Dow Jones wybronił tygodniowy zysk. Notowania znów na TDP.

J2T Trade

Parkiet giełdowy w Nowym Jorku świecił się na czerwono podczas ostatniej, piątkowej sesji. Negatywne nastroje udzieliły się inwestorom po informacji o zawieszeniu negocjacji w sprawie limitu zadłużenia. Przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy podkreślił, że kraj „nie może pozwolić sobie na wydawanie większej ilości pieniędzy”. Rynkom nie pomogło również przemówienie Jerome Powella. Prezes Rezerwy Federalnej zwrócił uwagę, iż inflacja nadal przekracza zakres docelowy, a instytucja zaangażowana jest w jej obniżenie. Powyższe problemy w nieznacznym stopniu zmieniły wycenę głównych indeksów. Najgorzej spisał się Dow Jones 30. Najstarszy na Wall Street wybronił jednak tygodniowy zysk, niemniej notowania znów wróciły do TDP. Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Dow Jones wybronił tygodniowy zysk

Podczas ostatniej sesji minionego tygodnia na rynku amerykańskim przeważyły negatywne nastroje. Tak jak wspomniano wyżej, najgorzej poradził sobie Dow Jones 30. Najstarszy z nowojorskich indeksów wylądował niżej o 0,33%, co w jego przypadku oznacza 109 punktów straty.

Od piątkowej sesji tak naprawdę zależał wynik w ujęciu całego tygodnia. Indeks przez stosunkowo niską stratę, wybronił tygodniowy zysk. W okresie 15.05-19.05 indeks Dow Jones 30 wzrósł o 0,37%.

Przewaga po stronie strat

Firmy należące do najstarszego indeksu walczyły o kierunek, jednak finalnie wykazały zgodne nastawienie. Przewaga stanęła po stronie strat w ujęciu ilościowym i jakościowym. Najgorzej spisało się Nike (NYSE:NKE), którego akcje spadły o 3,46%. Wśród grupy zyskownej wyróżniło się Cisco (NASDAQ:CSCO), a jego wycena skoczyła w górę o 1,93%.

FP Markets

Punkt widzenia dzienny: notowania znów przy TDP

Również Dow Jones 30 wykonał w piątek prognozowany schemat. Projekcja na ostatnią sesję wyglądała tak: Scenariusz = nadbicie TFR–>zejście do 33 500–>re-test od dołu strefy 33 500-33 600–>zejście do 33 400”.

Dow Jones przed rozpoczęciem piątkowej sesji nadbił poziom TFR, który był jeszcze badany przed właściwym zejściem. Miało ono miejsce o godzinie 17 (czas w Polsce). Cofnięcie było na tyle silne, że rynek w niespełna godzinę strzelił cel, schodząc od 33 400.

Co na dziś ?

Sytuacji na rynkach w USA przyglądamy się w poniedziałek, 22 maja. Przed godziną 13 patrzymy na najważniejsze indeksy zza oceanu. Notowania Dow Jonesa znajdują się przy TDP. Co pokaże indeks dzisiaj? Uwaga, ruch może być inny niż w przypadku S&P 500 i Nasdaq’a 100.

Scenariusz = utrzymanie TDP i średniej SMA 88–>zebranie popytu–>ruch do 33 650 

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał H1 22.05.2023

Punkt widzenia tygodniowy: indeks w tyle we wzrostach

Dow Jones 30 jako jedyny z głównych indeksów (co zaznaczaliśmy już wcześniej) jest w tyle we wzrostach. Rynek cały czas oscyluje przy wsparciu i czeka na konkretny ruch. Na wzrost można czekać, a taki polegałby na dobiciu do 33 785 i przełamaniu tego zakresu.

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał D1 22.05.2023

Konkluzja

Dziś inwestorzy oczekują na spotkanie prezydenta Joe Bidena z przewodniczącym Izby Reprezentantów, Kevinem McCarthy. Negocjacje tych postaci i doniesienia medialne będą determinować nastawienie inwestorów. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TSR : 34 309

TFR : 34 057

TDP : 33 804

TFS : 33 555

TSS : 33 310

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.