CEO JPMorgan ostrzega inwestorów. Dow Jones 30 spada w środę. 

310
USA
J2T Trade

Indeksy giełdowe w USA zamykają się niżej w środę. Dow Jones 30 spadł 0,54%. Ponadto Rezerwa Federalna podała pod koniec sesji, że część podmiotów obawia się recesji. CEO JPMorgan ostrzegł wczoraj inwestorów. Co wydarzy się w czwartek? 

Dow Jones 30 traci 

Główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych przeceniły się finalnie w środę. Indeks Dow Jones 30 obniżył wczoraj swoje notowania o 0,54%. Oznacza to spadek w wysokości blisko 180 punktów. Jest to druga sesja spadkowa w czerwcu dla głównych amerykańskich indeksów. Warto dodać, że również na najstarszym indeksie giełdowym odnotowano znaczny spadek obrotu. Wielkość obrotów powróciła do poziomów z połowy kwietnia. 

Dysproporcje w zmienności 

Podczas wczoraj sesji dominowała ponownie spółka Salesforce. Odznaczyła się ona największą zmiennością. Zyskała ona 9,88%, wymazując tym samym straty z wtorkowej sesji. Zdecydowana większość spółek traciła wczoraj. 

Ostrzeżenia z JPMorgan

Wczoraj CEO JPMorgan, Jamie Dimon stwierdził, że gospodarkę Stanów Zjednoczonych „czeka huragan”. CEO podkreślił, że ten huragan związany jest z inwazją Rosji na Ukrainę i z jej konsekwencjami gospodarczymi. Dimon przemawiał na konferencji w Nowym Jorku. Negatywnie wyraził się na temat działań Rezerwy Federalnej. CEO JPMorgan uważa, że powszechna wiara w Rezerwę Federalną może być zgubna. Jamie Dimon ostrzegł inwestorów by „lepiej się przygotowali”.

FP Markets

Przemysł w USA 

Opublikowany został wczoraj odczyt dotyczący wskaźników PMI i ISM dla przemysłu. Analitycy pomylili się w szacunkach dotyczących nowej wartości wskaźnika ISM. Nowy odczyt wskazał wyższy wynik względem poprzedniego, co dodaje optymizmu w ostatnio trudnym czasie. W maju niewiele pogorszyła się wartość wskaźnika PMI. W dalszym ciągu jednak wartość ta utrzymuje się powyżej istotnego poziomu.

Godziny pre-marketu

Przed dzisiejszą sesją zaplanowane zostały publikacje różnych danych makroekonomicznych. Jak co czwartek podana zostanie liczba Joblessów. Inwestorzy czekać będą przede wszystkim na informację dotyczącą zmiany pozarolniczego zatrudnienia w maju. Raport stanowi jedną ze składowych rządowego raportu z rynku pracy. Analitycy szacują, że wartość zmiany będzie korzystniejsza dla rynku, co wpłynąć może na kurs dolara.

Punkt widzenia – Dow Jones z mocnym ruchem 

Podczas wczorajszej analizy indeksu Dow Jones 30 rozpisałem dwa scenariusze. Indeks podjął się realizacji scenariusza spadkowego. Wczoraj zakładałem: „Jednak w dalszym ciągu należy pamiętać, że rynek znajduje się w tendencji spadkowej. Jeżeli rynek chce spadać dobrze byłoby, aby najpierw pokazał siłę wzrostową. Scenariusz spadkowy zakłada, że siła wzrostowa ulegnie podażowej na zakresie ceny 33 300. Wówczas może zostać utworzony schemat niższego szczytu, a rynek poziom TDP, może potraktować jako opór. W przypadku realizacji poziomem docelowym może być TFS”. Rynek wykonał dokładnie taki ruch, osiągając szybko target, a w konsekwencji schodząc o wiele niżej. 

Na dzisiejszą sesję zmianie uległy poziomy wyznaczane na co dzień. Rynek znajduje się obecnie poniżej nowego poziomu TDP. Przewidziane zostały dwa scenariusze na czwartkową sesję. 

Scenariusz główny – wzrostowy  

Rynek nadbił wczoraj poziom 32 600, jednak szybkim ruchem powrócił powyżej 32 900. Dziś rynek może w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu wykonać ruch wzrostowy w celu wybicia nowego poziomu TDP. Jeżeli rynek re-testować będzie go od góry może dojść do wygenerowania impasu wzrostowego z celem na 33 200. Kluczowym założeniem na dziś jest brak wybicia od dołu poziomu TDP. 

Wykres H1 DJ wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 02.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy  

Rynek może chcieć wykonać dziś ruch spadkowy i jakby nie patrzeć ma do tego miejsce. W pierwszym ruchu rynek może podejść do zakresu średniej SMA 88. Scenariusz zakłada, że stanowić ona będzie dziś opór dla rynku. Gdyby powyższe założenie zostało spełnione wówczas rynek, może wybić wczoraj utworzony dołek. Kluczowym dla tego scenariusza jest brak wyłamania od góry poziomu TFR. 

Wykres H1 DJ spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 02.06.2022

Konkluzja 

Na dzisiejszą sesję zakładam realizację scenariusza wzrostowego. Ważne jest, żeby rynek spełnił wskazane założenia. Warto będzie się przyglądać drugiemu scenariuszowi, ponieważ założenia są dopasowane do każdego z nich. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję. 

TSR : 33 389 

TFR : 33 140

TDP : 32 887 

TFS : 32 642

TSS : 32 389 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.