Spółki z grupy FAANG to czołowe spółki z giełdy amerykańskiej. Za chwilę dowiesz się, jak możesz dołączyć do inwestorów spekulujących na kursie spółek z USA. Amerykańskie spółki z sektora IT na przełomie XX i XXI przebojem wdarły się na Wall Street. Nazwano je zbiorowo „dot-comami”. Powstała ich ogromna ilość, a inwestorzy zdawali się wierzyć, że każda z nich odniesie sukces.
Jednak konkurencja okazała się zbyt duża i w konsekwencji część z nich błyskawicznie zniknęła z rynku. Wywołało to panikę na giełdzie i w konsekwencji kryzys określany mianem „pęknięcia bańki internetowej”. Najsilniejsi jednak przetrwali i w tej chwili są najpopularniejszymi spółkami notowanymi na światowych rynkach.
FAANG – co to jest?
FAANG to pojęcie stosowane dla pięciu wielkich spółek notowanych na amerykańskich giełdach. Pod tym akronimem kryją się: Facebook, Amazon, Apple, Netflix oraz Google (obecnie Alphabet). Stanowią one około 13% udziału w indeksie S&P 500, w którego skład wchodzi 500 największych amerykańskich spółek. FAANG miało również kluczowy udział w osiągnięciu historycznych szczytów przez indeks NASDAQ 100, co miało miejsce w ostatnich miesiącach. Przyjrzyjmy się teraz po kolei każdej ze spółek.
Facebook – akcje giganta mediów społecznościowych
Założona w 2004 roku przez Marka Zuckerberga spółka odpowiadająca za portal, bez którego obecnie większość ludzi nie wyobraża sobie życia. Co więcej jest ona właścicielem takich aplikacji jak Instagram czy WhatsApp.
Facebook zadebiutował na giełdzie 18 maja 2012 roku z ceną 38 dolarów za akcję. Historyczny szczyt został osiągnięty 25 lipca 2019 roku – znajdował się on na poziomie 207.6 $. Widzimy więc, że spółka FB (ticker spółki na giełdzie) potrafi pzytywnie zaskakiwać inwestorów. Sprawdź, jak obecnie kształtuje się kurs spółki Facebook na poniższym interaktynym wykresie.
Kliknij i sprawdź, jak handlować CFD na Facebook ↓
Amazon – e-commerce XXI wieku
Spółka założona w 1994 roku przez Jeffa Bezosa, odpowiadająca obecnie za największy sklep internetowy na świecie. Na początku swojej działalności Amazon był księgarnią internetową. Następnie asortyment poszerzył się o muzykę oraz filmy DVD, w kolejnym roku w ofercie pojawiły się gry wideo, programy, elektronika oraz zabawki, by w konsekwencji sprzedawać produkty z niemal każdej branży. Istotnym wydarzeniem w historii firmy było również zaprezentowanie czytnika e-booków Kindle w listopadzie 2007 roku, co spopularyzowało ten rynek i po dziś dzień jest on praktycznie zdominowany przez Amazon.
Dyrektorem generalnym spółki jest Jeff Bezos. Na giełdzie AMZN (ticker spółki) jest notowany od 16 maja 1997 roku, a jego kurs systematycznie wzrasta. Historyczny szczyt osiągnęła 11 lutego 2020 roku. Znajdował się on na poziomie 2185.8 dolarów za akcję. Obecną cenę, jak również sytuację spółki na giełdzie w ostatnich latach możesz sprawdzić na poniższym interaktywnym wykresie (możesz również zmienić interwał czasowy).
Kliknij i sprawdź, jak handlować CFD na Amazon ↓
Apple – wzrost kursu o 63846% od debiutu
Spółka Apple zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki oraz oprogramowania założona została w 1976 roku przez Steve’a Wozniaka i Steve’a Jobsa. Obecnym dyrektorem generalnym jest Tim Cook. Pierwszymi produktami firmy były komputery. Następnie, istotnym wydarzeniem dla spółki było wypuszczenie na rynek w 2001 roku odtwarzacza iPod. W 2007 roku zaprezentowano telefon komórkowy iPhone. Było to pierwsze urządzenie mobilne przeznaczone na rynek masowy nieposiadające klawiatury, co zupełnie zrewolucjonizowało branżę.
