FTSE 100 odrabia 1,86%. Dziś poznamy wyniki głosowania w UK.

133
J2T Trade

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 pozytywnie zakończył ostatnią sesję. Indeks FTSE 100 w piątek, 2 września zyskał 1,86%. Tym samym FTSE 100 odrobiło część strat z poprzednich dni. Dziś natomiast około południa podane zostaną wyniki głosowania na nowego lidera Partii Konserwatywnej w Wielkiej Brytanii.

Pozytywny akcent na koniec

W minionym już tygodniu handlowym (29.08-02.09) indeks FTSE 100 nie zaprezentował się najlepiej. Trzy sesje z rzędu indeks mocno tracił. Dopiero w piątek, 2 września indeks wypadł lepiej, gdyż notowania FTSE 100 finalnie skoczyły o 1,86%. Indeks odrobił tym samym część strat z poprzednich dni. Pozytywnym akcentem zakończona została ostatnia sesja ubiegłego tygodnia, niemniej jednak indeks na przestrzeni tygodnia stracił. W ogólnym, tygodniowym rozrachunku notowania FTSE 100 obniżyły się o 1,97%.

Dominacja zyskownych komponentów

W ubiegły piątek spółki tworzące indeks FTSE 100 opowiedziały się za zyskami. Przedsiębiorstwo Abrdn wykazało najwyższą zmianę ceny, a kurs akcji tej firmy wzrósł o 7,45%. Ponadto komponenty zyskowne zdominowały indeks. Jedynie 10 spółek wykazało stratę na zamknięciu sesji. Na czele strony spadkowej stanęła spółka Berkeley, której notowania zmieniły się niekorzystnie o 2,70%.

Oczekiwanie na zwycięzcę konkursu w UK

Dziś, 5 września około południa w Wielkiej Brytanii ogłoszony zostanie zwycięzca konkursu na nowego lidera Partii Konserwatywnej. Lider partii rządzącej stanie się następnym premierem kraju. Główną kandydatką pozostaje Liz Truss, jednak wiele osób, jako „czarnego konia” tej rywalizacji określa Rishiego Sunaka. Już za kilka godzin poznamy wyniki głosowania w UK.

FP Markets

Dane w trakcie sesji

Dziś inwestorów czekają również raporty dotyczące danych ekonomicznych. W trakcie sesji europejskiej, o godzinie 10:30 podany zostanie odczyt wskaźnika PMI dla sektora usług za sierpień. Równocześnie podany zostanie odczyt tzw. Composite PMI. Warto będzie przyjrzeć się temu, na co uwagę zwrócą analitycy w raportach tych wskaźników.

Punkt widzenia – respektowanie założenia dla wzrostów

W piątek indeks FTSE 100 podjął się realizacji scenariusza pobocznego wskazywanego wówczas w analizie. W związku z powyższym scenariusz zakładał: „Może się jednak wydarzyć tak, że cena zostanie utrzymana w okolicach poziomu 7 150. Gdy rzeczywiście tak się będzie dziać, każdorazowy re-test poziomu TFS od góry stanowić będzie podstawę dla wzrostów. Potencjalnym targetem dla rynku będzie powrót powyżej 7 200”.

Rynek rzeczywiście respektował w piątek kluczowe założenie dla wzrostów. Okolice poziomu 7 150 zostały utrzymane. Wykonany został dokładny re-test poziomu TFS od góry i rynek ruszył do wyższych zakresów. Cena powróciła powyżej 7 200, w konsekwencji sięgając nawet okolic 7 290. Obecnie indeks oscyluje wokół 7 210, na zakresie średniej kroczącej SMA 55.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dopóki rynek utrzymuje i respektuje zakres średniej, cena ma potencjał do podchodzenia do wyższych zakresów. Zainteresowanie rynkowych uczestników spocząć może zatem na średniej oraz pełnego poziomu 7 200. Tę strefę warto będzie poddać dziś obserwacji. Celem dla rynku będzie najprawdopodobniej 7 300.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 05.09.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Wydarzyć się może jednak tak, że cena powróci poniżej zakresu średniej. Wówczas oscylowanie poniżej niej pozwoli dopuszczać myślenie o powrocie do niższych zakresów. Re-test od dołu średniej i/lub pełnego poziomu 7 200, determinować będzie zejście. Potencjalnym targetem będzie 7 150.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 05.09.2022

Konkluzja

Handel podczas dzisiejszej sesji wzmożony powinien być jedynie podczas sesji europejskiej. Dziś w USA jest święto, i inwestorzy zza oceanu odpoczywają. Warto będzie zatem skupić się na dzisiejszych, poniedziałkowych wydarzeniach w Europie. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 05.09.2022.

TSR : 7 425

TFR : 7 334

TDP : 7 243

TFS : 7 153

TSS : 7 060

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.