Brytyjska gospodarka kurczy się. Szósty dzień strat FTSE.

London Stock Exchange
J2T Trade

Opublikowane w środę, 12 października dane o PKB wykazały spadek. Brytyjska gospodarka nadal kurczy się. Po raporcie PKB wydane zostało oświadczenie Kanclerza Skarbu, Kwasi Kwartenga. Urzędnik mówił o nowym pomyśle – „Planie Wzrostu„. Wczoraj również pojawił się komentarz głównego ekonomisty Banku Anglii.  Środowa sesja handlowa zakończyła się spadkiem londyńskiego indeksu FTSE 100. Był to szósty dzień z rzędu notowanych strat przez FTSE 100.

Najdłuższa seria od czerwca

Wczorajsza, środowa sesja handlowa zakończyła się dla indeksu FTSE 100 spadkiem. Na notowaniach brytyjski indeks giełdowy stracił ogólnie 0,86%. Tym samym odnotowany został szósty dzień strat FTSE 100. Obecnie trwająca seria spadkowa jest najdłuższą od czerwca tego roku. Czy londyńskie FTSE 100 również dziś zanotuje stratę?

Akcje cały czas czerwone

Na spółki tworzące indeks FTSE 100 patrzymy po środowej sesji handlowej. Kolejny raz akcje lądują na czerwonym terytorium. Tym razem spadkom przewodziło przedsiębiorstwo Persimmon. Notowania tej spółki obniżyły się o 6,18%. Co ciekawe, to spółka zyskowna odnotowała najwyższy poziom zmienności. Mowa o firmie Carnival, której akcje skoczyły o 6,21%.

Brytyjska gospodarka kurczy się w sierpniu

Produkt krajowy brutto (PKB) Wielkiej Brytanii spadł o 0,3% w sierpniu, według miesięcznych szacunków opublikowanych przez Office for National Statistics (ONS) w środę. W ujęciu kwartalnym gospodarka brytyjska również skurczyła się o 0,3%.

FP Markets

Jak podano w raporcie, najbardziej do spadku przyczynił się sektor produkcyjny. W tym segmencie odnotowano spadek aż o 1,8%. Najlepiej wypadł obszar budownictwa, który wzrósł o 0,4%.

Oświadczenie kanclerza skarbu

Kanclerz Skarbu Wielkiej Brytanii, Kwasi Kwarteng wydał oświadczenie dotyczące programu Plan Wzrostu. Oświadczenie Kwartenga pojawiło się wczoraj tuż po najnowszym raporcie o PKB.

Urzędnik mówił: „Nasz Plan Wzrostu zajmie się wyzwaniami, przed którymi stoimy za pomocą ambitnych reform po stronie podaży i cięć podatkowych, co spowoduje wzrost naszej gospodarki, stworzenie większej liczby dobrze płatnych miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników, a z kolei podniesie standardy życia dla wszystkich”. 

Wzrok inwestorów zwrócony na BoE

Wczoraj również wypowiadał się główny ekonomista Banku Anglii (BoE), Huw Pill. Bankier zauważył, że na listopadowym posiedzeniu wymagana będzie „znacząca reakcja polityki pieniężnej”. Pill wskazał, że oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych i przedsiębiorstw „zmierzają w niekorzystnym kierunku„. Decyzja o wysokości podwyżki podjęta zostanie po przeanalizowaniu danych na początku listopada.

Punkt widzenia – rynek realizuje schemat spadkowy

W środowej analizie indeksu FTSE 100 opisaliśmy dwie możliwości na ruch indeksu. Rynek podjął się realizacji schematu spadkowego. O takim ruchu pisaliśmy: „Natomiast zwrócimy uwagę, że podbicie sięgnąć może jedynie do średniej, a następnie rynek znów zacznie schodzić. Tym samym warto będzie obserwować, która ze stron przeważy na średniej. Dominacja sprzedających zepchnęłaby rynek poniżej 6 800”.

Faktycznie rynek najpierw, zgodnie z założeniami, podbił do zakresu średniej kroczącej SMA 55. To podaż pokazała siłę na średniej i zepchnęła rynek. Target osiągnięty został przed godziną 16 (czyli jeszcze w sesji europejskiej). Schemat uznać można za w pełni zaliczony. Aktualnie (przed rozpoczęciem czwartkowej sesji europejskiej) rynek oscyluje przy 6 820.

Scenariusz główny – wzrostowy

Brytyjski indeks FTSE 100 dziś ma szansę do wzrostu. Jest to spowodowane charakterem czwartkowej sesji (dane o inflacji w USA). Dane ze Stanów oddziałują na rynki z całego świata.

Przechodząc już do samego scenariusza, warto zauważyć następujące. Przede wszystkim cena powrócić musi stabilnie powyżej 6 850. To stwierdzenie stanowi kluczowe założenie dla wzrostów na dziś. Wówczas w godzinach pre-marketu amerykańskiego i samej sesji amerykańskiej, cena indeksu FTSE 100 wystrzeliłaby. Impetu wzrostu nada przełamanie zakresu średniej kroczącej SMA 55. Potencjalnym celem będzie 6 950.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 13.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak liczyć się, z zupełnie inną możliwością. Rzeczywiście rynek podobnie, jak wczoraj może podbić. Również polegałoby ono na dojściu do średniej i budowie kolejnego zejścia. Powrót poniżej poziomu 6 850 i brak presji popytowej, świadczyć będą na korzyść sięgnięcia 6 760.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 13.10.2022

Konkluzja

Dziś jako główną możliwość opisaliśmy wzrost. Choć jest to kontrowersyjna możliwość, warto rzucić na nią okiem. Dziś interesuje inwestorów na całym świecie odczyt inflacji w USA. To właśnie od tego zależeć będzie zachowanie na rynkach. Korzystny odczyt wpłynie najprawdopodobniej pozytywnie również na indeks FTSE 100. Poziomy uległy zmianie i prezentują się poniżej

TSR : 7 034

TFR : 6 943

TDP : 6 850

TFS : 6 761

TSS : 6 668

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.