Na Wall Street dominują niedźwiedzie. S&P 500 spadło ponad 0,5%.  

255
Nyse-posąg
J2T Trade

Czwartkowa sesja handlowa była kolejną spadkową w maju. Ostatnimi czasy na Wall Street dominują niedźwiedzie. Amerykański indeks S&P 500 spadł wczoraj o ponad 0,5%. S&P 500 dotarł wczoraj ponownie do poziomów z marca 2021 roku. 

Indeks S&P 500 kontynuuje spadki 

W kolejnym tygodniu handlowym indeksy kończą sesje częściej tracąc. Mimo, że dopiero dziś jest ostatnia sesja handlowa obecnego tygodnia, można zauważyć, że już trzy sesje zakończyły się spadkowo. Wczorajszą sesję indeks S&P 500 zakończył obniżką o 0,58%. Oznacza to zmianę ceny rzędu ponad 20 punktów. Rynek oscylował w trakcie sesji amerykańskiej jednak na znacznie szerszym zakresie. 

Wczoraj najgorszy wynik zanotowała firma Under Armour. Obniżyła ona kurs swoich notowań o 15,76%. Ze wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu, jedynie trzy zakończyły wczorajszą sesję ze zmiennością powyżej 10%. Zmienność ta wpłynęła niekorzystnie na notowania dwóch spółek. 

Obroty ponownie wzrastają 

Na początku tego tygodnia obroty na głównych amerykańskich indeksach zmniejszyły się. Podczas wczorajszej sesji wysokość obrotu na indeksie S&P 500 powróciła do poziomów z początku maja. Można rzec, że zainteresowanie inwestorów rynkiem akcyjnym i rynkiem kontraktów terminowych nie ustaje. 

FP Markets

Gorsze wyniki dla sektora nieruchomości 

Podczas wczorajszej analizy indeksu S&P 500 wspomniałem o publikacji raportu dotyczącego liczby sprzedanych domów. Co prawda jest to raport dotyczący rynku wtórnego. Niemniej jednak inwestorzy spoglądają na ten raport, ze względu na jego istotny wpływ na spółki działające w obrębie sektora nieruchomości. Akcjonariusze otrzymali informacje o stosunkowo sporym spadku liczby sprzedanych domów. 

Punkt widzenia-indeks S&P 500 zmierza do ceny 3 800?

Podczas wczorajszej sesji indeks nie utrzymał poziomu, który określany był dla scenariusza wzrostowego. Rynek postanowił przetestować wczoraj okolice poziomu TSS. Dopiero z tych okolic wygenerowany został ruch wzrostowy, który w konsekwencji dotarł do ceny 3 946. 

Obecnie amerykański indeks S&P 500 znajduje się powyżej zakresu poziomu ceny TFS. Oscyluje również na zakresie ceny 3 930. Wyznaczane codziennie poziomy, dziś nie ulegają zmianie, ponieważ sytuacja na rynku prawie się nie zmieniła. 

Scenariusz główny – wzrostowy

Sytuacja na rynku wygląda podobnie jak wczoraj, dlatego liczę, że bliźniaczo można wskazać schemat ruchu. Kluczowym dla rynku na dzisiejszą sesję jest utrzymanie poziomu TFS-3 911. Oczywiście rynek może delikatnie nadbijać ten zakres, jednak koniecznym jest brak jego wyłamania. Wówczas w okolicach zakresu tego poziomu może zostać utworzona strefa tzw. „pod wzrost”. Natomiast po re-teście tej strefy możliwe, że rynek wykona ruch wzrostowy do zakresu ceny 3 980-4 000. 

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 20.05.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy   

Nieutrzymanie natomiast poziomu ceny 3 911, może świadczyć na korzyść utworzenia ruchu spadkowego. Na zasadzie zejścia i utworzenia niższego szczytu, względem wczorajszych, może być kontynuowany ruch spadkowy. Targetem w przypadku realizacji będzie zakres tegorocznych minimum. Taki scenariusz otworzyłby drogę indeksowi do pełnego psychologicznego poziomu ceny 3 800. 

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 20.05.2022

Konkluzja 

Dziś będę przyglądał się jak rynek zachowa się na opisanych, newralgicznych punktach. Przypuszczam realizację scenariusza wzrostowego na dzisiejszą sesję, jednak należy pamiętać o tendencji spadkowej, w jakiej indeks się znajduje. Poniżej podaję wyznaczane przeze mnie poziomy. 

TSR : 4 050

TFR : 4 005

TDP : 3 957

TFS : 3 911

TSS : 3 864

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.