FTSE 100 cofnęło do 7 900. Głębsza przecena indeksu w grze.

FTSE100
J2T Trade

Główne europejskie rynki akcji odnotowały straty podczas wtorkowej sesji. Gorzej wypadł również popularny brytyjski indeks giełdowy. FTSE 100 pokazało jednak ogólnie niewielką stratę. Londyński indeks na wczorajszym zejściu korzysta dziś w pre-markecie. W środę, 8 marca FTSE 100 cofnęło do 7 900. Z uwagi na to dziś rozważamy, czy głębsza przecena indeksu jest w grze. Zapraszamy na codzienną analizę brytyjskiego rynku akcji.

FTSE 100 przedłużyło straty z poniedziałku

Wczorajsza sesja od jej początku kierowana była dominowana przez rynkową podaż. Negatywne nastroje przeważyły, co skutkowało odnotowaniem straty. Zamknięcie giełd w Europie ujawniło, że brytyjski indeks FTSE 100 obniżył się niewiele, gdyż o 0,13%. Niemniej FTSE 100 przedłużyło straty z poniedziałku.

Strona spadków silniejsza

Spółki tworzące indeks FTSE 100 opowiedziały się wczoraj w większości za generowaniem strat. Na czele stanęła spółka Fresnillo (LON:FRES), której akcje spadły o 6,84% i wylądowały na poziomie 708,40 GBP. Po stronie wzrostów najlepsze okazało się przedsiębiorstwo Melrose Industries (LON:MRO), którego wycena zmieniła się na plus o 3,86%. Spółka zakończyła wtorkowe zmagania na poziomie 162,95 GBP.

Punkt widzenia – FTSE 100 zrealizowało zejście

We wczorajszej analizie pisaliśmy: „Dziś zatem skupiamy się na projekcji spadkowej. Taka polegałaby na dokładnym nadbiciu (wyjściu ponad i powrót poniżej) poziomu TDP/górnej krawędzi konsolidacji. Zebrana wówczas podaż sprowadziłaby notowania w rejony 7 925 (+-5 pkt). Odbijając od tego zakresu, indeks podbiłby do średniej celem jej re-testu od dołu. Wówczas pojawiłoby się zejście do 7 900, a w wypadku pokonania tego zakresu, celem stałoby się dolne ograniczenie konsolidacji”.

FP Markets

Indeks do realizacji scenariusza podszedł w godzinach popołudniowych. Nadbicie poziomu TDP/górnej krawędzi konsolidacji pojawiło się przed godziną 12 (czas w Polsce). Notowania podeszły do 7 960 i następnie urwały. Rynek zszedł zgodnie z założeniami w okolice 7 920-7 930. Wówczas przetestował zakres średniej od dołu i do końca sesji szedł niżej. Jednak spadkowe nastroje pozostały w godzinach nieoficjalnych, a notowania cofnęły blisko dolnego ograniczenia konsolidacji (7 882).

Głębsza przecena FTSE 100 w grze

Na wykres brytyjskiego indeksu patrzymy w środę, 8 marca o godzinie 8 rano. Dziś na FTSE 100 rozegrać się może walka, o wyjście ze strefy konsolidacji (dla przypomnienia 7 882-7 946). Warto będzie przyglądać się zatem, jak rynek zachowa się względem poziomu 7 882. Zejście poniżej niego, re-test od dołu i dalsza presja spadkowa będą świadczyć na korzyść cofnięcia do 7 850.

Wykres indeks FTSE 100 H1
Indeks FTSE 100 H1 08.03.2023

Należy mieć na uwadze, że rynek trwa jak na razie w konsolidacji i w jej strukturze może pozostać. Dopiero wyraźne wyłamanie dolnego ograniczenia (opisane wyżej) świadczyć będzie na korzyść spadków. Brak wyłamania (czyli utrzymanie) poziomu 7 886 oznaczałoby chęć powrotu do średniej.

Konkluzja

Środowa sesja przynieść może zdecydowany ruch. Rynek znajduje się w okolicach dolnego ograniczenia konsolidacji i okazać może słabość w tych rejonach. Przecena wchodzi dziś w grę i warto obserwować zachowanie rynku.

TSR : 8 125

TFR : 8 038

TDP : 7 946

TFS : 7 855

TSS : 7 760

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.