S&P500 – stop loss, kryj się!

782
SP500 market profile Sierra Chart
J2T Trade

SP500 po dosyć powolnym poranku i bardzo skondensowanej akcji cenowej po południu, notuje obecnie silne spadki. Jak daleko mogą one sięgać i jakie scenariusze będą rozgrywać Amerykanie?

SP500 wykres Admiral Markets
Źródło: Admiral Markets MT5, SP500 wykres H30 od 30 czerwca 2019 do 7 sierpnia 2019. Wskaźnik: pointzero-trading.com Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Patrząc na wykres m30 czy h1, nie wiele czynników zwiastowało tak raptowny spadek cenowy, z poziomu pozornie pozbawionego znaczenia. Zgoła inaczej wyglądał scenariusz dzisiejszego dnia, dla analizujących nie tylko price action, ale także order flow (strumień zleceń).

SP500 market profile
Źródło: Sierra Chart, SP500 futures (ESU9) wykres Market Profile od 2 sierpnia 2019 do 7 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Złożenie kompozytowego profilu z sesji wczorajszej i dolnego fragmentu sesji przedwczorajszej, w którym również widoczna była akceptacja wartości na zbliżony poziomach (kolory szary z żółtego i pomarańczowego profilu), pozwoliło nam wytyczyć dość szeroką strefę w granicach 2830-2880.

Otwarcie dzisiejszej sesji wewnątrz tej strefy, jednak znacznie powyżej wczorajszego punktu kontroli (POC – Point Of Control, kolor różowy), oznaczającego najsilniej „dyskutowany” przez byki i niedźwiedzie poziom cenowy, wskazuje na to, że dzisiejszy dzień najprawdopodobniej będzie typowym scenariuszem non-trend day.

FP Markets

Metodologia market profile definiuje tego rodzaju dni, jako sesje o charakterze silnie rotacyjnym, bez wyraźnego wybicia z valuearea (strefy wartości, granice wyznaczają pomarańczowe linie) i kontynuacji z powodu akceptacji przez rynek braku równowagi (imbalancearea, strefy poniżej i powyżej valuearea).

SP500 market profile Sierra Chart
Źródło: Sierra Chart, SP500 futures (ESU9) wykres Market Profile od 2 sierpnia 2019 do 7 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Zgodnie z tymi założeniami mogliśmy obserwować stłamszenie byków przez niedźwiedzie na górnej granicy profilu kompozytowego (strefa czerwona) oraz dolnej granicy valuearea z 5 sierpnia. Brak kontynuacji ruchu w górę jednoznacznie potwierdzał scenariusz non-trend day.

Po relatywnie długim, bo trwającym kilka godzin okresie penetracji dzisiejszych szczytów, nastąpiła dominacja niedźwiedzi i sprowadzenie byków do parteru poprzez zmuszenie wszystkich traderów posiadających pozycje długie, zajęte w okolicach szczytu, do pokrycia strat i tym samym nadania dodatkowej spadkowej dynamiki. Kolejnym poziomem, gdzie mogliśmy oczekiwać zatrzymania ceny było dzisiejsze POC lub dolna granica valuearea, po której penetracji cena (zgodnie ze scenariuszem dnia) powinna zawrócić w okolicę dzisiejszego POC.

Dalszy rozwój wydarzeń będzie najprawdopodobniej rozwinięciem dotychczasowego scenariusza poprzez zwiększanie wolumenu obrotu w okolicach dotychczasowego POC i delikatne poszerzanie dziennego range’a.

Warto jednak pamiętać, że na dzień dzisiejszy zaplanowane jest przemówienie członka Komitetu Rezerwy Federalnej (FOMC) , które podobnie jak niepozytywne komentarze Donalda Trumpa obwiniającego Fed o spadki, może pociągnąć rynek jeszcze mocniej w dół, aż do dolnej granicy dość szerokiej strefy wartości z profilu kompozytowego.

Jan Kotowski

Sprawdź możliwości handlu u wielokrotnie nagradzanego brokera. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Powyższa treść ma wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treść ta sporządzona została rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Portal www.tradersarea.pl oraz dostawca treści nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o udostępnione na stronie www.tradersarea.pl treści.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jan Kotowski
Zastępca dyrektora polskiego oddziału Admiral Markets. Pasjonat rynków finansowych i trader indywidualny z ponad 10 letnim doświadczeniem. Swoją przygodę z rynkami rozpoczął już w liceum od popularnej, internetowej gry giełdowej. Pierwsze sukcesy zachęciły go do dalszego zgłębienia tematu wirtualnego obrotu giełdowego. Już w trakcie zdobywania wykształcenia kierunkowego, profesjonalnie związał się z sektorem finansowym w 2010 roku. Zdobywał doświadczenie zawodowe po obu stronach rynku, pracując w dealing roomach i departamentach ekonomicznych największych spółek Skarbu Państwa, państwowych i międzynarodowych banków oraz w propriatry trading’u. Zafascynowany rzeczywistą mechaniką rynków i spojrzeniem/analizą badającą przede wszystkim order flow (z j.ang. strumień zleceń).