FTSE z niezauważalną zmianą. Oczekiwanie na nowego premiera?

J2T Trade

Główny brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 odznaczył się niezauważalną zmianą ceny. W poniedziałek indeks FTSE 100 wyróżnił się na tle głównych europejskich rynków akcyjnych. W Wielkiej Brytanii wzrok zwrócony jest w stronę parlamentu. Indeks FTSE 100 wydaje się również oczekiwać nowego premiera.

FTSE 100 bez zmiany

Notowanie FTSE na parkietach giełdowych zaświeciło się na zamknięciu kolorem zielonym. Poniedziałkową sesję indeks FTSE 100 zakończył sesję z drobną zmianą ceny. Końcowa zmiana ceny wyniosła wczoraj zaledwie 0,35 punktu. Była to już druga sesja z rzędu zakończona tak znikomą zmianą ceny.

Carnival dominuje

Największą zmiennością wykazała się wczoraj spółka Carnival. Akcje spółki spadły o 7,13%. Większość komponentów indeksu zakończyło sesję ze stratami. Po stronie wzrostowej przewodziła Centrica. Wycena przedsiębiorstwa uległa korzystnej zmianie o 3,42%.

Inwestorzy oczekują

Ostatnia informacja o rezygnacji Borisa Johnsona spowodowała, że inwestorzy zwracają swój wzrok na parlament. Codziennie podawane są nazwiska kolejnych kandydatów na premiera. Wczoraj Przewodniczący Komitetu Partii Konserwatywnej ogłosił, że do 5 września Wielka Brytania będzie miała nowego premiera. Do tego czasu urząd sprawować będzie poddany dymisji Johnson.

FP Markets

Punkt widzenia – szansa na wzrost

Analiza indeksu FTSE 100 rozpoczyna się od wyznaczenia istotnych poziomów. Poziomy te mają na celu pokazać potencjalne miejsca wsparcia, oporu oraz miejsca zwrotu. Spoglądając na interwał H1, przedstawione zostaną dwa scenariusze na wtorkową sesję w perspektywie intraday.

Najpierw jednak warto przybliżyć obecny kontekst panujący na indeksie. Przede wszystkim zaznaczyć należy, że indeks porusza się w dość sporym zakresie konsolidacji. Zakres ten przyjąłem jako strefa od poziomu TSS do TSR. Rynek od 10 czerwca oscyluje właśnie w tym przedziale. Patrząc jednak na zachowanie indeksu w lipcu, zauważyć należy budowę pewnej struktury wzrostowej. Od 5 lipca indeks zbudował zależność wyższego dołka i obecnie wydaje się, że zamierza potwierdzić to budową wyższego szczytu. Ruch wzrostowy przedstawiony dziś zostanie właśnie jako wariant główny.

Scenariusz główny – wzrostowy

Wzrost może zostać zbudowany w następujący sposób. Główne założenie polegać będzie dziś na otwarciu sesji. Jeżeli rynek otworzy się wzrostowo i przebije zakres średniej kroczącej SMA 55, to wejście na wyższe zakresy będzie możliwe. Innymi słowy, przebicie dziś zakresu średniej bądź poziomu TDP będzie determinować impulsy wzrostowe. Dobrze by było, żeby rynek wykonał również re-test opisanej strefy, zanim zacznie wspinaczkę. Targetem na dziś będzie 7 250.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 12.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Dojście do zakresu średniej determinować może jednak ruch spadkowy. Utrzymywanie się rynku na zakresie średniej bądź nieco poniżej niej (tak jak obecnie) świadczyć może o chęci spadkowej. Jeżeli zatem niewidoczna będzie presja popytowa, rynek może chcieć zejść nawet poniżej 7 100.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 12.07.2022

Konkluzja

Powyżej zostały opisane scenariusze na dzisiejszą sesję. Obserwować będę dziś zachowanie rynku tuż przed otwarciem sesji europejskiej. Przychylam się w stronę realizacji scenariusza wzrostowego, jednakże to założenia grają kluczową rolę. Poziomy na dziś podaję poniżej.

TSR : 7 369

TFR : 7 278

TDP : 7 186

TFS : 7 097

TSS : 7 004

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.