Projekt „Merge” wdrożony na ETH. Spokój na kryptowalutach.

giełdy kryptowalut
J2T Trade

Dziś w czwartek, 15 września blockchain Ethereum (ETH) przeszedł tzw. projekt „The Merge”. Wielka zmiana w świecie kryptowalut została tym samym wdrożona. Przejście na ekologiczny model pracy w przypadku Ethereum stało się już faktem. Dzisiejsze wydarzenie określono ponadto najważniejszym w świecie kryptowalut w tym roku. Co ciekawe główne kryptowaluty we wrześniu nie zdecydowały się na konkretny ruch. Bitcoin (BTC) traci w tym miesiącu ponad 2%. Ethereum natomiast straciło blisko 5%.

Słów więcej o „The Merge”

Projekt „The Merge” był procesem łączenia oryginalnego blockchaina Ethereum z nową warstwą. Blockchain Ethereum przeszedł dziś z modelu proof-of-work (PoW) na model proof-of-stake (PoS). Warto zauważyć, że początki projektu sięgają 2014 roku, kiedy to złożoność techniczna nie pozwoliła na wdrożenie od razu modelu proof-of-stake. Wprowadzono wówczas model proof-of-work, który wymagał ogromnych ilości energii do zasilania komputerów tworzących nowe bloki.

Powód zmian

Do zmian w systemie blockchain Ethereum doszło z powodu zbyt dużego zużycia energii elektrycznej na poczet „kopania”. Używanie modelu PoW wymagało sporej mocy obliczeniowej, która przekładała się właśnie na znaczne zużycie energii elektrycznej.

Cel projektu „The Merge”

Celem najnowszej aktualizacji jest uczynienie blockchaina bardziej przyjaznym dla środowiska i energooszczędnym. Pełny cel zakłada zmniejszenie zużycia energii aż o 99%. Projekt „The Merge” dał początek funkcjonowaniu modelu proof-of-stake. Nowy model będzie wymagał od użytkowników tzw. stawki w blockchainie i to oni zatwierdzać będą transakcję.

FP Markets

Zachowanie kryptowalut we wrześniu

Warto spojrzeć na zachowanie rynku głównych kryptowalut w tym miesiącu, czyli we wrześniu. Kryptowaluty znane są z tego, że momentalnie potrafią wykazać olbrzymią zmianę ceny. Patrząc jednak obecnie na wrześniowy wynik obu głównych kryptowalut, zmiana procentowa jest tak naprawdę niewielka.

Kurs Bitcoina obniżył się jak na razie we wrześniu o ponad 2%. W tym samym czasie Ethereum traci blisko 5%. Została jeszcze druga połowa miesiąca, zatem zachowanie głównych kryptowalut najprawdopodobniej się zmieni.

Bitcoin poniżej 20 000 USD

Notowania Bitcoina (BTC/USD) jeszcze we wtorek, 13 września znajdowały się powyżej poziomu 22 800 dolarów. Kurs BTC/USD aktualnie oscyluje poniżej 20 000. Teraz od rynku tej kryptowaluty oczekuje się, aby pokazała, czy zamierza schodzić do niższych zakresów. Rynek ma szansę cofnąć do swojej wsparcia, czyli przedziału cenowego: 18 660-19 170.

Wykres Bitcoin
Wykres Bitcoin BTCUSD 15.09.2022

Należy jednak pamiętać, że trwająca w ostatnich dniach przecena na rynku głównych kryptowalut spowodowana jest sytuacją z projektem „The Merge”. Bitcoin ma szansę powrócić do wyższych zakresów. Punktem odniesienia dla wzrostów w najbliższym czasie będzie zakres średniej kroczącej oraz okolice poziomu 20 700 (oznaczony na dołączonym wykresie fioletową linią).

Ethereum schodzi do istotnej strefy

Notowania Ethereum natomiast na przestrzeni tego tygodnia obniżyły się o blisko 300 dolarów. Kurs Ethereum na obecną chwilę znajduje się poniżej poziomu 1500 dolarów. Rynek bliski był dziś powrotu do istotnej strefy wsparcia. Mowa o obszarze cenowym: 1400-1450 USD (oznaczony na dołączonym wykresie).

Dopóki obszar wsparcia (1400-1450 USD) jest utrzymywany, Ethereum ma szansę powrotu do wyższych zakresów. Jeżeli jednak dojdzie do przebicia zakresu wspierającego wzrost, celem dla rynku może być powrót Ethereum do 1300.

Wykres Ethereum
Wykres Ethereum ETCUSD 15.09.2022

Podsumowanie

„The Merge” ma swoich zwolenników i krytyków. Wiele uczestników rynku określa nowy model, jako bardziej narażony na ataki. Jednak sam projekt przejścia na model proof-of-stake jest już faktem.

Techniczne podejście do rynku kryptowalut rozpisane zostało nieco wyżej. W przypadku Bitcoina warto będzie skupić się na obserwacji rynku w obecnych zakresach. Notowania Bitcoina mogą jeszcze cofnąć – do strefy 18 660-19 170. Wyjście rynku natomiast powyżej poziomu 20 700 stanowić będzie natomiast podstawę dla wzrostu. Ethereum obecnie znajduje się blisko kluczowych zakresów. Reakcja na zakresie istotnego wsparcia 1400-1450 USD stanowić będzie podstawę dla kolejnych ruchów.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.