FTSE 100 mocno w górę. Indeks FTSE 100 powrócił ponad 7 500.

Indeks FTSE 100
J2T Trade

Wtorkowa sesja handlowa przyniosła pozytywne nastroje na znanych rynkach akcji w Europie. Napięcia w sektorze bankowym zdawały się gasnąć, co popchnęło rynki wyżej. Spośród głównych indeksów najlepiej wypadł ten z Wielkiej Brytanii. FTSE 100 poszło wczoraj mocno w górę. Była to najlepsza sesja dla londyńskiego indeksu w tym roku. Indeks FTSE 100 powrócił ponad 7 500 i dziś szykuje się do handlu stabilnie powyżej niego. Zapraszamy na analizę głównego brytyjskiego indeksu w środę, 22 marca.

FTSE 100 mocno w górę

Podczas wczorajszej sesji w Europie indeks FTSE 100 pokazał się z bardzo dobrej strony. We wtorek, 21 marca notowania głównego indeksu w Londynie poszły mocno w górę. Zamknięcie giełd ujawniło, że FTSE 100 zyskało ogólnie 1,79%. Warto zauważyć, że była to najlepsza sesja w tym roku, a dokładnie najlepsza od listopada 2022 roku. Indeks FTSE 100 tym samym kontynuował odbicie rozpoczęte podczas pierwszej sesji tego tygodnia.

Akcje spółek pewnie wzrosły

Składowe indeksu FTSE 100 opowiedziały się w przeważającej większości za wzrostami. Akcje spółek pewnie wzrosły, a najlepiej wypadło przedsiębiorstwo Carnival (LON:CCL). Wycena tej firmy wzrosła o 7,27%. Po stronie przeciwnej opowiedziało się jedynie dwanaście spółek. Na czele strat stanęło Fresnillo (LON:FRES), którego akcje spadły o 3,93%.

Brytyjski system bankowy „dobrze skapitalizowany” – stwierdził Hunt

Kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii, Jeremy Hunt przemawiał wczoraj w Izbie Gmin. Hunt stwierdził, że system bankowy Wielkiej Brytanii jest „dobrze skapitalizowany”. Przy tym dodał: „Rząd uznaje, że istnieje pewna zmienność na rynkach, ale wierzymy, że brytyjski system bankowy jest fundamentalnie silny”.

FP Markets

Inflacja w lutym zaskoczyła

Dziś o godzinie 8 rano podano dane dotyczące brytyjskiej inflacji. Raport Office for National Statistics wskazał, że roczne tempo wzrostu cen wyniosło w lutym 10,4%. Odczyt rocznej inflacji za luty zaskoczył analityków. Szacowali oni jej wysokość na 9,9%. Warto dodać, że inflacja w lutym zaskoczyła również względem styczniowego odczytu. W pierwszym miesiącu 2023 roku indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii wyniósł 10,1%.

Punkt widzenia – indeks FTSE 100 powrócił ponad 7 500

We wczorajszej analizie brytyjskiego indeksu podaliśmy scenariusz na wzrost. Rozpisaliśmy go w dwóch wariantach, nieznacznie różniących się od siebie. W jednym z nich podaliśmy: „rynek nie będzie chciał nigdzie cofać. Od razu ruszy pod poziom TDP i po jego przełamaniu rozpędzi się jeszcze wyżej. W takim przypadku celem będzie 7 500-7 550”.

Rzeczywiście, rynek nie czekał i nigdzie nie cofał. Z miejsca ruszył pod poziom TDP i go przełamał. Target podany wczoraj został w pełni wypełniony i prognozę zaliczamy do udanych.

Na wykres patrzymy w środę przed godziną 8 rano (czas w Polsce). Nastroje w Wielkiej Brytanii podyktowane będą dziś odczytem inflacji. Niemniej rynek ma szansę i sposobność do dalszego wzrostu. Tym razem pokusić się może jednak o cofnięcie. Takie mogłoby się odbyć jeszcze w godzinach europejskiej przedsprzedaży. Polegałoby ono na zejściu w rejony 7 490-7 510. Jest to dziś potencjalna strefa re-akumulacji. Z niej rynek poderwałby się i podjąłby się próby przełamania poziomu TFR (oporu). Gdyby powyższe okazało się prawdą, rynek otworzyłby drogę do 7 600.

Indeks FTSE 100 H1 22.03.2023

Negacją dla scenariusza będzie wyłamanie/opuszczenie strefy cenowej 7 490-7 510.

Konkluzja

Odczyty brytyjskiej inflacji dotąd sporadycznie miały większy wpływ na ruch indeksu FTSE 100. Jednak tym razem zaskoczenie w danych, wpłynie zapewne na emocje inwestorów. Czy nie przeszkodzi to w realizacji celu?

TSR : 7 637

TFR : 7 550

TDP : 7 458

TFS : 7 368

TSS : 7 273

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.