FTSE 100 na plus w czwartek. Analiza indeksu 03.03.2023

Wykres giełdowy
J2T Trade

Popularny brytyjski indeks giełdowy dobrze zaprezentował się podczas wczorajszej sesji, 2 marca. FTSE 100 wyszło na plus w czwartek, zyskując kolejny dzień. Inwestorów ucieszyły wczorajsze poniekąd słowa głównego ekonomisty Banku Anglii. O czym mówił Huw Pill? Dziś, w piątek 3 marca przyglądamy się sytuacji indeksu FTSE 100. W najbliższych godzinach obserwatorów rynków interesują raporty gospodarcze. Czy wskaźniki PMI wypełnią szacunki?

Indeks FTSE 100 podciągnął zysk

Główny indeks giełdowy z Wielkiej Brytanii zaprezentował się z dobrej strony również wczoraj. Tym samym indeks FTSE 100 podciągnął zysk z pierwszej marcowej sesji. Czwartkowe (02.02) zamknięcie sesji w Londynie ujawniło, że notowania FTSE 100 wzrosły ogólnie o 0,37%. Rynki akcji zakończą dziś tydzień.  Londyńskie footsie jest w tym tygodniu na plus 0,83%. Czy wybroni korzystny wynik?

Wzrosty okazały się silniejsze

Składowe indeksu FTSE 100 intensywnie walczyły wczoraj o kierunek, a potwierdza to tabela notowań. Ujawnia ona również, że nieco więcej indeksowych spółek opowiedziało się po stronie wzrostów. Okazały się one również silniejsze za sprawą przedsiębiorstwa CRH. To ono prowadziło zyski, samo notując podwyżkę kursu akcji o 8,03%. Po przeciwnej stronie wyróżnił się Schroders, którego wycena spadła o 3,74%.

Tempo aktywności gospodarczej silniejsze niż oczekiwano – mówi Pill z BoE

Wczoraj podczas jednego z wydarzeń w Londynie przemawiał główny ekonomista Banku Anglii (BoE). Huw Pill powiedział, że obecne tempo aktywności gospodarczej w Wielkiej Brytanii może być „nieco silniejsze niż przewidywano”. Bankier przy tym zauważył skąd taka zmiana. Wytłumaczył: „wskaźniki ankietowe, które stały się dostępne od czasu publikacji prognozy, zaskoczyły na plus”.

FP Markets

W swoim czwartkowym wystąpieniu odniósł się również do kwestii wzrostu gospodarczego kraju. Jego zdaniem roczny wzrost PKB za 2023 rok wyniesie „blisko 1%”, jednak w pierwszym kwartale będzie bliski zeru.

Czekamy na dane dotyczące PMI

W środę, 1 marca pojawił się pierwszy, końcowy raport związany z aktywnością gospodarczą. Dane dotyczyły sektora przemysłu i omówiliśmy je we wczorajszym artykule. Dziś natomiast pojawią się dwa ostatnie odczyty związane z wskaźnikami PMI. O godzinie 10:30 (czas w Polsce) opublikowany zostanie raport dotyczący aktywności w usługach oraz aktywności zbiorczej. Dane przewyższające szacunki powinny zadowolić inwestorów.

Punkt widzenia – indeks FTSE 100 zaskoczył

Podczas wczorajszej analizy głównym ruchem określaliśmy spadkowy. O takiej możliwości pisaliśmy: „Notowania znajdują się na zakresie średniej i stąd mogą urwać, aby zejść w stronę dolnego ograniczenia konsolidacji (7 882-7 946). Dziś rynek choć odbiłby z tych rejonów, pozostałby właśnie w okolicy 7 882”.

Rzeczywiście rynek urwał i sięgnął dolnego ograniczenia konsolidacji (7 882-7 946), czyli rejonów 7 882. Zrobił to jednak mniej niż godzinę przed otwarciem sesji w Europie. Wraz z pierwszym dzwonkiem notowania odbiły i powróciły do średniej, lecz chwile później z niej spadły. Ponownie (przed 11) znaleźliśmy się w okolicach dolnego ograniczenia konsolidacji. Indeks po chwili oscylowania w tych rejonach zebrał się i ponownie spróbował swoich sił do wzrostu. Notowania powróciły do średniej, przełamały jej zakres i skierowały się do górnego ograniczenia. Wówczas oficjalny handel dobiegł końca, lecz w nieoficjalnym FTSE 100 parło wyżej.

Na wykres patrzymy w piątek, 3 marca przed godziną 7 rano. Drugim wczorajszym ruchem rynek pokazał, że oddala myśli o głębszych spadkach. Na wczorajszym powrocie powyżej górnego ograniczenia konsolidacji (7 882-7 946korzysta indeks dzisiaj. Zauważmy, że rynek przetestował od góry rejony 7 946 i ma sposobność do wykonania kolejnego wzrostu. Taki ma szansę bytu, tak długo jak rynek respektuje neutralny poziom (TDP 7 946), który przypomnijmy pokrywa się z górnym ograniczeniem konsolidacji.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Indeks FTSE 100 H1 03.03.2023

Konkluzja

Rynek trwa w sekwencji wzrostowej, a spadki oddalił wczoraj. Dziś tak długo, jak utrzymuje się ponad 7 946 ma szansę na wzrost. Za cel obieramy okolice 8 000.

TSR : 8 125

TFR : 8 038

TDP : 7 946

TFS : 7 855

TSS : 7 760

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.