Urwanie notowań FTSE 100. Brytyjska gospodarka zaskoczyła.

TradingPortal.pl
J2T Trade

Główny brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 wypadł wczoraj najsłabiej w marcu. W czwartek, 9 marca pojawiło się urwanie notowań FTSE 100. Negatywne nastroje na giełdzie w Londynie były konsekwencją ogólnie ponurego nastawienia inwestorów podczas wczorajszego dnia. Na sytuację popularnego londyńskiego indeksu patrzymy przed ostatnią sesją tygodnia. Dziś, w piątek 10 marca o godzinie 8 rano pojawił się raport o PKB Wielkiej Brytanii za styczeń. Wiemy już, że brytyjska gospodarka zaskoczyła. Na co wskazał raport?

FTSE 100 z najsłabszą sesją w marcu

Wczoraj analizy indeksu FTSE 100 nie było, zatem słów kilka opowiemy najpierw o środowej sesji. W środę, 8 marca zmagania głównego indeksu z Wielkiej Brytanii zakończyły się na niewielkim plusie. Londyńskie „footsie” zyskało wówczas 0,13%. Zupełnie inaczej indeks wypadł podczas wczorajszej sesji. FTSE 100 zakończyło czwartkowe zmagania z najsłabszą sesją w miesiącu. Notowania spadły tego dnia o 0,63%.

Spółki negatywnie w czwartek

Przedsiębiorstwa tworzące indeks FTSE 100 wybrały podczas czwartkowej sesji generowanie strat. Najgorzej spisała się spółka Carnival (LON:CCL), której akcje spadły o 5,15%. Wśród mniej licznej strony wzrostowej najlepiej spisała się natomiast Aviva (LON:AV). Wycena tej spółki podwyższyła się o 2,73%.

Ostrzeżenie z BoE przed nadmierny zaostrzeniem polityki

W środę, 8 marca pojawiło się pewne ostrzeżenie z Banku Anglii (BoE). Wypowiedzi udzieliła zewnętrzna członkini Komitetu Polityki Monetarnej Banku Anglii. Swati Dhingra powiedziała wówczas, że polityka monetarna powinna być teraz utrzymywana „na stałym poziomie” ze względu na „rosnące oznaki, że pozakrajowa presja cenowa słabnie”. Urzędnik stwierdziła, że większe zacieśnianie stanowi „większe ryzyko dla produkcji i średniookresowego celu inflacyjnego”. Przy tym zauważyła, iż „wiele z efektów zacieśniania polityki pieniężnej jeszcze się w pełni nie przyjęło”.

FP Markets

Brytyjska gospodarka zaskoczyła, wzrosła w styczniu

Dziś o godzinie 8 rano (czas w Polsce) pojawił się raport dotyczący produktu krajowego brutto (PKB) Wielkiej Brytanii. Według danych opublikowanych przez Office for National Statistics* brytyjska gospodarka zaskoczyła. W styczniu wzrosła o 0,3%, czyli o więcej niż oczekiwano i znacznie więcej niż w grudniu. Biuro statystyczne podało, że styczniowa ekspansja gospodarcza była prowadzona przez sektor usług.

Punkt widzenia – urwanie na FTSE 100, indeks poszuka stabilizacji?

Podczas wczorajszej sesji doszło do sytuacji, której wyczekiwaliśmy w środę. Wówczas pisaliśmy o tym, że indeks ma szansę pożegnać się ze strefą konsolidacji (7 882-7 946). Presję wyjścia z jej zakresu pokazał jednak dopiero wczoraj (09.03) po południu. Po dokładnym re-teście dolnego ograniczenia konsolidacji, indeks rozpoczął zejście. Zdecydowane urwanie na FTSE 100 pojawiło się w godzinach nieoficjalnego handlu.

Na wykres indeksu FTSE 100 patrzymy podczas piątkowego pre-marketu w Europie. Obecnie rynek oscyluje w rejonach 7 760 i nie wyhamowuje jak na razie ostatnich spadków. Czy dziś poszuka stabilizacji?

Warto będzie dziś rozważyć następujący ruch. Otwarcie giełd w Europie przynieść może powiew siły popytowej. Notowania podbiłyby w rejony 7 787 (nowe TDP) ze względu na istotność tego poziomu. Jest to miejsce, które de facto zadecydować może o kierunku przyszłego ruchu. Obecne oscylowanie poniżej niego przemawia za kontynuacją spadku. Niemniej zauważmy, iż byłoby to przedłużenie ruchu z godzin pozasesyjnych. Dlatego podbicie na dzisiejszy otwarciu może skutkować stabilizacją. Taka urzeczywistniłaby się właśnie tuż pod poziomem TDP, czyli 7 787.

Wykres indeks FTSE 100 H1
Indeks FTSE 100 H1 10.03.2023

Konkluzja

Dziś warto będzie szczególnie obserwować indeks FTSE 100. Na otwarciu sesji inwestorzy zareagować mogą na dzisiejszy odczyt PKB. W późniejszych godzinach warunki będą dyktowane przez nastroje zza oceanu.

TSR : 7 966

TFR : 7 879

TDP : 7 787

TFS : 7 696

TSS : 7 601

*Źródło: Office for National Statistics 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.