Koronawirus to bezdyskusyjnie najważniejszy temat zarówno ubiegłego, jak i bieżącego roku. Pandemia w ogromnym stopniu zmieniła nasze życie, i to niemal w każdym aspekcie. Pod względem finansowym, jednym z największych “wygranych” tego okresu okazała się branża medyczna, a zwłaszcza producenci szczepionek na COVID-19. W końcu, ze swojej działalności realizowanej w tym zakresie czerpią one niemałe zyski. Dla przykładu firma Pfizer prognozuje, że w tym roku jej dochody z samej sprzedaży szczepionek powinny wynieść 36 miliardów dolarów. Natomiast w przypadku spółki Moderna mowa o 18 miliardach przychodu za 2021 rok.
Czy w takim przypadku handel na akcjach producentów szczepionek powinien okazać się dobrym pomysłem? W jakiej sytuacji obecnie znajdują się firmy Pfizer i Moderna? Ten temat zostanie przeanalizowany poniżej:
Sytuacja rynkowa spółek Pfizer i Moderna
Dominacja na rynku szczepień na COVID-19
Biznes Pfizera i Moderny kwitnie w najlepsze. Te dwie spółki obecnie zdominowały rynek szczepień na COVID-19. Według danych firmy Airfinity, zajmującej się analizą danych z rynku medycznego, Pfizer i Moderna mają w przyszłym roku zagarnąć aż 75% tego rynku w przyszłym roku i osiągnąć dwukrotnie większe przychody niż w obecnym. Tak duże prognozowane zyski w największym stopniu wynikają z bardzo wysokiej skuteczności tych szczepionek jako trzeciej dawki przypominającej oraz wyraźnego podniesienia ich cen za jedną dawkę szczepionki, które zostało zapowiedziane już 1 sierpnia.
Pod koniec pierwszego roku masowych szczepień mamy zatem wystarczająco dużo dowodów, aby wiedzieć, że nowe szczepionki są niezwykle bezpieczne i skuteczne, a do tego zostały opracowane z nadzwyczajną szybkością. Z tego względu Pfizer i Moderna zasługują na prawdziwe uznanie za dobrze wykonaną pracę. Nie da się jednak zaprzeczyć, że wykorzystują one globalną pandemiczną sytuację do generowania zawyżonych zysków.
Pfizer
Wyniki finansowe
Pfizer podał do publicznej wiadomości, że jego marża zysku ze sprzedaży szczepionek na koronawirusa, kształtuje się na poziomie około 30% w stosunku do przychodów. Taka marża mieści się w tym samym przedziale, w jakim Pfizer zarabiał na swojej działalności przed kryzysem związanym z COVID-19 (choć standardowa marża w całej medycynie wynosi około 20%).
Ponieważ jednak popyt na nową szczepionkę jest tak wysoki, łączna sprzedaż Pfizera wzrosła niemal dwukrotnie – a wraz z nią zyski w dolarach. Pfizer niedawno ogłosił, że oczekuje, iż przychody ze sprzedaży szczepionki przeciw COVID-19 w 2021 roku wyniosą około 36 miliardów dolarów. Jeśli więc podana przez firmę marża jest prawdziwa, to zyski firmy ze szczepionki w tym roku wyniosą około 10 miliardów USD. Oznacza to, że Pfizer – już przed pandemią był bardzo zyskowną firmą – dzięki popytowi związanemu z obecną globalną sytuacją kryzysową, odnotuje ogólny wzrost zysków o około 60% w stosunku do średniej z poprzedniej dekady.
Sytuacja na rynku akcji
Jak przekłada się to na kurs akcji spółki? Jeszcze pod koniec marca ubiegłego roku były one wyceniane na mniej niż 30 dolarów. Następnie jednak znalazły się one w trendzie wzrostowym, który gwałtownie przyspieszył w tym roku, gdy tylko na całym świecie rozpoczęto masowe szczepienia. Szczytową wartość osiągnęły one w 18 sierpnia. Wyniosła ona 51.86 USD.
