Dow Jones 30 ponad 1% na plus. Indeks w tyle na Wall Street.

J2T Trade

W ślad innych głównych indeksów poszedł wczoraj najstarszy z nich. Również wzrósł w czwartek, 16 marca. Amerykański indeks Dow Jones 30 poszedł o ponad 1% na plus. Jednak wobec Nasdaq’a 100 czy S&P 500 pozostaje w tyle jeśli chodzi o wynik za ostatnie dni. Czy zdoła nadgonić dzisiaj, w piątek 17 marca? Zapraszamy na analizę najstarszego indeksu.

Dow Jones 30 na plus

W wyniku ogólnego, czwartkowego zadowolenia na Wall Street wzrosły również notowania Dow Jonesa 30. Najstarszy z głównych indeksów w USA poszedł wczoraj na plus o 1,17%. Tym samym pokrył on w całości straty ze środy. Indeks powiększył również obecny wynik za ten tydzień. Warto zauważyć jednak, że pod tym względem pozostaje w tyle na Wall Street.

Zielono na indeksie

Spółki wchodzące w skład Dow Jonesa 30 opowiedziały się wczoraj w większości za wzrostami. Na indeksie zrobiło się zielono, a najmocniej świeciły się notowania spółki Intel (NASDAQ:INTC). Akcje firmy wzrosły o 6,23%. Po przeciwnej, stronie strat opowiedziało się siedem spółek. Wśród nich wyróżniło się Verizon (NYSE:VZ), którego wycena spadła o 1,30%.

Punkt widzenia dzienny: Dow Jones 30 sięgnął 32 300, pokazuje dziś cofnięcie

Analiza indeksu Dow Jones 30 na wczorajszą sesję wskazywała na ruch wzrostowy. O takiej możliwości pisaliśmy: „Dziś warto będzie obserwować, jak zachowa się względem poziomu TFS (31 756). Jego utrzymanie (dopuszczone nadbicie) świadczyć będzie na korzyść wzrostów. Pewnym ruchem indeks mógłby wykonać dziś podbicie i podejść do 32 150. Do obserwacji w trakcie wzrostu będzie obszar średniej/32 000”.

FP Markets

Dow Jones 30 dość poważnie nadbił wczoraj wskazywany poziom TFS. Jednak pisaliśmy, że tak może się wydarzyć przed właściwym ruchem. Indeks spełnił założenie o utrzymaniu TFS, zatem rynek miał rosnąć. Tak też zrobił i wykonał podbicie do celu (32 150). Wskazywany poziom osiągnięty został w nieco ponad dwie godziny od pierwszego dzwonka. Indeks szedł dalej i najwyżej sięgnął poziomu 32 300.

Dziś w południe Dow Jones 30 pokazuje cofnięcie z wczorajszych szczytów. Notowania znajdują się poniżej 32 200. Indeks pokazać może właśnie dziś spadek. Dobrze byłoby zobaczyć przed nim podejście w okolice 32 350. Tam rynek mógłby zebrać podaż i ruszyć w dół. Schematycznym ruchem rynek zszedłby do 32 000.

Wykres indeks Dow Jones 30 H1
Indeks Dow Jones 30 interwał H1 17.03.2023

Punkt widzenia tygodniowy: jedynie część ruchu zrealizowana

Indeks Dow Jones 30 pozostaje w tyle za pozostałymi głównymi indeksami na Wall Street. Jedynie część ruchu została zrealizowana zgodnie z projekcją na ten tydzień. Tym samym cel podawany w poniedziałek nie znajdzie swojej realizacji.

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał D1 17.03.2023

Konkluzja

Dziś w USA przypada tzw. dzień trzech wiedźm. Trzeci piątek I kwartału 2023 roku przeżywany będzie w szczególnej sytuacji. Zdaje się, że zmienność i dziś nie opuści rynków. Poziomy* zaznaczone na wykresie uległy aktualizacji. Odpowiednie na dziś znajdują się poniżej.

TSR : 32 510

TFR : 32 258

TDP : 32 006

TFS : 31 756

TSS : 31 511

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień. 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.