Obawy dalej widoczne. Indeks Nasdaq 100 znów obniża kurs.

J2T Trade

Rynkowi uczestnicy kolejny raz rozważali, czy Rezerwa Federalna rzeczywiście zdecyduje się na zwolnienie tempa podwyżek. Obawy o wywołanie recesji w USA dalej są widoczne. Z głównych indeksów na Wall Street ponownie najwięcej stracił technologiczny Nasdaq. W środę, 7 grudnia Nasdaq 100 znów obniżył kurs. Na indeks patrzymy w kolejnym dniu. Czy nastroje się dziś poprawią?

Seria strat Nasdaq’a

Środowa sesja była kolejną, zakończoną na minus w tym tygodniu handlowym. Tym samym seria strat Nasdaq’a trwa i był to czwarty dzień zakończony obniżką notowań. W ogólnym rozrachunku wczoraj indeks Nasdaq 100 stracił 0,45%. Warto zauważyć, iż w grudniu zakończyło się dopiero pięć sesji. Wynik z tych dni to -4,43%.

Delikatna poprawa wśród spółek

Patrzymy już na tabelę notowań składowych indeksu Nasdaq 100. Spółki technologiczne delikatnie poprawiły się względem poprzednich dni. Przewaga po stronie stratnych spółek nadal była widoczna, jednak nie była aż tak ogromna jak w poprzednich dniach. Największy spadek kursu akcji, gdyż o 4,24% w środę zaliczyło przedsiębiorstwo Booking. Natomiast po stronie zyskownej najlepiej wypadła Moderna, której wycena wzrosła o 3,15%.

Punkt widzenia – Nasdaq cofnął w okolice 11 400, obronił jednak 11 500

We wczorajszej analizie indeksu technologicznego skłanialiśmy się ku możliwości wystąpienia ruchu spadkowego. Myśl projekcji przekazywała: „Rynek postawić może dziś na zejście. Dopóki cena znajduje się poniżej TDP, na taki ruch najprawdopodobniej postawi Nasdaq 100. Dobrze byłoby, aby przed większym zejściem notowania podbiły jeszcze do tego zakresu (11 590). Wówczas na zasadzie re-testu cena skierowałaby się w stronę wczorajszych dołków. Przełamanie ich rejonów nadałoby impetu spadkowi. Potencjalnym celem na dziś zdaje się 11 360”.

FP Markets

Rzeczywiście rynek utrzymywał się przed sesją poniżej poziomu TDP. Ponadto przed godziną 14 indeks zszedł w okolice 11 400. Jednak przed rozpoczęciem sesji powrócił do 11 500. Otwarcie giełd pokazało szybkie podbicie do zakładanego zakresu 11 590. Rynek wykonał dokładny re-test tego zakresu i skierował się ponownie w stronę 11 400. Target wyznaczany na wczoraj nie został zrealizowany.

Na indeks technologiczny Nasdaq 100 patrzymy w czwartkowe godziny przedpołudniowe. Czy rynek w najbliższych godzinach ma szansę odmienić nastawienie?

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz wiele zależeć będzie od tego, jak rynek podejdzie do kwestii związanej z poziomem TDP (11 590). Indeks postawić może na przełamanie tego poziomu. W takim wypadku dobrze byłoby, aby rynek najpierw sprawdził jakie nastawienie ma obóz byków. Taki test obecności siły popytowej mógłby polegać na zejściu w okolice 11 500. Wówczas w tym rejonie kupujący mogliby poderwać się do wzrostu. Pewnym ruchem cena przebiłaby się przez poziom TDP, a zarazem przez zakres średniej kroczącej SMA 55, gdyż oscyluje ona przy poziomie TDP. Re-test od góry tych obszarów skutkowałby podejściem do 11 650-11 700.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 08.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Tak jak zauważyliśmy w projekcji głównej, przede wszystkim ruch uzależniony może być od nastawienia rynku wobec 11 590 (TDP). Pamiętać należy, że w dalszym ciągu te rejony stanowią opór. Tym samym rynek może jedynie podbić do 11 590 i zebrać siłę do kolejnego cofnięcia. Dziś wchodziłoby w grę zejście poniżej 11 400.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 08.12.2022

Konkluzja

Istnieje szansa na to, że rynek dziś zaskoczy i przerwie impas stratnych sesji. Kluczowa okazać się może wnikliwa obserwacja układu sił w okolicach TDP. To właśnie od zachowania inwestorów na tym zakresie zależeć będzie mógł ruch indeksu.

TTR : 12 275

TSR : 12 050

TFR : 11 825

TDP : 11 590

TFS : 11 365

TSS : 11 140

TTS : 10 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.