Następnie doszło do silnej korekty, lecz dobiegła ona końca w połowie października. Niedźwiedzie zdołały obniżyć cenę akcji do okolic 41 dolarów. W tej chwili, akcje spółki Pfizer znów znajdują się w silnym trendzie wzrostowym. Ich aktualny kurs oscyluje w granicach 50 USD. Wydaje się jednak, że to jeszcze nie koniec Hossy. Dla przykładu analityczka amerykańskiego banku inwestycyjnego Cantor Fitzgerald – Louise Chen ustaliła swoją cenę docelową dla akcji spółki na poziomie 61 dolarów.
Moderna
Wyniki finansowe
Wpływ zysków z COVID-19 na firmę jest jeszcze bardziej uderzający w przypadku spółki Moderna. Przed pandemią koronawirusa była to stosunkowo mała firma, ze średnimi rocznymi przychodami wynoszącymi “tylko” około 100 milionów dolarów. W tym roku, zgodnie z jej najnowszym sprawozdaniem, Moderna spodziewa się, że dochód firmy wyniesie 18 miliardów USD, a co bardzo ważne, niemal w całości będzie on pochodzić ze sprzedaży szczepionki. Mamy tu więc do czynienia z niemal dwustukrotnym wzrostem.
W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku Moderna osiągnęła 7,3 miliarda dolarów zysku po opodatkowaniu, przy 11,3 miliarda USD przychodów, co stanowi wprost niewiarygodną marżę, wynoszącą aż około 65%. Jeśli ten poziom marży utrzyma się przez resztę roku, całkowite zyski Moderny w 2021 wyniosą ponad 10 miliardów dolarów. W efekcie, można jednoznacznie stwierdzić, że preparat na koronawirusa od firmy Moderna jest już jednym z najbardziej dochodowych produktów medycznych w historii.
Sytuacja na rynku akcji
Jak na takie wyniki spółki zareagował rynek akcji? Jeszcze na początku marca ubiegłego roku ich kurs znajdował się w granicach 30 dolarów. Następnie rozpoczęła się wprost nieprawdopodobna Hossa, która gwałtownie przyspieszyła pod koniec ubiegłego roku. Historyczne maksimum zostało ostatecznie ustanowione 10 sierpnia 2021. Wyniosło ono niewiarygodną wartość 497.49 USD. Jak zatem widzimy, kurs akcji oraz kapitalizacja spółki w ciągu 17 miesięcy wzrosły szesnastokrotnie. W efekcie dwóch założycieli firmy i jeden z inwestorów posiadający znaczny pakiet jej akcji niespodziewanie zostali uwzględnieni na tegorocznej liście magazynu Forbes wśród 400 najzamożniejszych osób w Stanach Zjednoczonych.
W ostatnich miesiącach akcje spółki Moderna nadal cieszą się ekstremalną zmiennością. Ostatecznie w drugiej połowie września rozpoczął się na nich potężny trend spadkowy. Dziś po niesamowitym sierpniowym kursie zostało już tylko wspomnienie. W momencie pisania tego tekstu cena akcji znajduje się nieznacznie poniżej 230 dolarów, czyli spadła w trzy miesiące o około 55%.
Dodatkowo, na początku listopada pojawiła się kolejna niekorzystna dla spółki informacja. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ogłosiła opóźnienie wydania swojej decyzji o zastosowaniu szczepionki tego producenta u nastolatków w wieku od 12 do 17 lat. FDA bada, czy zastrzyk zwiększa ryzyko zapalenia mięśnia sercowego. Moderna już podała, że ostateczna decyzja FDA prawdopodobnie nie nadejdzie aż do stycznia.
Czy zatem warto handlować na akcjach producentów szczepionek?
Jak najbardziej. Warto jednak zauważyć, iż o ile trading na akcjach obu spółek charakteryzuje się wysoką zmiennością i ma zapewnić spekulantom bardzo satysfakcjonujące stopu zwrotu, o tyle niekoniecznie mowa tutaj wyłącznie o pozycjach długich. W tej chwili dwaj najwięksi producenci szczepionek znajdują się w silnych średnio- i długoterminowych trendach, jednak poruszają się w przeciwnych kierunkach. Warto więc w ich przypadku na bieżąco śledzić rynkowy sentyment. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno dla Pfizera jak i Moderna, produkcja szczepionek na COVID-19 jest niezwykle dochodowym biznesem.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!