FTSE 100 niżej o 0,61%. Truss wprowadzi na ścieżkę wzrostu?

London Telephone
J2T Trade

Brytyjski indeks giełdowy zakończył wtorkową sesję poniżej kreski. Notowania FTSE 100 wylądowały o 0,61% niżej. Wczoraj rozpoczęło się Zgromadzenie Ogólne ONZ. W Nowym Jorku przemawiała nowa premier Wielkiej Brytanii, Liz Truss. Nowa premier zapowiedziała, aby wprowadzić gospodarkę kraju ponownie na ścieżkę wzrostu. Czy nowa brytyjska premier rzeczywiście zdoła przywrócić kurs wzrostowy gospodarce?

Nowy tydzień od strat

W rozpoczętym wczoraj nowym, niepełnym tygodniu handlowym brytyjski indeks FTSE 100 stracił. Po poniedziałkowej przerwie, handel na indeksie giełdowym FTSE 100 powrócił. Na przestrzeni wtorkowej sesji indeks stracił w sumie 0,61%. Warto również zaznaczyć, że nowy, niepełny tydzień zaczyna się zatem od przedłużenia ostatnich strat.

Spółki zorientowane na spadki

Wczoraj, we wtorek 20 września spółki tworzące indeks FTSE 100 opowiedziały się w większości za spadkami. Najmocniej na czerwono świeciły się notowania przedsiębiorstwa Ocado. Notowania spółki spadły w ogólnym rozrachunku o 9,63%. Po stronie składowych zyskujących najsilniejsze okazało się Lloyds Banking. Akcje spółki wzrosły na przestrzeni wtorkowej sesji o 2,50%.

Komentarz premier podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

We wtorek w Nowym Jorku rozpoczęła się 77. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Na światowym forum wypowiedziała się nowa brytyjska premier Liz Truss. Niedawno wybrana premier odniosła się do sytuacji gospodarczej Wielkiej Brytanii. Truss broniła nadchodzących zmian podatkowych, wyrażając gotowość do wykonania koniecznych czynności, aby wprowadzić gospodarkę kraju ponownie na ścieżkę wzrostu. Premier skomentowała również obawy dotyczące zaciągania przez Wielką Brytanię pożyczek. Zdaniem nowej premier sięgnąć można po niepopularną politykę działań.

FP Markets

Punkt widzenia – średnia pokazała zależność

We wczorajszej analizie indeksu FTSE 100 podaliśmy w rozważaniu rolę zakresu średniej wobec dalszych planów. Główna uwaga skupić miała się właśnie na średniej i tak też się stało. Rynek podjął się realizacji scenariusza głównego, który opisywał spadek. Treść założeń brzmiała: „Dziś warto będzie skupić się na tym, czy rynek zdoła przełamać zakres średniej kroczącej SMA 55. W dalszym ciągu średnia stanowić ma szansę opór dla rynku. Jeżeli tak się będzie działo rynek wykonać może zejście na zasadzie budowy ruchu w stylu impuls-korekta-impuls. Prawdopodobnym celem w takim wypadku będzie powrót do 7 200”.

Choć podczas pierwszych minut sesji europejskiej indeks zaatakował wyższe zakresy, błyskawicznie cofnął poniżej zakresu średniej. Rynek wykonał dokładny re-test od dołu średniej i rozpoczął przecenę. Wskazywany target osiągnięty został w trakcie trwania sesji amerykańskiej. Indeks zszedł jednak do jeszcze niższych zakresów, a aktualnie oscyluje w okolicach poziomu ceny 7 180.

Scenariusz główny – wzrostowy

Natomiast ruch wzrostowy budowany ma szansę być, jeżeli cena ustabilizuje się w okolicach poziomu 7 150. Nadbijanie tego poziomu wchodzi w grę, jednak kluczowe będzie jego utrzymanie. Każdorazowy re-test od góry okolic TFS determinować będzie ruch wzrostowy. W takim wypadku targetem będzie powrót rynku w okolice 7 240.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 21.09.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Indeks FTSE 100 potwierdził wczoraj swoje nastawienie wobec zakresu średniej kroczącej SMA 55. Również dziś, ten obszar stanowić będzie najprawdopodobniej o potencjale spadkowym rynku. Dziś zatem brytyjski indeks ma szansę w pierwszym ruchu podbić, aby z wyższych zakresów generować spadek. Celem na dziś może być 7 120.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 21.09.2022

Konkluzja

Inwestorzy przygotowują się do jutrzejszej decyzji Banku Anglii (BoE). Rynki oczekują kolejnej podwyżki stóp procentowych. Dlatego dziś istnieje szansa, aby nieco wyciągnięty został ruch na indeksie FTSE 100. Warto będzie obserwować zachowanie rynku wobec poziomu TFS. Poniżej poziomy na dziś (21.09.2022)

TSR : 7 425

TFR : 7 334

TDP : 7 243

TFS : 7 153

TSS : 7 060

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.