Dow Jones 30 zyskuje 0,98%. Wysyp danych ekonomicznych.

Nyse-posąg
J2T Trade

Indeksy z Wall Street zaświeciły się we wtorek na zielono. Najstarszy Dow Jones 30 również zyskał. Notowania Dow Jonesa wykazały finalnie zysk rzędu 0,98%. Dziś inwestorów czeka wysyp raportów danych ekonomicznych. Już w godzinach pre-marketu publikowane będą pierwsze istotne dane.

Czwartkowe wyciągnięcie

Amerykański indeks giełdowy Dow Jones 30, podobnie jak dwa pozostałe główne indeksy, w obecny tydzień wszedł z nastawieniem spadkowym. Dow Jones 30 tracił zarówno w poniedziałek oraz we wtorek. Kolejny dzień zakończył się już powyżej kreski, jednak wynik nie był zadowalający. Dopiero wczoraj, 25 sierpnia indeksy wyciągnęły ruch, mocno zyskując. Procentowo w czwartek Dow Jones 30 zyskał najmniej spośród głównych amerykańskich indeksów. Notowania indeksu giełdowego jednak skoczyły o 0,98%.

Dwa stratne komponenty

Przyglądając się temu, jak wyglądała sytuacja wczoraj, w oczy rzucają się wyniki dwóch spółek. W czwartek dwa komponenty: Procter&Gamble oraz Salesforce okazały się stratne. Przy czym pierwsza spółka zanotowała nieznaczną obniżkę wyceny akcji. Kurs akcji Salesforce natomiast spadł o 3,39%. Najwyższy poziom zmiany ceny odnotowany został po stronie zyskownych składowych. Na ich czele z wynikiem rzędu 3,53% stanęło przedsiębiorstwo Boeing.

Siła danych makroekonomicznych

Na dziś zaplanowane zostały publikacje wielu raportów ważniejszych danych makroekonomicznych. O godzinie 14:30 podany zostanie odczyt dotyczący bazowego indeksu cen wydatków konsumpcyjnych, czyli PCE. Również w tym czasie biuro statystyczne z USA poda wartość zmiany wydatków osobistych.

FP Markets

Nieco później, gdyż o godzinie 16:00 dojdzie do przemówienia przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome Powella. Więcej o tym przemówieniu pisaliśmy w dzisiejszej analizie indeksu Nasdaq’a 100. Dziś ostatni piątek sierpnia, zatem uczestnicy rynkowi czekają również na odczyt wskaźnika nastroju konsumentów wg. Uniwersytetu Michigan.

Punkt widzenia – powrót do 33 500?

Amerykański indeks wygenerował wczoraj podejście i powrócił w okolice 33 300. Jednak ten zakres okazał się dla rynku oporem i cena cofnęła kilkadziesiąt punktów. Sytuacja na indeksie Dow Jones 30 wygląda nieco inaczej niż w przypadku Nasdaq’a 100 czy S&P 500. Najstarszemu indeksowi najbliżej jest do tego, aby powrócić do wyższych zakresów.

Scenariusz główny – wzrostowy

Uwaga rynkowa skupić się może dziś w okolicach poziomu 33 300. Jeżeli cena przebije się przez ten zakres, generowany ma szansę być ruch wzrostowy. Utrzymanie po przebiciu poziomu TDP stanowić będzie podstawę dla wzrostu. Re-test od góry tego poziomu da perspektywę podejścia nawet pod 33 500.

Wykres DJ30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 26.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Opisane wyżej przebicie poziomu TDP wiązać się może również z pobudzeniem siły sprzedających na rynku. Gdyby po przebiciu cena szybkim ruchem powróciła nieco poniżej 33 300, stanowić to będzie o pierwszych sygnałach na zejście. Wówczas utrzymywanie się ceny poniżej 33 300 i brak oznak na wyjście górą, determinować będzie budowę ruchu spadkowego. Celem dla zejścia potencjalnie może być 32 900.

Wykres DJ30 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 26.08.2022

Konkluzja

Dziś wzrok inwestorów z całego świata zwrócony jest w stronę Stanów Zjednoczonych. Głównym wydarzeniem dziś zdaje się być przemówienie Jerome Powella. Nie należy jednak negować wpływu pozostałych wydarzeń na dzisiejsze zachowanie rynków. Poziomy na dziś wypisane zostały w sposób następujący.

TSR : 33 808

TFR : 33 559

TDP : 33 306

TFS : 33 061

TSS : 32 809

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.