Fed stanowczy w przycięciu inflacji. Nasdaq 100 bez zmian.

Buy - Sell - Stop
J2T Trade

Kolejny raz przedstawiciele Fedu wypowiadali się na temat inflacji i gospodarki USA. Wypowiedzi bankierów Rezerwy Federalnej pokazują nastawienie instytucji. Fed pozostaje stanowczy w przycięciu inflacji, a sprowadzenie jej do 2% to cel nadrzędny. Piątkowe zamknięcie giełd w USA pokazało, że Nasdaq 100 pozostał bez zmian. Rynki akcji w USA wchodzą w nowy, niepełny tydzień handlowy listopada. Co przyniesie inwestorom poniedziałkowa sesja (21.11)?

Bez zmian w piątek

Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 w piątek, 18 listopada pozostał bez zmian. Co ciekawe była to druga pod rząd sesja z nikłą, procentową zmianą ceny. Cały tydzień handlowy (14.11-18.11) okazał się stratny dla Nasdaq’a 100. Za ten okres indeks pokazał ogólny spadek notowań rzędu 1,18%.

Najważniejsze spółki zadecydowały

Patrząc już na piątkowe zachowanie spółek indeksu technologicznego, nie dziwi wynik Nasdaq’a 100. Żadna ze stron nie osiągnęła liczebnej przewagi. Najwyższą zmianę wykazało Ross Stores, którego akcje skoczyły o 9,86%. Z kolei spadkom przewodziła spółka NetEase, a jej notowania osunęły się o 5,01%. O neutralnym wyniku spółki zadecydowały najważniejsze spółki, które wykazały mieszane nastroje.

Inwestorzy śledzą wypowiedzi z Fed

W piątek, 18 listopada inwestorzy analizowali komentarze przedstawicieli Rezerwy Federalnej (Fed) z poprzednich dni. Ponadto rynki śledziły najnowsze wypowiedzi bankierów. Prezes Fed w Bostonie Susan Collins powiedziała w piątek, że jest pewna, iż bank centralny będzie w stanie schłodzić inflację bez głębokiego uszczerbku dla rynku zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych. „Podnosząc stopy, mamy na celu spowolnienie gospodarki i doprowadzenie popytu na pracę do lepszej równowagi z podażą” – wyjaśniła Collins. Urzędnik zaznaczyła ponadto, że jest zdeterminowana do walki z inflacją.

FP Markets

Inny członek Fed – prezes Fed w Atlancie Raphael Bostic zauważył, że możliwe jest odejście od podwyżki o 75 punktów bazowych na najbliższym, czyli grudniowym posiedzeniu. Bostic wyraził swoje oczekiwania wobec podwyżek. Jego zdaniem uzasadnione będzie do 100 punktów bazowych dodatkowego zacieśniania. Bankier stwierdził również, że decydenci powinni pozwolić gospodarce ustabilizować się po osiągnięciu „stopy lądowania” i obserwować wpływ „zacieśniania polityki w miarę jej transmisji przez gospodarkę”.

Punkt widzenia – Nasdaq rozgrywa spadek

Analiza indeksu technologicznego na poprzednią sesję zakładała również ruch spadkowy. O takiej możliwości pisaliśmy: „Z drugiej strony jednak Nasdaq odbić się może od zakresu 11 825. Brak chęci przełamania tego rejonu cenowego, uświadomić powinien spadek. W takim wypadku zejście poniżej średniej i re-test jej zakresu od dołu nada impetu zejściu. Potencjalnym celem będzie 11 600”.

Faktycznie Nasdaq rozegrał spadek. Najpierw rynek zgodnie z założeniami odbił się od dołu od zakresu 11 825, a następnie wykonał zejście do średniej. Re-test od dołu średniej pojawił się, a najlepiej widać go na niższych interwałach czasowych. Zakładany target osiągnięty został po godzinie 18. Dziś, w poniedziałek 21 października po południu indeks oscyluje w okolicach piątkowego targetu (11 600).

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek postawić może teraz na utrzymanie zakresu poziomu TDP (11 590). Jeżeli taki warunek zostanie spełniony można będzie przypuszczać następujący ruch. Powrót powyżej średniej kroczącej SMA 55 i re-test tego zakresu od góry otworzyłby drogę powrotu do 11 800.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 21.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jeżeli jednak rynek podejście do średniej zaneguje, warto będzie rozważyć spadek. Zejście poniżej poziomu 11 590, a następnie ruch w kierunku czwartkowych (17.11) dołków nada impetu zejściu. Potencjalnym celem będzie 11 400.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 21.11.2022

Konkluzja

Rozpoczyna się dziś pierwsza sesja tego niepełnego tygodnia handlowego. Rynek w poniedziałek jak na razie pokazuje, że szansa na wzrost jest. Czy rzeczywiście na taki ruch zdecyduje się Nasdaq 100? Poziomy nie uległy zmianie wobec ostatniej sesji. Rozpisane zostały poniżej.

TTR : 12 275

TSR : 12 050

TFR : 11 825

TDP : 11 590

TFS : 11 365

TSS : 11 140

TTS : 10 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Avatar
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.