Fed publikuje raport z okręgów. Nasdaq 100 niżej o 0,40%.

19
Index Nasdaq
J2T Trade

Rynki akcji w Stanach Zjednoczonych zakończyły środową sesję na czerwonym terytorium. Amerykański indeks Nasdaq 100 wylądował niżej o 0,40%. Fed opublikował wczoraj swoją Beżową Księgę. Raport z okręgów Rezerwy Federalne przybliża inwestorom sytuację gospodarczą w kraju. Ponadto wypowiadał się jeden z urzędników Fed. Spójrzmy bliżej na wczorajsze wydarzenia. Co pokaże dziś, w czwartek 20 października indeks Nasdaq 100?

Technologiczny Nasdaq niżej w środę

Środową sesję handlową amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 kończy ze stratą. Notowania Nasdaq’a wylądowały niżej o 0,40%. Niewielka obniżka kursu technologicznego indeksu następuje po silnym wzroście na początku tego tygodnia. Handel na rynkach akcyjnych powoli dobiega końca w tym tygodniu handlowym.

Czerwono wśród spółek

Składowe indeksu Nasdaq 100 w większości opowiedziały się za spadkami w środę. Najmocniej na czerwono świeciły się notowania spółki Baidu. Akcje tego przedsiębiorstwa poleciały w dół o 8,82%. Jednak najwyższą zmianę ceny odnotowano po stronie zyskownych składowych. Notowania spółki Netflix wzrosły w środę o 13,09%. Było to spowodowane opublikowanymi z wtorku na środę wynikami kwartalnymi spółki.

Fed publikuje Beżową Księgę

Jak to już bywa, na dwa tygodnie przed posiedzeniem Rezerwy Federalnej publikowana jest Beżowa Księga. W raporcie Fed przedstawił sytuację poszczególnych swoich okręgów. Kilka okręgów Fed odnotowało „pewne złagodzenie” wzrostu cen i oczekiwało, że będzie on „ogólnie umiarkowany„. Instytucja Fed zaznaczyła jednak, że wzrost cen czynników produkcji był w ostatnim czasie „znaczący”.

FP Markets

Względem poprzedniego raportu zaobserwowano ogólne rozszerzenie się aktywności gospodarczej w kraju. Jednak perspektywy są „bardziej pesymistyczne wśród rosnących obaw o słabnący popyt„.

Podwyżki wstrzymane w przyszłym roku ?

Prezes Banku Fed w Minneapolis, Neel Kashkari przemawiał w środę. Urzędnik Fed zaznaczył, że popiera dalsze podwyżki stóp procentowych. Punktem odwrotu od takiej polityki będzie jasny sygnał o spadku inflacji bazowej. Kashkari szacuje, że przypadnie to na przyszły rok.

Ponadto bankier wyjaśniał, że zmiany stóp procentowych dokonywane przez Fed będą potrzebowały roku, aby wpłynąć na gospodarkę. Co ciekawe Neel Kashkari uważa, że niebezpieczeństwo „niedoszacowania” podwyżek stóp jest „większe” niż ryzyko „przeszacowania”.

Punkt widzenia – schematyczne zejście Nasdaq’a 100

W analizie indeksu Nasdaq 100 przypuszczaliśmy wczoraj również wariant spadkowy. Rynek podjął się realizacji ruchu w postaci zbliżonej do zakładanego. O spadku pisaliśmy: „Natomiast warto przypuścić sytuację, w której rynek powoli schodzić będzie do średniej, a przełamanie tego zakresu nada impetu spadkowi. W takim układzie po potwierdzeniu podaży poniżej obszaru średniej, potencjalnym celem dla rynku stałby się poziom 10 900”. Co ciekawe, na dołączonym do wczorajszych przewidywań wykresie, narysowany szkic ruchu był bardzo podobny do rzeczywistego.

Warto również zaznaczyć, że wczorajsze zejście Nasdaq’a 100 było bardzo schematyczne. Rynek kilkukrotnie potwierdził podaż na zakresie średniej. Zakładany target nie został zaliczony, gdyż najniżej cena zeszła do 11 000. Dziś po godzinie 8 rano Nasdaq 100 znajduje się nieco ponad 11 050.

Scenariusz główny – spadkowy

Ze względu na obecne położenie rynku, przychylimy się w stronę scenariusza spadkowego jako głównej możliwości na dziś. Nasdaq 100 ma szansę nieco głębiej teraz cofnąć. Jednak dobrze byłoby przed takim ruchem zobaczyć pewne podbicie. Warto będzie przyglądać się temu, czy indeks będzie skory raz jeszcze przetestować poziom TDP, czyli 11 180. Na zasadzie touch and go, cena szybko zawróciłaby niżej i budowała zejście. Również dziś możemy być świadkami schematycznego ruchu. Przebicie wczorajszych dołków napędziłoby spadki. Prawdopodobnym celem na czwartek będzie 10 850.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 20.10.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak rynek postawić może na szukanie popytu. Istotnym poziomem, który wspiera obecnie rynek to okolice 10 950. Indeks ma sposobność zejścia do tego zakresu, aby właśnie na nim zebrać się do wzrostu. Kluczowe dla tej projekcji jest utrzymanie poziomu 10 950. Tak długo, jak ten obszar jest przez popyt broniony, impulsem wzrostowym cena ma szansę zostać wyniesiona do 11 200.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 20.10.2022

Konkluzja

Inwestorzy w środę nieco odpuścili na rynkach akcji. Miejsce do ewentualnego cofnięcia jeszcze jest. Pytanie jednak, czy rynek rzeczywiście zdecyduje się na cofnięcie. Warto obserwować zachowanie indeksu już od wczesnych godzin. Na dziś nie uległy zmianie poziomy.

TTR : 11 860

TSR : 11 635

TFR : 11 410

TDP : 11 180

TFS : 10 953

TSS : 10 730

TTS : 10 512

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.