Spółka AAPL (ticker) notowana jest na giełdzie od grudnia 1980 roku, a historyczny (dotychczasowy) szczyt osiągnęła 29 stycznia 2020. Znajdował się on na poziomie 327.82 dolarów za akcję. Patrząc od kątem ceny, na przestrzeni lat działalności Apple, kurs akcji wzrósł ponad 600-krotnie. Notowania Apple prześledzisz na tym wykresie.
Kliknij i sprawdź, jak handlować CFD na Apple ↓
Netflix – potentat branży VOD
Spółka Netflix została założona w 1997 roku, a rozpoczynała działalność od wypożyczania płyt za pośrednictwem poczty. W 2007 roku firma rozszerzyła działalność o media strumieniowe stając się największą wypożyczalnią na świecie. Te usługi dostępne są niemal wszędzie (poza Chinami, Koreą Północną czy Syrią). Z usług Netflixa korzysta już 167 milionów użytkowników.
Spółka zadebiutowała na giełdzie 23 maja 2002 roku po cenie 1.156 dolara za akcję. Dziś akcja jest warta około 350 $, a szczytową wartość NFLX (ticker spółki na giełdzie) osiągnęła 21 czerwca 2018 roku – cena wyniosła wtedy 423.21 $. Przebieg kursu możesz sprawdzić na poniższym interaktywnym wykresie.
Kliknij i sprawdź, jak handlować CFD na Netflix ↓
Google (Alphabet)
Firma Google założona we wrześniu 1998 roku przez Larry’ego Page’a i Siergieja Brina. W 2015 roku spółka zmieniła nazwę na Alphabet. Jest holdingiem zrzeszających kilka firm, a jej flagowym produktem jest wyszukiwarka Google, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Innymi ważnymi serwisami jest platforma YouTube oraz oprogramowanie Android.
19 sierpnia 2004 roku spółka GOOGL (ticker) weszła na giełdę po kursie 49.813 dolara za akcję. Obecnie cena wynosi około 1215 $, a najwyższy (dotychczasowy) szczyt osiągnęła 19 lutego 2020 – znajdował się on na poziomie 1530,25 $. Zobacz, kiedy pojawiały się ciekawe momenty do kupna akcji Alphabet.
Kliknij i sprawdź, jak handlować CFD na Alphabet (Google) ↓
Indeks NYSE FANG+
Z powodu gigantycznego zainteresowania tymi spółkami na Wall Street, pod koniec września 2017 roku na nowojorskiej giełdzie NYSE został wprowadzony nowy indeks giełdowy. W jego skład wchodzą akcje pięciu wyżej wymienionych firm oraz dodatkowo Alibaba, Baidu, NVIDIA, Tesla i Twitter. Jest on jednakowo ważony, nazwano go NYSE FANG+.
Pierwszy zanotowany kurs indeksu wyniósł 2026,5 dolarów. Obecnie oscyluje on w okolicach 3275 $, a najwyższy szczyt osiągnął 19 lutego 2020 – znajdował się on na poziomie 3921,45 $. Pamiętaj, tylko odpowiednia analiza pozwala znaleźć odpowiednie miejsca do zainwestowania w ten indeks.
Kliknij i sprawdź, jak handlować CFD na indeks NYSE FANG+ ↓
Inwestowanie w spółki FAANG – kontrowersje i ryzyko
Niektórym inwestorom nie podoba się wspólne przedstawianie tych spółek. Przemawia za nimi argument, że funkcjonują one na zupełnie innych zasadach. Kapitalizacja giełdowa firm typu Amazon czy Netflix, opiera się podstawowo na oczekiwaniach szybkiego rozwoju. Analitycy oczekują silnych wzrostów zysków każdego roku. Z kolei firmy takie, jak Apple czy Google są nastawione na mniej spektakularny, lecz stabilny, zrównoważony rozwój, dzięki czemu wycena realnej wartości jest rozsądna.
Co więcej, z powodu bardzo dużego wpływu spółek FAANG na amerykańskie giełdy, niespełnione oczekiwania związane z przychodem lub rozwojem którejś z tych firm, mogą wywołać silną pokusę wyprzedawania ich akcji przez dotychczasowych inwestorów, co doprowadzi do silnego zachwiania ich cen, a w konsekwencji paniki na amerykańskich indeksach. To z kolei może skutkować załamaniem globalnego rynku finansowego, co będzie miało podobny przebieg do pęknięcia bańki internetowej sprzed 20 lat.
Jeśli chcesz sprawdzić, jak handlować na kontraktach CFD na spółki z grupy FAANG, kliknij na jeden z powyższych wykresów i zarejestruj się bezpłatnie.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!