Co słychać w Stanach? Inflacja spadła do 5% w marcu!

Flaga USA
J2T Trade

Dziś, w analizach głównych indeksów z USA wspominaliśmy o ostatnim oczekiwaniu inwestorów na dane. Rzeczywiście pierwsze dwie sesje trwającego tygodnia ujawniły marazm na popularnych akcjach. Działo się tak, gdyż po pierwsze rynki były po przerwie świątecznej, podczas której podane zostały dość rozczarowujące dane z rynku pracy. Po drugie natomiast, o ile można tak powiedzieć, ważniejsze były przed nimi. Inwestorzy dopiero kilka minut temu otrzymali raport inflacji. Ten zaskoczył, jednak bardzo pozytywnie. Spójrzmy, zatem na to co słychać w Stanach.

Odczyt Non-farm Payrolls poniżej oczekiwań

Zacznijmy jednak od piątkowych danych z rynku pracy. Dnia 7 kwietnia pojawiły się bowiem dwa najważniejsze raporty z tego segmentu gospodarki. Dotyczą one zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (Non-farm Payrolls) oraz stopy bezrobocia. Jak ujawniono, całkowite zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA wzrosło o 236 tysięcy w marcu. Tym samym, odczyt Non-farm Payrolls wypadł poniżej oczekiwań (239 tysięcy) oraz znacznie gorzej od danych z lutego. Biuro Statystyki Pracy odpowiedzialne za wymienione wyżej dwa najważniejsze raporty, podało że stopa bezrobocia wyniosła 3,5%. Te dane zaskoczyły pozytywnie, gdyż pokazały bardziej zadowalający odczyt.

Biden podpisał ustawę o zakończeniu stanu zagrożenia Covid

W poniedziałek, 10 kwietnia 46. prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał ustawę kończącą narodowy stan wyjątkowy. Mowa o dokumencie, który związany był z Covid-19. O informacji powiadomiła służba prasowa Białego Domu. Jest to jedno z działań, które Biden zapowiedział w styczniu bieżącego roku. Przypomnijmy, że na początku roku poinformował on Kongres o planach zakończenia określonej grupy środków krajowych.

Inflacja wróci do celu do 2025 roku – mówi Williams z Fed

Prezes Banku Fed w Nowym Jorku, John Williams wypowiedział się publicznie w poniedziałek, 10 kwietnia. Członek Rezerwy Federalnej powiedział, że oczekuje spadku inflacji do 2% (cel) do 2025 roku. Podkreślił przy tym, że dynamika wokół wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI) jest „skomplikowana”. Bankier powiedział, że CPI powinno wylądować w rejonach 3,75% w obecnym roku. Williams odniósł się również do kwestii ostatniego zamieszania w sektorze bankowym. Komentując kryzys zwrócił uwagę, że nie został on wywołany przez Fed. Zaznaczył wyraźnie, że upadające firmy miały swoje „unikalne” problemy.

FP Markets

Ford zainwestuje 1,3 mld dolarów w przekształcenie fabryki na EV

Ford Motor Company poinformowało wczoraj (11.04), że wyda 1,3 miliarda dolarów, aby przekształcić swój zakład w Ontario. Plany spółki zakładają, że zamieniony zostanie on na fabrykę pojazdów elektrycznych (EV). Decyzja powstała w wyniku chęci wypełnienia celu spółki, jakim jest wyprodukowanie 2 milionów EV do 2026 roku. „Przejście na produkcję EV w Oakville nie tylko wzmocni nasz biznes, ale pomoże dostarczyć stabilne kanadyjskie miejsca pracy” – skomentował prezes spółki

Inflacja w USA spadła do 5%!

Dzisiaj o godzinie 14:30 pojawił się odczyt inflacji w USA. Na świeżo analizujemy raport opublikowany przez Biuro Statystyki Pracy. Jak podano, indeks cen konsumpcyjnych (CPI) pokazał niższą dynamikę wzrostu. Inflacja spadła w USA do 5% w marcu rok do roku. Odczyt okazał się lepszy niż oczekiwano, a także znacznie lepszy od lutowego. W skali miesiąca CPI wzrosło o 0,1%.

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.