Dane z frontu gospodarczego. FTSE 100 z mocnym spadkiem.

107
Kryzys finansowy, spadek
J2T Trade

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 pogrążył się w czwartek. Zamknięcie pokazało mocny spadek notowań FTSE 100. Przyczyny szukać można w utrzymujących się obawach inwestorów. Wczoraj, 1 września obawy spotęgowały udostępnione dane z „frontu” gospodarczego. Rynki akcyjne zamykają tydzień.

FTSE 100 najsłabiej od dwóch miesięcy

Indeks giełdowy z Wielkiej Brytanii – FTSE 100 wykazał mocny spadek notowań podczas czwartkowej sesji. W ogólnym rozliczeniu indeks stracił 1,86%. Obniżyło to kurs indeksu o ponad 130 punktów. Co ciekawe był to najsłabszy dzień od blisko dwóch miesięcy. Ponadto czwartkowa sesja handlowa była czwartą z rzędu zakończoną spadkiem.

Zdecydowanie wśród spółek

Strona tracących spółek całkowicie zdominowała wczoraj indeks. Spółki zdecydowały się na spadki i osiągały przy tym wysoką zmianę ceny. Najwięcej straciło BHP Group, a kurs akcji przedsiębiorstwa obniżył się o 8,75%. Zaledwie pięć spółek zyskało wczoraj. Wśród składowych wzrostowych wyróżnić warto firmę Centrica, której notowania wzrosły o 1,03%.

Aktywność produkcyjna nadal spowalnia

W Wielkiej Brytanii aktywność produkcyjna nadal spowalniała w sierpniu. Osiągnięty został 27-miesięczny niski poziom zgodnie z najnowszym raportem wskaźnika PMI. W sierpniu odczyt wyniósł 47,3 co oznacza spadek w porównaniu z lipcowym odczytem. W raporcie udostępnionym przez CIPS zaznaczono, że produkcja gwałtownie spadła, a popyt zagraniczny z kluczowych rynków był najniższy od maja 2020 roku.

FP Markets

Punkt widzenia – FTSE 100 poniżej 7 200

W ostatnich dniach indeks FTSE 100 systematycznie schodził do niższych zakresów. Wczoraj, 1 września cena zeszła poniżej poziomu 7 200. Rynek trwa aktualnie w kilkudniowym układzie spadkowym. Jednak taka zależność trwać może jeszcze w najbliższych godzinach. Kluczowym w najbliższym czasie wydaje się obserwacja zachowania rynku w okolicach 7 150. Obecnie rynkowi bardzo blisko do tego zakresu ceny.

Scenariusz główny – spadkowy

Nie da się ukryć, że w ostatnich dniach schematy na odbicie nie pokazały się z najlepszej strony. Indeks pokazuje, że jest zainteresowany niższymi zakresami. Schemat spadkowy na dziś może zatem wyglądać następująco. Jeżeli rynek nie utrzyma poziomu nowego TFS, czyli okolic 7 150, otwarta będzie droga do zejścia. Impetu spadkom nada wybicie wczorajszego dołka.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 01.09.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Może się jednak wydarzyć tak, że cena zostanie utrzymana w okolicach poziomu 7 150. Gdy rzeczywiście tak się będzie dziać, każdorazowy re-test poziomu TFS od góry stanowić będzie podstawę dla wzrostów. Potencjalnym targetem dla rynku będzie powrót powyżej 7 200.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 01.09.2022

Konkluzja

Rynki akcyjne kończą kolejny tydzień handlowy. Obecnie trwająca zależność dla podejścia intraday uświadamia, że należy się liczyć z zejściem indeksu do niższych rejonów. Uwaga rynkowa skupić się ma szansę dziś wokół poziomu 7 150. To właśnie ten zakres powinien zostać poddany dziś obserwacji. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 02.09.2022

TSR : 7 425

TFR : 7 334

TDP : 7 243

TFS : 7 153

TSS : 7 060

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.