Coin spotlight – szukamy okazji na rynku crypto

134
Stellar i inne kryptowaluty
J2T Trade

Kryptowaluty we wrześniu znów znalazły się na świeczniku mediów – i to nie tylko tych branżowych, ale również głównego nurtu. Wynika to oczywiście z przeprowadzenia “The Merge” na Ethereum, czyli przejścia najistotniejszego altcoina na ekologiczny, energooszczędny algorytm Proof-of-Stake.

Choć to głośne wydarzenie nie wywołało hossy na rynku crypto, a zarówno kurs BTC jak i ETH nie zareagował na nie w żaden wyraźny sposób, to mniej popularne altcoiny mogą dziś wygenerować naprawdę interesujące okazje do handlu. Na które z nich warto dziś zwrócić szczególną uwagę? Zapraszam na przegląd rynku crypto. Najpierw przyjrzymy się bliżej cyfrowej monecie, która od poniedziałku zaczęła budzić naprawdę silne emocje. Mowa o:

Algorand powraca do wzrostów dzięki nowej grze FIFA

Proekologiczna kryptowaluta Algorand

Algorand (ALGO) jest kryptowalutą sieci blockchain o tej samej nazwie, która została zaprojektowana tak, aby nie wymagała ona wydobycia tokenów. Celem jej powstania był blockchain ujemny pod względem emisji dwutlenku węgla, zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. W przypadku Algorand oznacza to, że przy zachowaniu neutralnego klimatycznie procesu zarządzania blockchainem, fundacja odpowiedzialna za tę sieć blockchain podejmuje także dodatkowe działania proekologiczne.

Już w 2021 roku fundacja Algorand ogłosiła, że jej blockchain jest w pełni neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla – co osiągnięto dzięki ścisłej współpracy z organizacją ekologiczną. Algorand jest wykorzystywany także przez inne proekologiczne fundacje w ramach ich działań na rzecz ekologii. Jednym ze strategicznych projektów tej fundacji jest udział w ClimateTrade – partnerstwie łączącym firmy działające na rzecz ograniczania emisji CO2 i budowania efektywności energetycznej.

FP Markets

Celem globalna tokenizacja

Ponadto, z technologii Algorand korzysta już ponad 500 globalnych instytucji. Projekt zamierza przy tym pomóc w globalnej tokenizacji i tworzeniu produktów finansowych opartych o blockchain umożliwiając wymianę w sektorze DeFi między instytucjami finansowymi i rządami.

Standard ISO20022

Warto również wiedzieć, że kryptowaluta Algorand jest kompatybilna z nowym standardem rozliczeń międzybankowych ISO20022. Z kolei banki przed końcem listopada tego roku będą miały obowiązek przetestować interfejs i rozwiązania ISO20022 w związku z odchodzeniem od systemu SWIFT.

To może stać się katalizatorem wzrostów tokenów ISO20022, w tym Algorandu. ISO20022 ma zostać w pełni wdrożone do 2025 roku, pierwotnie był to rok 2022 natomiast pandemia wydłużyła proces transformacji.

Nowa aktualizacja, piłkarska kolekcja NFT i sponsoring Mistrzostw Świata w Katarze

Należy także dodać, że w ubiegłym tygodniu sieć Algorand przeszła aktualizację dzięki której jest zdolna przetwarzać 6000 transakcji na sekundę przy opłatach na poziomie 1/100 wartości kryptowaluty ALGO.

To jednak nie wyżej opisane wydarzenie wpłynęło na gwałtowny wzrost jej kursu akcji podczas wczorajszej sesji. Otóż, Algorand jest jednym z głównych sponsorów piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze, w związku z którymi stworzyła unikalną kolekcję NFT. Kolekcja ta zaczęła błyskawicznie zyskiwać popularność wśród najnowszej sportowej gry wideo – FIFA 23. Algorand

W efekcie cena Algorand wystrzeliła z okolic 29 centów do poziomu 33,5 cena, wokół którego oscyluje w tym momencie. Czy ten niespodziewany wzrost może być kontynuowany? Wydaje się, że jak najbardziej ma na to szansę, biorąc pod uwagę dwa poniższe fakty.

