FTSE 100 cofnęło w środę. Dziś decyzja Banku Anglii (BoE).

39
BoE
J2T Trade

Brytyjski indeks FTSE 100 odnotował w środę stratę. Tego dnia FTSE 100 cofnęło finalnie o 0,58%. Inwestorzy przetrawili w końcu ostatnie (wtorkowe) dane. Mowa o raporcie wskaźnika PMI, który we wtorek został przytłumiony innymi informacjami. Wczoraj, 2 listopada rynki przygotowywały się do zaplanowanego na dziś komunikatu Banku Anglii. W Wielkiej Brytanii rozważana jest duża podwyżka stóp procentowych. Co pokaże dzisiejsza decyzja Banku Anglii?

Londyńskie FTSE niżej w środę

Indeks FTSE 100 zakończył środę ze stratą. FTSE 100 cofnęło i tego dnia wylądowało o 0,58% niżej. Londyńskie FTSE wykazuje obniżkę po dwóch wzrostowych sesjach na początku tygodnia. Rynki wchodzą w końcowy etap tygodniowego handlu. W czwartek 3 listopada spoglądamy na FTSE.

Czerwono na brytyjskim parkiecie

Środowe zachowanie spółek z FTSE 100 wyjaśnia negatywny wynik. Notowania spółek z brytyjskiego parkietu zaświeciły się w większości na czerwono. Najmocniej na czerwono migały akcje British American Tobacco. Firma straciła na notowaniach 5,51%. Wśród zyskownych składowych prym wiodło Rolls-Royce Holdings. Kurs akcji spółki dodał w środę zaledwie 1,91%.

Kolejne dane dla brytyjskiej gospodarki

Dziś w trakcie sesji europejskiej podane zostaną istotne dane dla brytyjskiej gospodarki. Będzie to kontynuacja raportów PMI. Rynkowi uczestnicy o 10:30 dowiedzą się, jak wygląda sytuacja w sektorze usług. Ponadto podany zostanie zbiorczy odczyt wskaźnika PMI za październik.

FP Markets

Bank Anglii zdecyduje się na agresywną podwyżkę ?

Bank Anglii (BoE) pod względem podwyżek stóp pozostaje nieco w tyle. Szalejąca, dwucyfrowa inflacja w Wielkiej Brytanii jest głównym wyzwaniem BoE. Analitycy oczekują, że decydenci BoE zdecydują się na agresywną podwyżkę. Opiewałaby ona na 75 punktów bazowych. Decyzję o podniesieniu stóp poznamy dziś o godzinie 13.

Punkt widzenia – indeks cofnął do 7 100

W środowej analizie indeksu FTSE 100 rozważaliśmy m.in. scenariusz spadkowy. O takim ruchu pisaliśmy: „Tradycyjne uwzględnimy również inną możliwość. Gdyby na rynku zaczęła dominować podaż, a popyt zostałby stłumiony, warto spojrzeć następująco. Zejście do 7 175 wiązałoby się z pewnym przełamaniem tego zakresu. Jeżeli rynek nie pokazywałby żadnej walki na tym zakresie, cena cofnęłaby nawet do 7 100”.

Indeks FTSE 100 rzeczywiście cofnął do 7 100. Motywowane było to głównie wydarzeniami po zakończonej europejskiej sesji. Mowa o wczorajszej decyzji banku centralnego USA, która wywarła wpływ na światowe rynki. W godzinach wieczornych pojawiło się mocne zejście. FTSE 100 cofnęło do 7 100, nawet nadbijając ten poziom. Na moment pisania tego artykułu (godzina 7 rano) rynek oscyluje nieco powyżej 7 100. Podobnie jak w przypadku analiz wczorajszych indeksów amerykańskich, nieco inaczej wyglądać będą scenariusze.

Scenariusz podwyżka rzędu 50 punktów bazowych

Jeżeli Bank Anglii utrzyma ostatnie tempo podwyżek (50 punktów bazowych), wówczas warto będzie rozejrzeć się za wzrostem. Taki ruch mógłby się oprzeć o poziom 7 080. Utrzymanie tego poziomu stanowi kluczowe założenie dla wzrostu. Szczególnie obserwacji należałoby poddać zachowanie na wolumenie. Niższa od spodziewanej podwyżka nadałaby dzisiaj optymizmu. FTSE 100 za cel obrać może 7 180.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz podwyżka rzędu 50 punktów bazowych 03.11.2022

Scenariusz podwyżka rzędu 75 punktów bazowych

Natomiast pokrycie decyzji z przypuszczeniami skutkować będzie spadkiem. Dobrze byłoby przed takim ruchem zobaczyć podbicie. Takie mogłoby polegać na dobiciu do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Następnie rynek budowałby jeden ze schematów odwrotu (niższy szczyt). Spadek napędziłyby doniesienia z Banku Anglii. Potencjalnie w grę wchodzić będzie powrót do 7 000.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz podwyżka rzędu 75 punktów bazowych 03.11.2022

Konkluzja

Czas na decyzję Banku Anglii. Jeszcze raz warto przypomnieć, że ta pojawi się o godzinie 13. Do tego czasu kluczowa zdaje się obserwacja zachowania rynku. Poziomy nie uległy zmianie, a rozpiska znajduje się poniżej.

TSR : 7 265

TFR : 7 175

TDP : 7 083

TFS : 6 993

TSS : 6 900

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.