Dane o inflacji już dziś! Indeks Dow Jones 30 spada 0,62%.

130
Profesjonalny trader
J2T Trade

Na dziś zaplanowany został odczyt wskaźnika dotyczącego inflacji. Podany zostanie odczyt za lipiec. Prognozy pokazują, że inflacja może jeszcze wzrosnąć. Wtorek upłynął pod znakiem mieszanych nastrojów. Sesja jednak zakończyła się finalnie spadkiem. Główne amerykańskie indeksy giełdowe traciły, a Dow Jones spadł o 0,62%.

Lipcowe spadki

Najstarszy amerykański indeks giełdowy Dow Jones 30, odbiega wynikami od reszty głównych indeksów. Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem rzędu 0,62%. Była to już trzecia z rzędu spadkowa sesja. Warto zwrócić uwagę, że w lipcu to właśnie ten indeks najwięcej razy tracił. Dla Dow Jones ‘a taka zmiana oznacza spadek kursu o blisko 200 punktów.

Mało „zielonych”

We wtorek Najsilniejszą spośród spółek była okazał się być Boeing. Branża lotnicza zyskiwała sporo we wtorek, a więcej o tym opisałem w dzisiejszej analizie indeksu S&P 500. Akcje firmy Boeing wzrosły o 7,42%. Jednak zielonych spółek było zdecydowanie mniej. Ponadto wzrostowych komponentów było również mniej względem poprzedniej sesji. Wczoraj jedynie 7 spółek zyskało. Po stronie spadkowej wyróżniło się Salesforce.com. Wycena spółki spadła o 4,61%.

Środowe dane

Na dziś zaplanowano szereg istotnych danych makroekonomicznych. Największej wagi daną będzie dziś odczyt wskaźnika CPI. Obecnie inflacja w USA wynosi 8,6%. Dziś może ulec zmianie. Analitycy szacują, że inflacja jeszcze w tym miesiącu wzrośnie. Pojawiają się jednak głosy, że dziś trend się odwróci i inflacja zacznie spadać. Raport zostanie opublikowany przez Departament o godzinie 14:30.

FP Markets

W godzinach wieczornych natomiast Rezerwa Federalna opublikuje swoją Beżową Księgę.  Co prawda jest to raport wstępny dotyczący kondycji dwunastu różnych okręgów. Beżowa Księga wstępnie obrazuje jednak jak całościowo, wygląda sytuacja gospodarcza w różnych okręgach.

Punkt widzenia – realizacja wzrostu

Wczoraj amerykański indeks podjął się realizacji scenariusza wzrostowego. W myśl jego założeń: „Zejście poniżej poziomu TDP, pobudzić może jednak siłę popytową. Jeżeli po zejściu, rynek szybko powróci powyżej TDP, każdorazowy re-test od góry stanowić będzie okazję wzrostową. Kluczowe jest zatem, żeby poziom TDP został utrzymany. Dla tego wariantu celem będzie poziom 31 200„. Rzeczywiście poziom TDP został wczoraj utrzymany, a rynek wykonał zakładany w projekcji ruch. Realizacja targetu odbyła się bardzo szybko, a ruch wzrostowy dotarł w okolice 31 400. Obecnie indeks znajduje się pomiędzy poziomem TDP, a TFR.

Scenariusz główny – wzrostowy

Ruch wzrostowy może być realizowany na następujących warunkach. Ponowny powrót do poziomu TDP, świadczyć będzie na korzyść impulsom wzrostowym. Jednak siła popytowa może zostać zebrana nieco powyżej tego zakresu. Impuls dosięgnąć może poziomu ceny 31 400, ale kluczowe jest, aby rynek po osiągnięciu targetu nie przeceniał się jak wczoraj.

Wykres DJ30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 13.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Przecena dziś polegać może na ustanowieniu oporu na poziomie TFR. Zakładam zatem, że dojście do tego poziomu wiązać będzie się z pobudzeniem siły podażowej. Zejście może być dziś bardzo szybkie, a upatrywać je będę na zasadzie schematu podwójnego szczytu. Celem dla spadku jest 30 950.

Wykres DJ30 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 13.07.2022

Konkluzja

Dzisiejsza sesja opierać się będzie w głównej mierze na nastrojach inwestorów. Przypuszczam, że indeks może podjąć się realizacji scenariusza głównego. Nie neguję jednak wariantu spadkowego. Kluczowa jest obserwacja podanych poziomów i stref. Poniżej podaję spisane poziomy na dziś.

TSR : 31 471

TFR : 31 219

TDP : 30 966

TFS : 30 717

TSS : 30 472

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.