Dochodzenie w Wells Fargo. S&P 500 traci 2,38%.

Wells Fargo & Company
J2T Trade

Wczorajszą sesję handlową indeks S&P 500 zakończył tracąc 2,38%. Federalni prokuratorzy wszczęli dochodzenie przeciwko spółce Wells Fargo & Company. Jeżeli przypuszczenia urzędników okażą się prawdziwe, spółka może mieć kłopoty. Jak wyglądać może zatem piątkowa sesja?

S&P 500 ze spadkiem

W czwartek indeks S&P 500 zakończył sesję ze spadkiem. Finalnie indeks S&P 500 obniża kurs swoich notowań o 2,38%. Przekłada się to na ruch rzędu 100 punktów. Była to druga sesja spadkowa indeksu w tym tygodniu.

Najsłabszą spośród spółek była, podobnie jak w przypadku Nasdaq’a, Moderna. Akcje spółki spadły o 9,76%. Co ciekawe akcje aż 3 spółek zmniejszyły wycenę o ponad 9%. Wzrost spotęgował również fakt, że tylko 25 komponentów indeksu S&P 500 wczoraj zyskało.

Kłopoty Wells Fargo

Dziennik The New York Times* doniósł, że prokuratorzy federalni wszczęli dochodzenie. Wzrok prokuratorów spoczywa również na spółce Wells Fargo &  Company. Podejrzenie dotyczy praktyki przeprowadzania fikcyjnych rozmów kwalifikacyjnych. Śledztwo zostało oparte na zeznaniach jednego z byłych pracowników przedsiębiorstwa. Zła praktyka Wells Fargo miała, według zeznań, polegać na przeprowadzaniu rozmów kwalifikacyjnych na miejsca już obsadzone. Spółka rzekomo taki ruch wykonała, aby poprawić swój wizerunek w zakresie różnorodności. Na „fikcyjne” rozmowy zapraszano m.in. mniejszości rasowe.

FP Markets

Cele polityki Bidena

Prezydent Stanów Zjednoczonych ostatnimi czasy mocno się udziela. Podczas przemówienia na CEO Summit of the Americas w Los Angeles, prezydent spisał na straty ekonomiczny model „trickle-down”. Ekonomia trickle-down polega m.in. na wprowadzeniu ulg dla dużych firm. Joe Biden stwierdził, że skutkiem prowadzenia takiej polityki jest doprowadzenie do kolosalnych nierówności. Szans rozwojowych należy upatrywać, zdaniem Bidena, w inwestycjach innowacyjnych. Na koniec prezydent USA dodał, że celem jego działań jest rozwój całej gospodarki.

Występki Rosji

Administracja Białego Domu potępiła fikcyjne procesy, które wydane zostały przez Moskwę. Sekretarz Stanu Antony Blinken wyraził zaniepokojenie wyrokami śmierci, które wydaje Rosja. Ponadto Blinken wezwał po raz kolejny władze Rosyjskie do przestrzegania prawa międzynarodowego.

Punkt widzenia – mocne zejście

W analizie indeksu S&P 500 na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza spadkowego. Założenie dotyczyło: „Zakładam, że rynek utworzy opór na poziomie TDP. Pierwszym ruchem będzie zatem podejście do tego poziomu. Następnie z niego zostanie wygenerowany impuls spadkowy. Ten ruch może wyłamać strefę wsparcia. Target ustalam na poziom ceny 4 070”. Rynek dokładnie taki ruch wykonał. Target został zaliczony po godzinie 20, a w nocnych godzinach rynek zszedł do bliskich okolic 4 000.

Na dzisiejszą sesję wyznaczone zostały nowe poziomy. Rynek obecnie oscyluje na zakresie ceny 4 015. Poniżej zaprezentowałem dwa scenariusze.

Scenariusz główny – wzrostowy

Kluczowym założeniem na dzisiejszą sesję jest brak wybicia nowego poziomu TFS. Na zakresie poziomu TFS może zostać zebrana siła popytowa, która nada tempo wzrostów. Utworzony z niej impuls wzrostowy, ma szansę na przebicie nowego poziomu TDP. Targetem dla sesji jest 4 050.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 10.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Ten przypadek zakłada, że indeks w pierwszym ruchu podejdzie do zakresu ceny nowego TDP. Na tym zakresie zostanie ustanowiony opór. Z tego poziomu zatem rozpocznie się przecena z celem na poziom 3 990.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 10.06.2022

Konkluzja

Przede wszystkim dziś warto będzie spoglądać na zachowanie rynku przez całą sesję. To, jakie rynek będzie respektował założenia, może świadczyć na korzyść danego scenariusza. Na obecną chwilę zakładam, że rynek zrealizuje scenariusz wzrostowy. Jednak dzień z istotnymi danymi rządzi się swoimi prawami. Obserwować będę zatem również ważne strefy podane w scenariuszu spadkowym.

TSR : 4 136

TFR : 4 091

TDP : 4 044

TFS : 3 995

TSS : 3 948

*Źródło: The New York Times   

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.