Cały ubiegły tydzień był fatalny w wykonaniu technologicznego Nasdaq’a. Amerykański indeks Nasdaq 100 jedynie w piątek zyskał. Tego dnia na rynku pojawiło się odbicie po serii strat. Również w piątek, 4 listopada pojawiły się komentarze urzędników Rezerwy Federalnej. Bankierzy skomentowali obecną sytuację. Rynki rozpoczynają nowy tydzień listopada. Co przyniesie poniedziałkowa sesja?
Jedyna zyskowna sesja
Indeks Nasdaq 100 od strat rozpoczął ubiegły tydzień handlowy (31.10-04.11). Przez cztery kolejne dni indeks technologiczny wykazywał spadek notowań. Dopiero w piątek, 4 listopada notowania Nasdaq’a 100 zmieniły kurs i odbiły. Była to jedyna zyskowna sesja minionego tygodnia. Zamknięcie piątkowej sesji pokazało zysk rzędu 1,56%. Tym samym indeks odrobił jedynie ułamek strat z poprzednich sesji.
Najgorszy tydzień od stycznia
Tak jak wspomnieliśmy, ubiegły tydzień był dla Nasdaq’a 100 fatalny. Ogólnie w całym tygodniu handlowym (31.10-04.11) notowania Nasdaq’a obniżyły się o 5,97%. Była to najwyższa tygodniowa strata indeksu od stycznia tego roku.
Chińskie spółki z Nasdaq’a najsilniej odbijają
Przechodzimy już do piątkowego zachowania spółek indeksu Nasdaq 100. Na pierwszy rzut oka, zauważalna jest mnogość notowań spółek w kolorze zielonym. Rzeczywiście to zyskowna strona osiągnęła znaczącą przewagę. Najsilniej odbiły chińskie spółki wchodzące w skład Nasdaq’a. Procentowo zyskały podobnie, jednak na czele stanęło JD.com z wynikiem + 9,74%. Warto zauważyć, że nie była to największa procentowa zmiana odnotowana w piątek. Spółka Atlassian Corp przewodziła stronie tracących składowych. Akcje tej spółki spadły aż o 28,96%.
Komentarze bankierów Fed
Dwójka bankierów Fed podała w piątek swoje komentarze odnośnie do spraw związanych z instytucją. Prezes Fed w Richmond, Tom Barkin udzielił wywiadu dla CNBC. Zdaniem Barkina, nadszedł czas, aby zwolnić tempo podwyżek stóp procentowych. Bankier zauważył, że Fed „deptał w gaz” w swoich staraniach o podwyżkach, a teraz może nacisnąć hamulec. Barkin dodał: „kiedy masz nogę na hamulcu, po prostu myślisz o sterowaniu w zupełnie inny sposób”. Barkin podsumował wystąpienie, podkreślając, że wszystko zależy od zachowania inflacji.
Z kolei wiceprzewodnicząca Fed, Lael Brainard powiedziała w piątkowym oświadczeniu, że obecny klimat makro zwiększa „ryzyko szoków finansowych”. Brainard zauważyła ponadto: „dzisiejsze środowisko szybkiego, synchronicznego zacieśniania globalnej polityki monetarnej, podwyższonej inflacji i wysokiej niepewności związanej z pandemią i wojną podnosi ryzyko, że szok może doprowadzić do wzmocnienia słabości, na przykład z powodu napiętej płynności na podstawowych rynkach finansowych lub ukrytej dźwigni”.
Punkt widzenia – Nasdaq z mocnymi ruchami
Patrzymy już na piątkowe zachowanie indeksu Nasdaq 100 z perspektywy wykresu. Indeks już w pre-markecie wykonywał mocne ruchy, a spowodowane to było raportami z rynku pracy (o nich w dzisiejszej analizie S&P 500). Rynek wykonał łącznie kilka mocnych ponad 200 punktowych ruchów w obie strony. Wieczorem indeks znajdował się w okolicach 10 650 i z nich poderwał się na chwilę przed zakończeniem sesji. Piątkowy handel zakończył się na zakresie średniej kroczącej SMA 55. Dziś, 7 listopada przed południem Nasdaq 100 oscyluje przy 10 900.
Scenariusz główny – wzrostowy
Teraz rynek może postawić na przedłużenie zysku z piątku. Indeks postawić ma szansę najpierw na przetestowanie okolic poziomu 10 800. Wówczas na zasadzie touch-and-go powróciłby powyżej ceny 10 900. Następnie po jej re-teście kontynuowałby wzrost. Potencjalnym celem mógłby być poziom 11 100. Do całego scenariusza jest jednak uwaga. Rynek postawić może do sesji amerykańskiej na stabilizację wokół 10 900 (+-30 punktów), wówczas wejście napędziłoby rynek od razu do wzrostów.
Scenariusz poboczny – spadkowy
Z obecnych rejonów, rynek może być skłonny podbić, ale jedynie do rejonu ceny 11 030. Tam indeks napotkałby opór i re-test tego zakresu od dołu determinowałby spadek. W takim wypadku należałoby się liczyć z powrotem do 11 700.
Konkluzja
Dziś amerykański indeks technologiczny postawić może na dalsze odrabianie strat. Warto będzie zwrócić uwagę na to, jak zachowa się rynek już w pre-markecie.
TTR : 11 715
TSR : 11 485
TFR : 11 265
TDP : 11 030
TFS : 10 805
TSS : 10 580
TTS : 10 365
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!