Co słychać w Stanach? Sezon publikacji rozgrzewa się.

Flaga USA
J2T Trade

W minionym tygodniu handlowym finalnie przeważyły pozytywne nastroje. Choć pierwsze dni tego nie zapowiadały, zmienność pojawiła się na głównych indeksach. Stało się tak za sprawą danych ekonomicznych oraz pierwszych raportów najważniejszych spółek w USA. Część danych omówiliśmy przy okazji poprzedniego artykułu z serii. Pozostałe omówimy dzisiaj. Niemniej to sezon gorących publikacji jest na pierwszych stronach gazet. Rozpoczął się już w piątek, 14 kwietnia i rozgrzewa się kolejnego dnia. Co słychać w Stanach?

Sprzedaż detaliczna w USA spadła w marcu o 1%

W miniony piątek pojawił się raport Census Bureau dotyczący sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Dane pokazały, że sprzedaż detaliczna i usług gastronomicznych w USA spadła w marcu o 1% w porównaniu do lutego. Odczyt pokazał wartość na poziomie 691,7 mld dolarów. Dane w ujęciu miesięcznym okazały się gorsze niż prognozowali analitycy (-0,4%). Biuro statystyczne poinformowało ponadto, że sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,9% względem marca ub. r.

Poprawa nastrojów konsumentów w USA w kwietniu

Podczas ostatniej sesji pojawił się również wstępny raport przygotowywany przez Uniwersytet Michigan. Zgodnie z nim nastroje konsumentów w Stanach Zjednoczonych mają poprawić się w kwietniu wobec tych, odnotowanych w marcu. Jak podano, główny wskaźnik nastrojów konsumentów wzrósł do poziomu 63,5 pkt. Ponadto zauważono, iż „niepewność co do krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych jest nadal znacznie podwyższona” i „konsumenci oczekują, że wysoka inflacja utrzyma się przynajmniej w krótkim okresie”. 

Przychody JPMorgan w I kwartale wzrosły o 24,8%

Bank inwestycyjny JPMorgan ogłosił w piątek, że jego przychody w I kwartale 2023 oku wzrosły o 24,8% w skali roku. Wpływy z działalności spółki osiągnęły dzięki temu poziom 38,35 mld. Warto zauważyć, że zysk netto spółki wzrósł o 52,4% względem pierwszej części 2022 roku i wyniósł 12,62 mld dolarów. Największą dynamikę wzrostu zaobserwowano w przypadku wskaźnika zysku na akcję (EPS). W ujęciu rocznym wzrósł on aż o 55,89%, lądując na poziomie 4,10 dolara.

FP Markets

„Nasze wieloletnie inwestycje i innowacje, czujny system kontroli i ryzyka, a także twierdza bilansowa pozwoliły nam osiągnąć takie zyski, a także działać jako filar siły w systemie bankowym i wspierać naszych klientów w okresie zwiększonej zmienności i niepewności” – stwierdził prezes Jamie Dimon.

Wskaźnik EPS spółki Wells Fargo wzrósł o 35%

Amerykańska spółka Wells Fargo & Co. również opublikowała swoje wyniki. Jej przychody za pierwszą część 2023 roku wzrosły o 17% względem analogicznego okresu poprzedniego roku. Wylądowały zatem na poziomie 20,7 mld dolarów, co przewyższyło oczekiwania prognozujących. Jednak szczególnie akcjonariusze ucieszyli się z wieści dotyczącej wskaźnika EPS. Zysk na akcję wzrósł o 35% rok do roku i znalazł się na poziomie 1,23 dolara.

„Cieszymy się, że byliśmy w silnej pozycji, aby pomóc wspierać amerykański system finansowy podczas ostatnich wydarzeń, które wpłynęły na sektor bankowy” – skomentował wyniki Charlie Scharf.

Przychody Citi w I kwartale wyniosły 21,45 mld dolarów

Na uwagę zasługuje również piątkowe sprawozdanie spółki Citigroup. Bank ujawnił, że jego przychody w I kwartale 2023 roku wyniosły 21,45 mld dolarów. Oznacza to wzrost o 12% w skali roku. Wzrost zaobserwowano również w przypadku dochodu netto firmy. Wyniósł on 4,61 mld dolarów w omawianym okresie, czyli o 7% więcej niż rok wcześniej. Natomiast wskaźnik zysku na akcję wzrósł o 8% do poziomu 2,19 dolara.

„Nasz solidny i dobrze zarządzany bilans był źródłem siły dla naszych klientów, a my kontynuujemy postępy w realizacji naszej strategii” – powiedziała CEO Citi.

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Avatar
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.