Główne europejskie indeksy zamknęły się wczoraj w większości niżej. Jedynie na popularnym, brytyjskim rynku akcji odnotowano pozytywne wyniki. Londyński indeks FTSE 100 tym samym zyskiem otworzył marzec. Poprawa nastrojów na lepsze pojawiła się po publikacji danych. Podczas wczorajszej sesji inwestorzy brytyjskiego rynku mogli również wysłuchać prezesa Banku Anglii, Andrew Bailey’a. O czym mówił przewodniczący BoE? W czwartek, 2 marca zapraszamy na analizę indeksu footsie.
Indeks FTSE 100 zielone na początku marca
Wczorajszą, środową sesją handlową inwestorzy przywitali nowy miesiąc. Na rynkach rozpoczęły się zmagania w marcu i zyskiem ten miesiąc otworzył indeks FTSE 100. Zamknięcie giełd w Londynie ujawniło, że w środę (01.03) notowania wzrosły ogólnie o 0,49%. Tak jak zauważyliśmy na wstępie, FTSE 100 było jedynym głównym indeksem z Europy, które okazało się zielone na początku marca.
Większość za wzrostami
Spółki składające się na indeks FTSE 100 chętniej wybierały wczoraj generowanie zysków. Liderem wśród zielonych była spółka Rio Tinto, której akcje poszły w górę o 4,55%. Jednak co ciekawe, nie była to najwyższa odnotowana zmienność wśród spółek podczas wczorajszej sesji. Pod tym względem wyróżniło się Persimmon, które jednocześnie stanęło na czele strony strat. Wycena tej spółki uległa niekorzystnej zmianie o 12,05%.
Aktywność wytwórcza na 7-miesięcznym szczycie
Podczas wczorajszej sesji pojawił się raport dotyczący wskaźnika PMI dla produkcji. Aktywność w brytyjskim sektorze produkcyjnym wzrosła w lutym, lecz dalej pozostaje w terytorium kontrakcji. Odczyt pokazał wynik na poziomie 49,3 pkt. wobec 47 pkt. odnotowanych w styczniu.
W dokumencie ujawniono, że wzrost produkcji przemysłowej to skutek słabszej inflacji kosztowej oraz mniejszych zakłóceń w łańcuchu dostaw. Do wzrostu wskaźnika PMI dla produkcji przyczyniła się poprawa nastrojów biznesowych. „Brytyjska produkcja wykazała w lutym zachęcające oznaki odporności” – zauważono opublikowanym raporcie.
Rynek pracy i CPI ważnymi danymi – mówi Bailey
Gubernator Banku Anglii (BoE), Andrew Bailey zabrał wczoraj głos. Urzędnik stwierdził, że dane gospodarcze tj. stan rynku pracy dalej będą odgrywały główną rolę w przyszłych decyzjach. Bailey zaznaczył przy tym, że z tego powodu należy wziąć pod uwagę ich wpływ na życie obywateli. Przewodniczący BoE wskazał również, że bank centralny uważnie monitoruje czynniki wpływające na ceny konsumpcyjne. Bankier dodał, że instytucja dąży do zrównoważonej metody osiągnięcia celu inflacyjnego.
Punkt widzenia – indeks FTSE 100 zrealizował ruch wzrostowy, na rynku jednak bez zmian
W środowym artykule dotyczącym indeksu FTSE 100 rozważaliśmy również możliwość wystąpienia ruchu wzrostowego. Treść projekcji brzmiała: „Za podbiciem do średniej stać może zgoła inny ruch. Rynek mógłby wówczas pozostać w jej okolicy, a to świadczyłoby na korzyść wzrostom. Jeżeli popyt będzie zbierał się pod średnią, pewnym impulsem mógłby ją przełamać. Wówczas taki ruch zaprowadziłby notowania pod 7 950”.
Faktycznie rynek tuż przed otwarciem giełd w Europie podbił w rejony średniej SMA 55. Po pierwszym dzwonku walczył o jej przebicie, ale to się nie udało i w konsekwencji rynek pozostawał poniżej jej zakresu. Kupujący jednak nie odpuścili i po godzinie 11 (czas w Polsce) zgodnie z założeniami dotyczącymi miejsca (pod średnią) rynek utworzył impuls wzrostowy. Był on na tyle silny, że notowania przebiły się zarówno przez zakres średniej, jak i poziom TDP (7 926). Rynek godzinę później zrealizował target. Jednak długo nie zagościł w rejonach 7 950. Przed zakończeniem sesji notowania wróciły poniżej TDP (7 926).
Na wykres indeksu FTSE 100 patrzymy już w czwartek, 2 marca. Z uwagi na ostatnie zachowanie rynku pewne rzeczy należy zauważyć. Przede wszystkim do wykresów dołączone zostały dwie strefy konsolidacji (oznaczone pomarańczowymi prostokątami). Rynek w lutym wyszedł z jednej z nich, aby utworzyć kolejną. Obecnie rynek znajduje się właśnie w niższej strefie konsolidacji: 7 882-7 946. Zmiany zaszły również w przypadku wyznaczanych subiektywnie poziomów.
Scenariusz główny – spadkowy
Notowania znajdują się na zakresie średniej i stąd mogą urwać, aby zejść w stronę dolnego ograniczenia konsolidacji (7 882-7 946). Dziś rynek choć odbiłby z tych rejonów, pozostałby właśnie w okolicy 7 882.
Scenariusz poboczny – wzrostowy
Z drugiej strony powrót powyżej średniej determinowałby ruch wzrostowy. Taki mógłby polegać na podejściu do górnego ograniczenia konsolidacji.
Konkluzja
Inwestorzy rozgrzewają się do handlu w czwartek. Dzisiejsza sesja zdaje się również przyniesie swego rodzaju marazm. Jak rzeczywiście wypadnie FTSE 100?
TSR : 8 125
TFR : 8 038
TDP : 7 946
TFS : 7 855
TSS : 7 760
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!