Po pierwsze, Algorand będzie widniał, jako jeden z głównych sponsorów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022. Po drugie, już niebawem banki będą musiały przetestować standard ISO20022, a to powinno odbić się na wzroście popularności takich tokenów jak Algorand, IOTA, Ripple czy Stellar.

Nowa prezes Algorand

Warto również dodać, że niedawno prezesem fundacji Algorand została Staci Warden, która doświadczenie zdobywała na giełdzie NASDAQ – gdzie kierowała dwoma rynkami kapitałowymi; oraz Departamencie Skarbu USA – gdzie była zatrudniona w roli międzynarodowego ekonomisty.

Co więcej, w latach 2013-2021 była dyrektorem banku JP Morgan nadzorując proces i jakość integracji finansowej w Afryce, Bliskim Wschodzie i Europie. Oznacza to, że projekt ten jest prawdopodobnie wyjątkowo wiarygodny w oczach Wall Street.

Co dalej z kursem ALGO?

Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, iż Algorand może stanowić obecnie dogodną okazję do handlu nie tylko w ujęciu krótko-, ale i średnio- a nawet przede wszystkim długoterminowym. W tej chwili jednak byki powinny się skoncentrować na utrzymaniu ceny powyżej 32,6 centa.

Ich następnym celem powinien być natomiast atak na wielokrotnie testowany opór przyjmujący wartość 35,2 centa, którego pokonanie powinno otworzyć drogę do retestu wakacyjnych maksimów – poziomu 37,2 centa.

Dopiero wybicie tego poziomu może otworzyć drogę do potężniejszych wzrostów tej kryptowaluty i próby powrotu do znacznie wyższych cen sprzed krachu, który miał miejsce w okresie od kwietnia do czerwca.

Wykres Algorand

Stellar odbija po skutecznej obronie 10 centów

Podstawowe informacje

Stellar Lumens (XLM) to token należący do sieci płatniczej Stellar, uruchomiony w 2014 roku, kiedy w procesie powstało jego 100 milionów jednostek. Kryptowaluta ta charakteryzuje się niewielkim śladem węglowym z uwagi na to, że token XLM dokonuje transakcji na łańcuchu za ułamek centa, w sposób wysokowydajny.

Dzięki krótkiemu czasowi potwierdzenia operacji i innowacyjnemu protokołowi, Stellar jest w stanie przetwarzać 1000 transakcji na sekundę. To wszystko przekłada się na obniżenie kosztów i zużycia energii do minimum.

Standard ISO20022

Co bardzo istotne, kryptowaluta Stellar Lumens – podobnie jak Algorand – jest kompatybilna z nowym standardem rozliczeń międzybankowych ISO20022. Dlatego właśnie testowanie tego systemu przez banki, które już niebawem się rozpocznie oraz coraz większy nacisk na ekologię i oszczędzanie energii w środowisku kryptowalut powinny wspierać kurs XLM w ujęciu długoterminowym. Stellar

Aktualna sytuacja

W zasadzie trend spadkowy na tej kryptowalucie został przerwany już 7 września, kiedy to po raz kolejny w ostatnich miesiącach skutecznie obroniła ona wartość 10 centów. 16 września doszło natomiast do wygenerowania wyraźnego impulsu wzrostowego, który nie został wyhamowany do dziś. W tej chwili kurs XLM oscyluje w granicach 11,8 centa.

Co dalej?

Aktualnie byki powinny się skoncentrować na utrzymaniu ceny powyżej istotnego oporu przyjmującego wartość 11,5 centa. Ich następnym celem powinien być natomiast atak na wielokrotnie testowany opór na poziomie 12 centów, którego pokonanie powinno otworzyć drogę do retestu szczytu z sierpnia – okolic 13 centów.

Wybicie tego poziomu może natomiast otworzyć drogę do potężnych wzrostów kryptowaluty Stellar w ujęciu długoterminowym i próby powrotu do znacznie wyższych cen sprzed krachu, który miał miejsce w okresie od kwietnia do czerwca.

Wykres Stellar Lumens

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.