI pozostał na niezmienionym poziomie w listopadzie. Wynik Composite PMI wyniósł 48,2. Do raportu dołączony został komentarz biura statystycznego. Zauważono w nim: „dalsze kurczenie się gospodarki sygnalizowane przez badania PMI wskazuje na rosnące ryzyko recesji w Wielkiej Brytanii. Zmiana rządu i jego nowa polityka gospodarcza mogły pomoc w zatrzymaniu części zmienności na rynkach finansowych, jednak obraz gospodarczy pozostaje uparcie niezmienny”.

CBI szacuje inflację dla Wielkiej Brytanii

Konfederacja Przemysłu Biznesowego (Confederation of British Industry – CBI) podała swoje szacunki dotyczące inflacji. Ceny pozostaną podwyższone do 2023 roku, osiągając średnio 6,7%. Dopiero w 2024 roku brytyjska inflacja spadnie w okolice 2%. CBI podało prognozę, że brytyjska gospodarka skurczy się w przyszłym roku.

Punkt widzenia – indeks realizuje wzrost

W poniedziałkowej analizie wskazywaliśmy przede wszystkim na ruch wzrostowy. Scenariusz główny zakładał: „Dziś indeks może właśnie wykonać podejście. Dobrze byłoby, żeby ruch rozpoczął się jednak od cofnięcia. Indeks postawić może na zbadanie okolic poziomu 7 550. Z tego miejsca zebrana mogłaby zostać siła popytowa. Wyjście rynku powyżej zakresu średniej kroczącej SMA 55 i jej re-test od góry napędziłby wzrosty. Powrót do 7 600 może być celem rynku na najbliższe godziny”.

Rzeczywiście rynek rozpoczął ruch od zejścia. To jednak sięgnęło 7 560 i z tego miejsca indeks ruszył do wzrostu. Następnie pojawiło się zakładane przebicie średniej i test jej zakresu od góry. Notowania sięgnęły 7 600, jednak te rejony ponownie nie zostały utrzymane. Dziś, we wtorek 6 grudnia indeks FTSE 100 o godzinie 8 oscyluje powyżej 7 570.

Scenariusz główny – spadkowy

Indeks wczoraj co prawda wykonał wzrost, jednak nie wydawał się on zdecydowany. Rynek wydaje się skory do zejścia. Takie mogłoby polegać na zejściu poniżej zakresu średniej. Następnie po odbiciu się od jej obszaru od dołu rynek rozpocząłby zejście. Podczas dzisiejszej sesji notowania FTSE 100 powrócić mogą do 7 520.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 06.12.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jeżeli jednak zakres średniej zostanie utrzymany, rozważyć będzie można wariant wzrostowy. Na zasadzie nadbicia tych rejonów i szybkiego powrotu poniżej siła popytowa udowodniłaby, że czuwa. Ponownie indeks podszedłby powyżej 7 600.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 06.12.2022

Konkluzja

Brytyjski indeks FTSE 100 zdaje się nie mieć dziś sił na wykonanie wzrostu. Rynek zdecydować się może na wykonanie zejście. Jednak to, na jaki ruch zdecyduje się indeks zależeć będzie najprawdopodobniej od zachowania sił wobec zakresu średniej. To właśnie ten zakres warto obserwować. Poziomy na wykresie wypisane zostały poniżej.

TSR : 7 700

TFR : 7 612

TDP : 7 520

TFS : 7 430

TSS : 7 335

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.