FTSE 100 na plus w poniedziałek. Notowania wzrosły o 0,93%.

London Stock Exchange
J2T Trade

Główne giełdy w Europie zakończyły pierwszą sesję dwunastego tygodnia 2023 roku z solidnymi zyskami. Dobre nastroje udzieliły się zatem m.in. popularnemu indeksowi z Wielkiej Brytania. FTSE 100 wyszło na plus w poniedziałek, 20 marca. Notowania tego londyńskiego indeksu wzrosły ogólnie o 0,93%. Jak wygląda sytuacja kolejnego dnia?

FTSE 100 na plus w poniedziałek

Przed rozpoczęciem wczorajszej sesji w Europie, główne indeksy z tego regionu nurkowały. Sytuacja uległa zmianie w bezpośrednich godzinach europejskiej przedsprzedaży. O godzinie 8 rano (czas w Polsce) indeksy wyhamowały spadki. Po otwarciu giełd pojawiły się dobre nastroje, które się nie zmieniły. W konsekwencji FTSE 100 zakończyło poniedziałek na mocnym plusie. Notowania brytyjskiego indeksu wzrosły finalnie o 0,93%.

Notowania spółek mieniły się na zielono

Składowe indeksu FTSE 100 opowiedziały się wczoraj w większości za tworzeniem zysków. Notowania spółek mieniły się na zielono, a na czele tej grupy stanęło Anglo American (LON:AAL). Wycena tego przedsiębiorstwa uległa korzystnej zmianie o 4,87%. Spadki wykazało natomiast kilkanaście przedsiębiorstw. Wśród nich najgorzej wypadło Standard Chartered (LON:STAN), które straciło 3,00%.

Punkt widzenia – FTSE 100 przed szansą na wzrost, oczekiwanie na potwierdzenie

Wczoraj rynek zabawił się z inwestorami. Od początku dnia schodził i wyłamując piątkowy dołek, nieco zmylił obraz sytuacji. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, spadki zostały wyhamowane w godzinach europejskiego pre-marketu. FTSE 100 pokazało, że poziom 7 200 nie jest do ruszenia i indeks będzie go bronił. Otwarcie giełd dodało siły stronie popytowej. Pewnym ruchem notowania się poderwały i wykonały blisko 200 punktowy wzrost. FTSE 100 stabilnie powróciło powyżej średniej SMA 55 i zakończyło sesję powyżej 7 400.

FP Markets

Na wykres patrzymy kolejnego dnia, we wtorek 21 marca. Brytyjski indeks utrzymuje się powyżej 7 400 i dziś ma okazję do wykonania kolejnego, wyraźnego ruchu w górę. Taki układ mógłby zostać wykonany na dwa sposoby.

Pierwszy z nich polegałby na zejściu do średniej SMA 55 i wówczas rozpoczęcie wzrostu. W takim wypadku podbicie do poziomu TDP (7 458) wiązałoby się z jego przełamaniem i w konsekwencji z podejściem do 7 500.

Drugi zakłada, że rynek nie będzie chciał nigdzie cofać. Od razu ruszy pod poziom TDP i po jego przełamaniu rozpędzi się jeszcze wyżej. W takim przypadku celem będzie 7 500-7 550.

Wykres indeks FTSE 100 H1
Indeks FTSE 100 H1 21.03.2023

Konkluzja

Indeksy w Europie momentalnie zmieniły wczoraj sytuację na swoją korzyść. Taki ruch otworzył możliwość generacji kolejnego, pewnego wzrostu. Czy FTSE 100 wykorzysta poniedziałkowy ruch i dziś wykona podejście? Poziomy powracają z piątku (17.03). Poszczególnie rozpisane zostały poniżej.

TSR : 7 637

TFR : 7 550

TDP : 7 458

TFS : 7 368

TSS : 7 273

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.