Dalsze zacieśnianie pewne? Nasdaq 100 stracił 0,51%.

J2T Trade

Amerykański indeks technologiczny stracił w czwartek. Zamknięcie sesji pokazało, że Nasdaq 100 na notowaniach stracił 0,51%. Wczoraj pojawił się kolejny jastrzębi komentarz z Fed. Dalsze zacieśnianie rzeczywiście jest pewne? Co pokaże indeks Nasdaq 100 w piątek? Przejdźmy do analizy technologicznego Nasdaq’a 100.

Znów niewielka strata

Indeks giełdowy Nasdaq 100 wczoraj, 20 października w ogólnym rozrachunku stracił. Był to już drugi z rzędu dzień zakończony niewielką stratą technologicznego Nasdaq’a. Tym razem jednak notowania obniżyły się o 0,51%.

Przewaga po stronie stratnych spółek

Czwartkowy wynik indeksu pozwala przypuszczać, że to strona stratnych spółek wypadła lepiej. Faktycznie po stronie strat  opowiedziało się więcej składowych Nasdaq’a 100. Prym wśród stratnych spółek wiodła Tesla, której wycena spadła o 6,65%. Jednak to zyskowny komponent Nasdaq’a odznaczył się w czwartek najwyższą, procentową zmianą ceny. Przedsiębiorstwo Lam Research zyskało na kursie swoich akcji 7,81%.

Jastrzębie nastawienie Fed potwierdzone?

Prezes i dyrektor generalny Banku Fed w Filadelfii, Patrick Harker powiedział w czwartek, że stopa funduszy federalnych będzie „znacznie powyżej” 4% do końca 2022 rok. Jest to kolejny komentarz z Fed, który zdaje się potwierdzać jastrzębie nastawienie. Harker podkreślił, że restrykcyjne nastawienie banku centralnego powinno pozostać w mocy „jeszcze przez jakiś czas”. Urzędnik zauważa ponadto, że „trzeba pozwolić polityce monetarnej wykonać swoją pracę”. W świetle dochodzących komentarzy z Fed, dalsze zacieśnianie wydaje się pewne.

FP Markets

Cieszą dane z rynku pracy

W czwartek Departament Pracy podał swoje dane dotyczące tzw. Joblessów. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła o 12 tysięcy do 214 000. Dane z rynku pracy cieszą szczególnie urzędników Rezerwy Federalnej, dla których jest to sygnał do dalszego zacieśniania.

Punkt widzenia – rynek schodzi po mocniejszym podbiciu

Patrząc już na wykres amerykańskiego indeksu Nasdaq 100, warto rozpocząć od weryfikacji założeń z wczorajszej analizy. Poprzednio jako główny opisywaliśmy scenariusz spadkowy, który zawarliśmy w słowach: „Nasdaq 100 ma szansę nieco głębiej teraz cofnąć. Jednak dobrze byłoby przed takim ruchem zobaczyć pewne podbicie. Warto będzie przyglądać się temu, czy indeks będzie skory raz jeszcze przetestować poziom TDP, czyli 11 180. Na zasadzie touch and go, cena szybko zawróciłaby niżej i budowała zejście. Również dziś możemy być świadkami schematycznego ruchu. Przebicie wczorajszych dołków napędziłoby spadki. Prawdopodobnym celem na czwartek będzie 10 850”.

Rzeczywiście przed spadkiem rynek podbił, jednak było to mocniejsze podbicie niż zakładaliśmy. Rynek sięgnął okolic poziomu 11 300 i tam rozpoczął zejście. Co ciekawe rynek wykonał dokładny re-test zakresu średniej kroczącej SMA 55 od dołu, po czym zszedł do środowych dołków.

Scenariusz główny – spadkowy

Również dziś przed zejściem, cena ma szansę podbić. Tym razem za opór posłużyć może zakres średniej. Jeżeli rynek podejdzie do średniej i tam przeważy siła podażowa, zejście do 10 900 będzie możliwe.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 21.10.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak warto uwzględnić inną sytuację. Amerykański indeks znajduje się w okolicy poziomu 10 950, które posłużyć może rynkowi jako wsparcie. Dopóki ten poziom nie zostanie w pełni zanegowany (przełamany z potwierdzeniem od dołu), szansa na wygenerowanie impulsu wzrostowego istnieje. Potencjalnym targetem stanie się poziom 11 150.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 21.10.2022

Konkluzja

Dziś obserwacji warto będzie poddać zakres średniej kroczącej SMA 55 oraz poziom TFS, czyli okolice 10 950. W zależności od tego, gdzie rynek znajdować się będzie jeszcze przed sesją amerykańską, pokazać to może nastawienie rynku. Nie ulegają zmianie poziomy na dziś.

TTR : 11 860

TSR : 11 635

TFR : 11 410

TDP : 11 180

TFS : 10 953

TSS : 10 730

TTS : 10 512

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.