Dow Jones 30 odpuścił w środę. Walczy o utrzymanie strefy.

Nyse-posąg
J2T Trade

Wczorajsza sesja charakteryzowała się odpływem kapitału z większości głównych indeksów w USA. Najgorzej na Wall Street poradził sobie najstarszy z nich. Amerykański Dow Jones 30 odpuścił w środę i stracił ogólnie 0,87%. Sytuacja jednak momentami była znacznie gorsza. Indeks zdołał powstrzymać straty w ważnej strefie. Dziś ponownie walczy o jej utrzymanie. Jak spisze się Dow Jones 30 podczas czwartkowej sesji?

Indeks Dow Jones 30 stracił w środę

Popularny indeks z USA, Dow Jones 30 wczorajsze zmagania zamknął poniżej kreski. Zakończenie sesji wskazało, że najstarszy na Wall Street stracił 0,87% w środę, 15 marca. Tym samym ten amerykański indeks okazał się najsłabszy z głównych indeksów. Warto dodać, że Dow Jones 30 wymazał znaczną część z wtorkowego odbicia.

JPMorgan zdecydowało o wyniku indeksu

Spółki tworzące indeks Dow Jones 30 walczyły wczoraj między sobą o kierunek. Żadna ze stron nie uzyskała przewagi i na wynik głównie wpłynęła zmienność poszczególnych składowych. Znacznie wyższa widoczna była wśród stratny przedsiębiorstw. Na ich czele stanęło JPMorgan (NYSE:JPM), które zdecydowało o wyniku indeksu. Wycena, znanego na całym świecie banku inwestycyjnego, spadła o 4,72%. Po stronie zielonych najlepiej spisała się spółka Amgen (NASDAQ:AMGN). Kurs jej akcji wzrósł o 1,87%.

Punkt widzenia dzienny: Dow Jones 30 walczy o wzrost

Tak jak pozostałe główne indeksy z USA, również Dow Jones 30 tracił wczoraj jeszcze przed sesją. Początek sesji natomiast przyniósł walkę o kierunek. Do wzrostu najstarszy z indeksów zebrał się po godzinie 18 (czas w Polsce) w rejonach 31 500. Dow Jones 30 próbował swoich sił, powrócił powyżej 31 900 i tam zakończył wczoraj zmagania.

FP Markets

Na wykres patrzymy już w czwartek. Przed południem w Polsce widać, iż Dow Jones poza godzinami handlu sięgał poziomu 32 000. Rynek nie zdołał jednak przebić średniej SMA 88 i obecnie schodzi. Dow Jones znajduje się w rejonach istotnego poziomu i walczy o wzrost. Dziś warto będzie obserwować, jak zachowa się względem poziomu TFS (31 756). Jego utrzymanie (dopuszczone nadbicie) świadczyć będzie na korzyść wzrostów. Pewnym ruchem indeks mógłby wykonać dziś podbicie i podejść do 32 150. Do obserwacji w trakcie wzrostu będzie obszar średniej/32 000.

Wykres indeks Dow Jones 30 H1
Indeks Dow Jones 30 interwał H1 16.03.2023

Punkt widzenia tygodniowy: indeks w tyle za resztą, cel zagrożony

Dow Jones 30 z głównych indeksów najgorzej radzi sobie z realizacją założeń tygodniowych. Indeks pozostaje w tyle za resztą i czeka na właściwy ruch w górę. Notowania najstarszego indeksu walczą bowiem ciągle o utrzymanie strefy 31 085-32 045. Tym samym podawany w poniedziałek (13.10) cel na ten tydzień wydaje się zagrożony.

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał D1 16.03.2023

Konkluzja

Dziś nastroje inwestorów podyktowane będą decyzją Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Rynkowi uczestnicy mniejszą podwyżkę w przypadku EBC potraktować mogą jako nadzieję na brak podwyżki ze strony Fed. To właśnie na przyszłotygodniowej decyzji Rezerwy Federalnej skupiają się obserwatorzy rynków. Poziomy* z wykresu H1 nie uległy zmianie. Aktualne na dziś rozpisane zostały poniżej.

TSR : 32 510

TFR : 32 258

TDP : 32 006

TFS : 31 756

TSS : 31 511

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień. 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.